Jak wygląda prowadzenie ciąży przez ginekologa?

Jesteś w ciąży? To wspaniała wiadomość! Aby ten wyjątkowy stan przebiegał bez jakichkolwiek zakłóceń, musisz być pod opieką lekarza ginekologa. Jest to ważne zarówno z perspektywy dziecka, jak i przyszłej mamy, która powinna jak najszybciej pójść na pierwszą wizytę. Częstotliwość kolejnych spotkań w gabinecie ginekologicznym jest zależna od indywidualnych potrzeb pacjentki oraz jej samopoczucia.

Każda kobieta, która zaszła w ciążę, powinna trafić pod opiekę ginekologa lub położnej. W trakcie wizyty pacjentka uzyskuje szereg informacji na temat stanu dziecka, a także tego, czy jej latorośl prawidłowo się rozwija. Sposób prowadzenia ciąży jest w pełni dostosowany do oczekiwań kobiety.

Pierwsza wizyta przyszłej mamy u ginekologa

Kiedy już wiesz, że spodziewasz się dziecka, powinnaś zgłosić się na pierwszą wizytę. Możesz być pewna, że rozpocznie się ona od przeprowadzenia przez lekarza szczegółowego wywiadu medycznego. Ma to na celu uzyskanie informacji na temat Twojego stanu zdrowia, chorób, na które cierpisz, oraz stosowania jakichkolwiek leków.

Specjalista skontroluje ciśnienie tętnicze, weźmie pod uwagę stan unaczynienia nóg, a także pobierze wymaz z pochwy celem wykonania cytologii. Z pewnością zleci również przeprowadzenie morfologii, badania moczu, a także wręczy skierowanie na diagnostykę w kierunku chorób wenerycznych i pasożytniczych. Podczas pierwszej wizyty przyszłej mamy u ginekologa lekarz udzieli porad na temat diety i bezpiecznej suplementacji, które wspomogą prawidłowy rozwój dziecka.

Kolejne spotkania w gabinecie ginekologicznym

Około 10. tygodnia ciąży lekarz przeprowadza badanie USG przez powłoki brzuszne bądź pochwę. Oprócz tego może wykonać pomiar masy ciała i ciśnienia tętniczego. Przyjmuje się, że w przypadku, gdy płód rozwija się prawidłowo, każda kolejna wizyta powinna odbywać się średnio co miesiąc.

W celu wykluczenia cukrzycy ciążowej, około 24.-26. tygodnia ginekolog zleca przeprowadzenie testu obciążenia glukozą. Utrzymujący się stan podwyższonego stężenia glukozy we krwi może prowadzić do rozwoju wielowodzia, urazów okołoporodowych, a nawet stanu przedrzucawkowego. W skrajnych przypadkach dochodzi do obumarcia płodu.

Do standardowych badań, które wykonuje się już pod koniec ciąży, można zaliczyć: kontrolę podstawowych parametrów krwi oraz moczu, test na obecność przeciwciał przeciw toksoplazmozie, kontrolę piersi i wydzieliny pochwowej, a także pomiar miednicy.

KTG w ciąży, czyli badanie czynności serca dziecka

Jednym z najważniejszych badań, przez które przechodzi kobieta ciężarna jest kardiotokografia.

Jak podkreśla specjalista z centrum medycznego Ultramedic w Bielsku-Białej: „Badanie KTG jest wykonywane przez ginekologa około 38. tygodnia ciąży. Jeśli jednak lekarz prowadzący stwierdzi jakiekolwiek nieprawidłowości w rozwoju dziecka (najczęściej arytmię), może przeprowadzić badanie już około 25. tygodnia. Kardiotokografia pozwala ocenić częstotliwość uderzeń serca dziecka oraz czynność skurczową macicy. Zabieg trwa maksymalnie pół godziny i jest bezpieczny zarówno dla przyszłej mamy, jak i jej potomka. Badanie powtarza się dopiero w trakcie porodu”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *