Wpływ emocji na efekty diety

Wielu z nas próbowało zgubić zbędne kilogramy. Jedni z sukcesem inni dalej walczą. Niektórzy swoją uwagę skupili głównie na diecie, dostosowując ją do swoich potrzeb lub zamawiając catering dietetyczny. Inni natomiast postanowili połączyć efektywną dietę z aktywnością fizyczną. We wszystkich przypadkach ważny jest upór i dążenie do celu, nie zważając na pewne niedogodności po drodze. A co w tym wszystkim z naszym samopoczuciem i emocjami? Czy nastrój w jakim jesteśmy może mieć wpływ na efekty diety redukcyjnej?

Samo „odchudzanie” jest tak naprawdę bardzo złożonym i szerokim pojęciem, w którym bierze udział wiele mechanizmów. Wydaje się, że jest to tylko odpowiedniej jakości jedzenie w odpowiednich proporcjach i połączenie tego z aktywnością fizyczną. Teoretycznie tak jest i jak najbardziej przyniesie to efekty. W praktyce należy zadbać o cały układ pokarmowy, a dokładnie o to aby wszystkie procesy związane z trawieniem pokarmu, przemianami metabolicznymi, czy wchłanianiem poszczególnych składników przebiegały jak najsprawniej. Prawdą jest, iż ogromny wpływ na to ma to co jemy, jakiej jakości są nasze posiłki i ogólne zwyczaje żywieniowe. Zdarza się, że w dużym stopniu nasz stan psychiczny związany ze stresem i nerwami ma ogromny wpływ na efekty diety.

Stres związany jest w dużym stopniu z układem nerwowym i hormonalnym. Podczas przewlekłego stresu zaburzona zostaje przede wszystkim gospodarka hormonalna naszego ustroju. Głównymi hormonami biorącymi w tym udział początkowo są kortyzol i adrenalina. Hormony te wpływają na inne układy i wytwarzanie w nieprawidłowych ilościach innych hormonów czy enzymów. Te uruchamiają kolejne i w ten sposób dochodzi do zachwiania homeostazy, czyli równowagi wewnętrznej organizmu (związanej z utrzymaniem odpowiedniego ciśnienia, pH, poziomu hormonów, cukru we krwi, temperatury ciała itp.).

Przewlekły stres, nerwy, czy złe samopoczucie mogą więc w ogromnym stopniu wpłynąć na efekty diety. Zaburzenia hormonalne wpływają na pogorszenie jakości przemian metabolicznych, a w szczególności węglowodanów i tłuszczy. Może to mieć odwrotny efekt diety niż byśmy sobie założyli. Będziemy czuli się osłabieni i bez sił pomimo dostarczania odpowiedniej ilości energii. Redukcja masy ciała nie będzie postępowała, a możliwe jest nawet dodatkowe odkładanie tkanki tłuszczowej.

Innymi skutkami ciągłego stresu, mogą być: ogólne osłabienie organizmu, zwiększenie ryzyka osteoporozy, podwyższone ciśnienie krwi, ryzyko chorób serca, choroba wrzodowa i choroby układu pokarmowego, czy bezsenność. Wszystkie te schorzenia mogą prowadzić do zaburzeń w układzie pokarmowym, lub też do nadmiernego apetytu.

Z tych powodów, warto starać się ograniczyć stres. Sama dieta również nie powinna być dla nas czymś, czym przejmujemy się aż nazbyt. Powinna być dla nas czymś przyjemnym, dlatego warto podejść do niej na spokojnie. Nikt nie powinien traktować diety redukcyjnej jako kary za zaniedbania. Powinno spojrzeć się na nią jako na nagrodę za chęci do działania. Za to, że podjęliśmy właściwe decyzje. Z tego powodu ważne jest racjonalne oszacowanie jaka dieta będzie dla nas najlepsza. Jeśli nie mamy czasu na przygotowanie posiłków można spróbować skorzystać z cateringu dietetycznego. Dostarczone posiłki są gotowe do spożycia, lub wystarczy je podgrzać. Oszczędzamy w ten sposób dużo czasu, dzięki czemu nie musimy jeść w pośpiechu i możemy załatwić inne potrzebne sprawy.

Autor: Marcin Banachowski – dietetyk kliniczny w cateringu dietetycznym https://tajm.pl/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *