Rodzaje chodzików dla seniorów

Osoby starsze bądź osoby które mają problem z poruszaniem się często wybierają chodziki aby wspomóc codziennie spacery. Jednak różnorodność typów chodzików i balkoników dla seniora może przytłoczyć. Postaramy się przybliżyć najpopularniejsze z nich.

 

Wybór odpowiedniego chodzika dla osoby starszej

Urządzenia wspomagające, takie jak chodziki, są coraz częściej używane wraz ze starzeniem się populacji. Chodziki dla osób starszych zapewniają większą stabilność niż laski. Ogólnie rzecz biorąc, chodziki są polecane pacjentom, aby zapewnić im stabilność podczas chodzenia. Jeśli przepisano właściwy rodzaj chodzika i jeśli pacjent zostanie nauczony prawidłowego korzystania, chodziki mogą zmniejszyć ryzyko upadków. Ale jeśli są używane niewłaściwie, mogą zwiększyć prawdopodobieństwo upadków. Dlatego wiedza o tym, kiedy polecić chodzik i jaki typ wybrać, jest ważna dla bezpieczeństwa pacjenta. W dalszej części artykułu omówimy trzy najczęściej używane chodziki.

Standardowy Walker

 

Standardowy chodzik nie posiada kółek, dlatego jest to najbardziej stabilny rodzaj chodzika. Stosuje się go u pacjentów, którzy muszą przenosić na urządzenie znaczny ciężar. Standardowe chodziki są używane u starszych pacjentów, którzy są bardzo niestabilni z laską, z obustronną chorobą kończyn dolnych lub którzy nie są w stanie kontrolować chodzika. Aby zapewnić maksymalną stabilność podczas korzystania z chodzika, pacjent powinien położyć wszystkie cztery nogi chodzika na ziemi przed wykonaniem kroku do przodu.

Oprócz stabilności, kolejną zaletą standardowego chodzika jest to, że szybko się składa i jest łatwy w transporcie. Wadą standardowego chodzika jest to, że trzeba go podnosić przy każdym kroku, to spowalnia pacjenta i pacjenci mogą stracić równowagę podczas jego podnoszenia. Pacjenci, którzy przestali używać tego typu chodzik, twierdzą, że zrezygnowali z niego, ponieważ znudziło im się podnoszenie go na każdym kroku.

 

Chodzik dwukołowy (toczący)

Chodziki toczne mają dwa przednie koła i dwa tylne ślizgacze. Są one wskazane dla pacjentów, którzy mają niestabilny chód, ale nie muszą obciążać urządzenia zbyt dużym ciężarem.

Kluczową zaletą chodzików dwukołowych w porównaniu ze standardowymi chodzikami jest to, że zapewniają one bardziej normalny wzorzec chodzenia, ponieważ nie trzeba ich podnosić z ziemi przy każdym kroku. Co więcej, kombinacja kółka i suwaka ułatwia manewrowanie na wielu różnych nawierzchniach. I podobnie jak standardowy chodzik można je łatwo złożyć.

Wadami chodzika tocznego w porównaniu ze standardowym chodzikiem są:

  1. jest mniej stabilny,
  2. wymaga więcej poznania
  3. przednie koła są nieruchome (tj. nie obracają się), co zapewnia duży łuk skrętu.

Ze względu na duży łuk skrętu wielu pacjentów podnosi chodzik podczas obracania, co stwarza możliwość upadku. Prawidłowy sposób skręcania za pomocą chodzika to wielokrotne małe obroty, aż pacjent i urządzenie zwrócą się w odpowiednim kierunku.

 

Chodzik na czterech kołach (Rollator)

Rollator ma cztery w pełni obrotowe koła, hamulce, siedzenie i często kosz. Stosuje się go dla pacjentów, którzy potrzebują chodzika tylko do utrzymania równowagi, ale nie do obciążania. Jest łatwiejszy w prowadzeniu i mniej restrykcyjny w normalnym wzorze chodu niż dwukołowy chodzik. Łatwiej jest również manewrować na zakrętach i zazwyczaj nie trzeba go podnosić podczas skręcania. Fotelik jest pomocny dla osób ze schorzeniami wymagającymi odpoczynku (np. niewydolność serca). Kosz umożliwia przenoszenie przedmiotów bez użycia rąk.

Większość z tych zalet może być również wadami. Łatwy w prowadzeniu oznacza, że ​​Rollator może odtoczyć się od pacjenta. Łatwość manewrowania oznacza, że ​​pacjent musi mieć dobrą siłę brzucha, aby nie upaść.

Co więcej, hamulce niekoniecznie zatrzymują Rollator. Raczej, gdy hamulce są wciśnięte, Rollator zasadniczo zamienia się w dwukołowy (toczący się) chodzik. Może to spowolnić pacjenta, ale nie zatrzyma Rollatora.

Pacjenci mogą upaść podczas próby użycia fotelika. Właściwym sposobem siadania na Rollatorze jest oparcia chodzika o mocną powierzchnię, taką jak ściana, zaciągnięcie stałych hamulców, a następnie usiąść. Pacjenci nigdy nie powinni być przewożeni na siedzeniu tego chodzika, ponieważ jest to niebezpieczne i grozi upadkiem, a w konsekwencji urazem.

 

Chodzik czyli bezpieczeństwo

Chodziki mogą zmniejszyć upadki, jeśli zostaną odpowiednio dobrane i odpowiednio używane. Chodziki są nawet bardziej stabilne niż laski, szczególnie w przypadku pacjentów z obustronną chorobą kończyn dolnych. Oceniając zapotrzebowanie na chodzik, ważne jest, aby wziąć pod uwagę różne dostępne funkcje. Można tutaj dodać ,że alternatywą chodzików są balkoniki które mają bardzo podobne zastosowanie czyli pomoc w równowadze. Należy również pamiętać, że pomocnicza konserwacja urządzenia jest równie ważna, jak dobranie prawidłowego urządzenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *