Książki pobudzające myślenie

Czytanie powinno być inspirującą przyjemnością. Dzięki poznawaniu literatury można zwiększyć poziom inteligencji. Wystarczy obcować z wybraną lekturą, chociaż kilka minut dziennie. Wszystkim poleca się książki pobudzające myślenie. Mózg naprawdę lubi czytać. Lekarze, psycholodzy oraz naukowcy dowiedli prozdrowotnych właściwości czytania.

Stan czytelnictwa w Polsce nadal nie prezentuje się najlepiej. Przedstawiciele Biblioteki Narodowej stwierdzili, że czytamy za mało. Wielu obywatelom świata grozi analfabetyzm wtórny. Nie doceniając wartości obcowania z literaturą, po prostu się uwsteczniamy. Żeby odzyskać sprawność intelektualną, trzeba sięgać po lektury. Na temat wartości czytania mówi wiele wartościowych źródeł.

„Badania naukowe wskazują, że czytając, dosłownie ćwiczymy nasz mózg, niemal jak mięśnie na siłowni!”.– niestatystyczny.pl

O nasz intelekt zadbają więc książki pobudzające myślenie.

„Bo jeśli raz przywykliśmy do tego, aby radość i pociechę czerpać z książek, to już się bez nich nie potrafimy obejść”.– Astrid Lindgrend

Poniżej przedstawiono najbardziej wartościowe tytuły. Dzięki zaproponowanym pozycjom wszyscy mają szanse na intelektualny relaks. Na początek należy więc wymienić wartościową powieść autorstwa doświadczonego literata. Dużym atutem zawsze okazuje się łączenie rzeczywistości z wyobrażeniami. Wszystko, co snuje nasza wyobraźnia, może znaleźć odzwierciedlenie w codzienności. Na pewno Marek Kaleński zaskakuje i inspiruje odbiorców. Kilka mądrze dobranych słów potrafi skłaniać do twórczego myślenia. Właśnie dlatego książkę tego autora trzeba przedstawić na początek. Na pewno zastanowimy się, czy czytamy o prawdziwych wydarzeniach, czy sennych marach.

Wieczorny wypoczynek to oczekiwany przez wszystkich czas. Umysłowy relaks powinien towarzyszyć wszystkim. Przed snem warto, choć kilka minut czytać dobrą powieść. Wówczas rozbudzi się wyobraźnia. Marek Kaleński – Jaśkiewicz zastanowił się „Sen, nie sen”. Czasami każdy rozważa, czy nocne widzenia, są prawdziwe. Motyw snu jest ponadczasowy. Mamy wrażenie, że senne majaki są odwzorowaniem rzeczywistości. Doświadczony autor, znany również jako filozof podjął się tematu snu w tym opowiadaniu. Co ważne tekst ma skłaniać do refleksji i celowo został podzielony na kilka łączących się ze sobą części. Nie powinniśmy zbyt sztywno traktować tej prozy. Motyw, który poruszy każdego to miłość upatrywana w ukazującej się w wyobrażeniach kobiecie. Dostrzegając tę postać, trzeba pomyśleć, czy był to sen, czy nie sen.

„Nie ma co wstydzić się marzeń. Przecież wiemy, że duża część artystycznej twórczości w poezji, muzyce, malarstwie dotyczy właśnie miłości. Dlatego „piękna pani” w opowiadaniu Sen, nie sen jest jakąś formą przenośni, ale w jakim stopniu i na ile, to już zależy od interpretacji czytelnika”

Książka pobudzająca do myślenia to na pewno „Tajemnice Białego Tygrysa. Skarb Magnatów” autorstwa Marty i Zbyszka Bryś. Ta lektura zapewnia niewiarygodne przygody. Głównymi bohaterami są: posiadająca zdolności detektywistyczne Marta Siber i jej bardzo wrażliwy mąż Zbyszek Toga. Na czytelnika czekają zapierające dech w piersiach tajemnice. Bohaterowie na swej drodze spotykają wielu sprzymierzeńców, a pośród nich wiele znamienitych postaci. Biały tygrys to bohater, który zdoła odnaleźć skarb pochodzący z czasów II wojny światowej. Autorzy wyjaśnili, czym ich tak naprawdę jest ich powieść:

„Nasza książka nie jest mrocznym kryminałem, w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. To powieść obyczajowo-przygodowa z wątkiem detektywistycznym. Marta Siber jest prywatnym detektywem. Gdy ją poznajemy, jest na urlopie, ale okoliczności zmuszają ją do podjęcia działania. Zbyszek Toga, jej mąż sięga po swojej kontakty i tak do akcji wkracza tajemniczy Biały Tygrys”.

Literatura może wzbogacać. Żeby stać się kimś, trzeba uruchomić myślenie. Natalia Lewczuk napisała poradnik „Sukces”. Fortuna kołem się toczy. Dziś możesz cieszyć się bogactwem, a jutro klepać biedę. Nigdy jednak nie trać nadziei. Ta poruszające książka została zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Autorka zamieściła na łamach poradnika wywiady z ludźmi – od bezdomnych po milionerów. Doświadczeni przez los ludzie, szczerze opowiadali o swoich dramatach i szczęśliwych chwilach. Rozmówcy mieli również postarać się powiedzieć swoją definicję sukcesu. Bezcenne okazały się natomiast uzyskane wskazówki na przyszłość dla młodych ludzi. Kto przeczyta tę książkę, na pewno dowie się jak osiągnąć sukces w każdej dziedzinie Natalia Lewczuk zapewniła:

„Po przeczytaniu książki dowiesz się m.in. jak osiągać sukcesy sportowe, realizować się w swojej pasji podążając za marzeniami, założyć szczęśliwą rodzinę, prowadzić biznes na międzynarodową skalę, podróżować dookoła świata bez pieniędzy, znaleźć idealnego męża, czy jak inwestować pieniądze i stać się milionerem”.

Ludzie od zawsze zastanawiają się nad wartością i sensem istnienia. Międzypokoleniowe dyskusje zdradzają, o czym myślą inni. Wielogodzinne dyskusje i pouczające rozmowy często ustępują miejsca tekstom literackim. Doświadczona autorka, Aleksandra J. Starostecka zastanowiła się co ważne „Wczoraj i Dzisiaj”. Literatura od wielu lat porusza najważniejsze kwestie. Powieści pełne są złotych myśli i bezcennych wskazówek. Oczywiście trzeba sprawdzić, co i dlaczego warto przeczytać. Koło świetnej prozy, kryje się poezja. Siódmy tom poetycki Aleksandry J. Starosteckiej celowo został podzielony na dwie części. Wiersze mają, skłaniać do refleksji poruszając temat współczesnych obaw, czyli zagadnienia, które powinny poruszyć wszystkich. Wiersze tej poetki rekomendują znani ludzie.

„Piszę, żeby zwiedzać samego siebie”. Starostecka na pewno zwiedza samą siebie, rozważa istotę swej duszy” – Novalis

Czytanie jest remedium na stres oraz sposobem na chandrę, nudę oraz depresyjne myśli. Powyżej zaprezentowano książki pobudzające myślenie. Pośród tych tytułów znalazły się dobre powieści, także poezja. Żeby dzięki literaturze doświadczyć więcej warto zerknąć na czytelnicze bestsellery.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *