Otwórz dobrą książkę!

W XVIII wieku eseiści Joseph Addison i Sir Richard Steele napisali: „Czytanie jest dla umysłu tym, czym ćwiczenie dla ciała”. Setki lat później ten cytat nie mógł być bardziej prawdziwy. Badania przeprowadzone w ciągu ostatnich kilku dekad dowiodły naukowych korzyści płynących z czytania. Delektowanie się dobrą książką jest nie tylko przyjemne, ale może pozytywnie wpłynąć na Twoje zdrowie psychiczne i emocjonalne. Zatem, otwórz dobrą książkę! Książka jest dobra na wszystko!

Udowodniono, że czytanie zmniejsza stres i zwiększa relaksację

Czytanie książek, zwłaszcza beletrystyki, w pełni angażuje umysł i wyobraźnię. Udowodniono, że każda aktywność, która posiada właściwości medytacyjne, w której mózg jest w pełni skoncentrowany na jednym zadaniu, zmniejsza stres i poprawia relaksację. W badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytet w Sussex osoby, które czytały tylko przez sześć minut, wykazywały wolniejsze tętno, mniejsze napięcie mięśni i zmniejszony poziom stresu. Dr David Lewis, neurobiolog, który prowadził badanie, stwierdził, że czytanie:

„jest czymś więcej niż tylko rozrywką, ale aktywnym angażowaniem wyobraźni, ponieważ słowa na wydrukowanej stronie pobudzają twoją kreatywność i powodują, że wchodzisz w to, co zasadniczo jest zmienione. stan świadomości.”

Okazuje się, że zagubienie się w dobrej książce to naprawdę najlepsza forma relaksu! Zatem, otwórz dobrą książkę!

https://www.psychoskok.pl/aktualnosci/czytanie-zmniejsza-poziom-stresu/

Czytanie zwalcza upośledzenie umysłowe i chorobę Alzheimera ze starością

Korzyści płynące z czytania wykraczają poza zmniejszony niepokój i stres. Badania powiązały czytanie z dobrym stanem zdrowia mózgu w starszym wieku. Osoby, które regularnie czytały przez całe życie, wykazywały zwiększoną zdolność umysłową wraz z wiekiem. Osoby, które czytały rzadziej przez całe życie i nie angażowały mózgu w tę czynność w starszym wieku, doświadczyły spadku umysłowego o 48% szybszego niż osoby, które utrzymywały mózg aktywny przez całe życie.

Jedno z badań wykazało pozytywny związek między czynnościami poznawczymi, takimi jak czytanie, a zmniejszonym ryzykiem zachorowania na chorobę Alzheimera. Podobnie jak serce, mózg jest mięśniem, o który należy zadbać, aby móc w pełni funkcjonować przez całe nasze życie.

https://www.psychoskok.pl/aktualnosci/czytanie-ksiazek-przyczyna-dlugotrwalych-zmian-mozgu/

Lekarze przepisali czytanie jako leczenie niektórych schorzeń psychicznych – książka na receptę

Co piąty dorosły w Stanach Zjednoczonych doświadcza w pewnym momencie swojego życia choroby psychicznej. Czytanie książek o samopomocy okazało się skuteczną metodą pomagania dorosłym w radzeniu sobie z chorobami psychicznymi. W Wielkiej Brytanii lekarze przyjęli podejście polegające na stosowaniu biblioterapii lub leczenia za pomocą książek dla pacjentów ze schorzeniami psychicznymi. Lekarze włączają lekturę obowiązkową jako część recepty pacjenta. Celem jest przyniesienie korzyści płynących z czytania milionom pacjentów z lękami i depresją.

Ludzie, którzy często czytają, stają się bardziej empatyczni.

Jakby redukcja stresu, poprawa zdrowia psychicznego i zdrowe funkcjonowanie mózgu nie wystarczyły, czytanie może również pomóc osobom stać się bardziej empatycznymi i zwiększyć ich samoświadomość. W szczególności czytanie fikcji literackich może zwiększyć zrozumienie innych i poprawić relacje. Gdy czytelnicy zagłębiają się w fabułę, wczuwają się w postacie i poznają ich motywacje oraz wzorce zachowań. Zwiększa to zrozumienie ludzkiego zachowania, które jest wiedzą, która przenosi się do życia poza powieścią. Co więcej, kiedy czytelnicy wybierają powieści, których akcja toczy się w miejscach o kulturach innych niż ich własna, rozwijają świadomość różnorodnych populacji ludzkich i perspektyw.

Biorąc pod uwagę wszystkie te zalety, nie ma wątpliwości, że czytanie jest prawdziwą siłą napędową spędzania wolnego czasu. Kiedy skończysz pracę, wyłącz komputer i wybierz dobrą książkę!

Szukasz ciekawych, dobrych książek, a może szukasz dobrych e-booków, a może wolisz audiobooki? Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *