Jak uniknąć dopłaty do przesyłki kurierskiej?

Od czasu do czasu, w Internecie pojawiają się tematy dotyczące niespodziewanych dopłat do przesyłek kurierskich, które otrzymują Klienci po zrealizowanej usłudze. Piszący zwykle są zdenerwowani i oburzeni dodatkowym kosztem naliczonym po wykonanej usłudze, nie rozumiejąc podstawy jej naliczania.

Firmy kurierskie mają prawo do weryfikowania wymiarów, wagi, opakowania oraz zawartości paczki. Jeśli po weryfikacji paczki jej parametry różnią się od tych, które zadeklarowałeś – koszt transportu paczki wzrasta, a nadawcy zostanie naliczona dopłata. Najczęściej rozbieżności dotyczą wymiarów, wagi oraz samego kształtu paczki. Co zatem zrobić, by nie otrzymać dodatkowej opłaty?

Unikaj paczki niestandardowej.

Najtańsze przesyłki kurierskie, to tzw przesyłki standardowe, które mają określoną wagę, wymiary, kształt ale i sposób pakowania. Z reguły paczka standardowa ma regularny kształt prostopadłościanu, a jej maksymalne wymiary i waga mogą różnić się w zależności od wybranej firmy kurierskiej. Wszystkie odstępstwa od określonych w regulaminie przewoźnika zasad, kwalifikują przesyłkę jako niestandardową, co automatycznie powoduje naliczenie dodatkowej opłaty.

Paczki niestandardowe to wszystkie, które nie są prostopadłościanami. Zatem wszystko co jest okrągłe, cylindryczne, ma nieregularny kształt, będzie paczką niestandardową. Dlatego większość przewoźników wymaga, by przesyłka była zapakowana w karton.

Dopłata zostanie również naliczona w przypadku, jeśli paczka nie będzie mogła swobodnie przesuwać się po taśmie w sortowni, co dzieje się w przypadku, gdy jest owinięta folią stretch. Wysyłasz coś delikatnego? Przyklejenie naklejki “OSTROŻNIE” kwalifikuje paczkę jako niestandardową. Jeśli szukasz informacji dotyczących zasad wysyłanie paczek kurierskich koniecznie zajrzyj tu.

Nie zaniżaj wagi paczki.

Często popełnianym przez nadawców błędem, jest zaniżanie deklarowanej wagi przesyłki. Firmy kurierskie mają prawo do weryfikacji tych danych. Na sortowni paczki są skanowane i ważone. W przypadku rozbieżności danych, przesłanych w formularzu zamówienia z rzeczywistymi parametrami paczki – zostanie doliczona dopłata. Wiele osób w określeniu wagi paczki posiłkuje się wagą domową. Niestety nie jest to miarodajna metoda, ponieważ urządzenia domowe nie są dokładne, dlatego zawsze lepiej zawyżyć wagę paczki, niż później otrzymać niespodziewaną dopłatę.

Ja widzisz, nie znając zasad dotyczących przesyłek kurierskich łatwo popełnić mały błąd, który później zwykle kosztuje wiele niepotrzebnych nerwów. Dlatego przed nadaniem przesyłki, lepiej zapoznać się z regulaminem wybranej firmy kurierskiej.

Jeden komentarz do “Jak uniknąć dopłaty do przesyłki kurierskiej?

  • Witam mam problem z firmą szybkapaka.pl ktura ma umowe z firmą kurierską DPD w zeszłym roku 4.12.2018 wysłałam paczki do Anglii i Niemiec , paczki doszły po miesiącu dostałam do zapłaty że miałam paczki niestandardowe. Więc ja się pytam na jakiej podstawie tak stwierdzili gdzie jest protokół , że moje paczki są niestandardowe dlaczego doszły bez żadnych przeszkód . Dziś tj:03.04.2019dostałam pismo od adwokata o uiszczenie zapłaty wraz z odsetkami, gdzie jest prawo, jak można komuś narzucić dopłatę bez okazania dowodów . To co się dzieje w firmach kurierskich to żenada.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *