Dlaczego mam problem z nauką

Ile razy próbowałeś nauczyć się czegoś nowego, ale ostatecznie zrezygnowałeś, zanim poczyniłeś jakiekolwiek rzeczywiste postępy? Jeśli tak, nie przejmuj się tym, ponieważ walka o opanowanie nowej umiejętności to z pewnością nie spacer po parku.

Większość ludzi ma trudności z zapamiętaniem tego, czego się nauczyli, co nieuchronnie sprawia, że ich nauka jest powolna i bolesna. Jeśli jednak chciałbyś się uczyć, ale jest to dla Ciebie trudne, to trafiłeś we właściwe miejsce. Więc czytaj dalej i odkryj razem z redaktorem koon.pl, jak zostać super uczniem.

Dlaczego nie uczysz się szybko?

Lata obserwacji ludzi na studiach i w pracy doprowadziły nas do odkrycia trzech konkretnych powodów, dla których wiele osób nie jest w stanie szybko i skutecznie uczyć się.

1. Jak zacząć uczyć się czegoś od podstaw

Jak zapewne sam doświadczyłeś, czasami, gdy chcesz nauczyć się czegoś nowego, okazuje się, że nie wiesz, od czego zacząć.

Na przykład mogłeś chcieć nauczyć się grać w szachy, ale nie wiedziałeś, jak najlepiej to zrobić. A ponieważ nie znałeś najlepszego sposobu, albo nie zawracałeś sobie głowy nauką klasycznej gry strategicznej dla 2 graczy, albo próbowałeś uczyć się z wielu źródeł jednocześnie: książek, filmów, przyjaciół i członków rodziny.

Problem z tym rozproszonym podejściem polega na tym, że trudno będzie Ci się skoncentrować i nieuchronnie otrzymasz sprzeczne porady – co jest nieprzydatne, gdy zaczynasz.

Inny problem polega na tym, że konsultując się z książkami i prosząc przyjaciół o pomoc, możesz stwierdzić, że nie otrzymujesz najnowszych informacji. Na przykład, twoi znajomi mogą nie wiedzieć o niektórych niesamowitych programach komputerowych do nauki szachów, które są dostępne online. Pomocne są tutaj abonamentowe rozwiązania np. jak matlandia do nauki matematyki.

2. Walcz, aby przypomnieć sobie, czego się nauczyłeś

Przypomnij sobie przez chwilę, kiedy byłeś w szkole. Jestem pewien, że gdy nauczyciele uczyli cię rzeczy tylko po to, by zapamiętać informacje do najbliższego sprawdzianu, a potem zapomnieć o informacjach w ciągu tygodni, dni, a nawet minut! Słynne ZZZ – zakuj, zdaj, zapomnij.

I oczywiście ten problem trwa od edukacji do miejsca pracy. Ile razy byłeś na spotkaniach, na których powiedziano ważne rzeczy, tylko połowa uczestników zapomniała o szczegółach wkrótce po zakończeniu spotkania.

Przy tego rodzaju negatywnych doświadczeniach życiowych nic dziwnego, że wraz z wiekiem ludzie są mniej chętni do uczenia się nowych rzeczy.

3. Walcz, aby zastosować to, czego się nauczyłeś w praktyce

Jest to z pewnością jeden z najczęstszych powodów, dla których ludzie nie uczą się nowych rzeczy. Spędzają cały swój czas ucząc się teorii; ale nigdy nie stosuj niczego w praktyce.

Zastanówmy się na przykład przez chwilę, jak ludzie uczą się jeździć na rowerze.

W większości przypadków rodzic lub starsze rodzeństwo poinformuje Cię, jakie kroki należy podjąć, aby z powodzeniem wsiąść i zacząć jeździć na rowerze. Jednak dopiero wtedy, gdy pierwszy raz spróbujesz jeździć na rowerze, zaczyna się prawdziwa nauka!

Tak samo jest z większością rzeczy. Bez względu na to, ile filmów instruktażowych oglądasz na określony temat, dopóki nie zaczniesz robić tego, czego chcesz się nauczyć, będziesz miał trudności z osiągnięciem jakichkolwiek realnych postępów. Możesz robić nawet proste rzeczy jak obliczenie wielkości telewizora przeliczając cale na mm za pomocą prostego równania 1 cal = 25,4 mm.

4. Przytłaczająca nauka

Niewłaściwy nauczyciel lub nieodpowiedni kurs może szybko stłumić zapał do nauki czegoś nowego. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy na początku robią coś zbyt skomplikowanego.

Weźmy na przykład naukę nowego języka.

Gdyby nauczyciel zmusił cię do uczenia się reguł gramatycznych całymi tygodniami, bez wątpienia przerwałbyś naukę. Gdyby jednak sprawili, że nauka nowego języka byłaby zabawna i wciągająca, nie tylko chciałbyś kontynuować naukę, ale także zwiększyłbyś swoją pewność siebie. I oczywiście nadal można było stopniowo uczyć się wymaganej gramatyki i słownictwa.

5. Wydaje się, że nie mogę się tego nauczyć bez względu na to, jak ciężko pracujesz

Od czasu do czasu możesz pomyśleć: „Bez względu na to, jak ciężko ćwiczę lub powtarzam, nadal nie uczę się dobrze”.

To bardzo częsty problem.

Niestety, wiele osób pogarsza problem, wkładając coraz więcej wysiłku i praktyki w to, czego próbują się nauczyć. W rzeczywistości przynosi to efekt przeciwny do zamierzonego, ponieważ — bez skutecznego podejścia do nauki — sam czas i wysiłek nie wystarczą, aby odnieść sukces.

Dobrą wiadomością jest to, że istnieją wypróbowane i przetestowane sposoby szybkiej i skutecznej nauki. Nazywam to podejście „inteligentnym uczeniem się”. Ale o tym przeczytasz na naszym serwisie Koon.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *