Ile kosztuje faktoring – finansowanie faktur?

Usługa polegająca na finansowaniu faktur, czyli faktoring daje przedsiębiorcom możliwość błyskawicznego uzyskania należności. Z jakimi kosztami związany jest faktoring? Wszystko zależy od jego rodzaju, okresu oraz od wysokości finansowanej kwoty. Artykuł został napisany przy współpracy z serwisem faktura.pl, oferującym darmowy program do wystawiania faktur online.

Jak działa faktoring – finansowanie faktur?

Na czym polega faktoring? Faktoring umożliwia przedsiębiorcom uzyskanie środków, które są „zamrożone” na fakturze aż do czasu jej spłaty przez kontrahenta.

Dzięki faktoringowi można uzyskać środki już w 24 godziny, co powoduje, że utrzymanie płynności finansowej jest wtedy znacznie łatwiejsze. Przedsiębiorca może więc bezpieczniej prowadzić działalność, ponieważ uzyskuje lepszą ochronę przed zatorami płatniczymi i niewypłacalnością.

Faktoring jest obecnie dostępny w różnych wariantach. Dwa podstawowe z nich to:- Faktoring niepełny, inaczej faktoring z regresem – nie obejmuje on ubezpieczenia wierzytelności.- Faktoring pełny, inaczej faktoring bez regresu – polega na sprzedaży należności i dzięki temu daje skuteczną ochronę przed ryzykiem niewypłacalności kontrahenta.

Koszty faktoringu – co na nie wpływa?

Firmy faktoringowe pobierają opłaty za finansowanie faktur. Zależą one od wielu czynników, dlatego trudno jednoznacznie określić koszt bez ich uwzględnienia.

Do czynników determinujących opłatę za faktoring zaliczane są między innymi wysokość kwoty na fakturze, rodzaj faktoringu, limit faktoringowy, okres finansowania. Duże znaczenie mają również aktualne stopy procentowe, ponieważ to według nich wylicza się odsetki.

Najczęściej koszty związane z faktoringiem rozpoczynają się już od około 2% wartości faktury za 30 dni, natomiast w przypadku dłuższych terminów płatności, faktoringu z ubezpieczeniem należności mogą być już kilkukrotnie wyższe.

Przykładowo w przypadku wystawienia faktury opiewającej na 10 000 zł oraz przy koszcie 2%, okresie finansowania na poziomie 30 dni oraz przy finansowaniu 100% wartości faktury przedsiębiorca musi ponieść koszt około 200 zł po odliczeniu podatku.

Gdy finansowanie ma opiewać na 60 dni, wtedy wydatki wynoszą już około 400 zł, natomiast przy finansowaniu faktur z terminem płatności do 90 dni jest to około 600 zł.

Jak sprawdzić koszty faktoringu?

Jak obliczyć koszt faktoringu? Aby dowiedzieć się, ile kosztuje faktoring, można skorzystać ze znajdujących się w internecie kalkulatorów faktoringu, które pozwalają na łatwe i szybkie wyliczenie orientacyjnych wydatków.

Indywidualną wycenę usługi może przygotować również firma faktoringowa. Wystarczy tylko skontaktować się z jej przedstawicielem, co można zrobić też online.

Firma faktoringowa może też udzielić innych informacji dotyczących faktoringu, między innymi, jak księgować faktoring niepełny i pełny, jak dobrać najlepszy wariant faktoringu dla swojej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *