Czy kryptowaluty przetrwają recesję gospodarczą?

Cena kryptowalut, postęp w branży i innowacje wzmacniają się nawzajem dzięki pozytywnemu sprzężeniu zwrotnemu, pomimo tymczasowej zimy krypto

Spadek cen kryptowalut jak sygnalizuje dascanner.com może być skorelowany ze spadkiem tradycyjnych rynków i czynnikami geopolitycznymi. Inwestorzy kryptowalut przechodzą trudne czasy. Klimat finansowy zmienił się znacznie. Na przykład wysoka inflacja powoduje, że banki centralne muszą dostosować swoje polityki: podnoszą stopy procentowe i dzięki temu tworzą bardziej rygorystyczny rynek finansowy. 

Rosnące stopy procentowe sprawiają, że inwestowanie w obligacje staje się bardziej interesujące. Kiedy giełdy doświadczają korekty, strategie unikania ryzyka tłumią również inwestycje w kryptowaluty. Często mówi się, że zbliża się tzw. “crypto winter” (zima krypto), rozumiana jako coś podobnego do cyklu niedźwiedzia na giełdzie, ale dotycząca cen aktywów cyfrowych na rynkach kryptowalut. 

Zima idzie w parze z pewnymi bolesnymi (indywidualnymi) skutkami. Na przykład niektóre firmy związane z sektorem krypto redukują swoje koszty poprzez zwolnienia pracowników. 

W takim otoczeniu inwestorzy często transferują swoje aktywa w stablecoiny, których cena jest powiązana z np. dolarem amerykańskim czy złotem.

Łączna kapitalizacja rynkowa kryptowalut jest skorelowana z tradycyjnymi rynkami, co wskazuje na instytucjonalizację, ale to niekoniecznie jest złe. Wskazuje to na adopcję i akceptację jako pierwsze kroki w kierunku szerszego akceptowania kryptowalut i ich podstawowych technologicznych fundamentów. 

W rzeczywistości influencerzy krypto głównie na Twitterze twierdzą, że rynek kryptowalut rozwija się w cyklach, a te cykle mogą wydawać się chaotyczne z zewnętrznego punktu widzenia. Natomiast oni twierdzą, że w rzeczywistości istnieje podstawowa logika, w której ceny kryptowalut, postęp w branży i innowacje są ze sobą połączone w pozytywnym sprzężeniu zwrotnym. Dlatego, kiedy rynek jest w fazie niedźwiedzia, inwestorzy powinni szukać okazji do kupna jakościowych aktywów w atrakcyjnej cenie.

Działa podobnie do tego jak od lat wyglądają tradycyjne rynki kapitałowe. Spada sentyment do rynku, wiele osób traci kapitał i inwestorzy boją się kupować ryzykownych aktywów. Natomiast w momencie w którym rynek odbija wszystko zdaje się działać jak kiedyś.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *