Kiedy wskazana jest kompresjoterapia kończyn dolnych?

Terapia kompresyjna, czyli kompresjoterapia jest często używana w leczeniu dolegliwości dotykających kończyn dolnych. Na czym ona polega i jakie daje efekty? Kiedy wskazane jest prowadzenie terapii uciskowej nóg?

 

Co to jest kompresjoterapia?

Rozpocznijmy od wyjaśnienia tego, co to jest kompresjoterapia. Termin ten związany jest z nieinwazyjną metodą leczenia oraz profilaktyki dolegliwości dotykających układu krążeniowego, limfatycznego oraz układu ruchu.

Podczas terapii kompresyjnej dochodzi do wywierania ucisku na tkanki, co pozwala na uzyskanie efektu terapeutycznego. Jest ona jednocześnie bezbolesna, prosta w prowadzeniu oraz cechuje się wysoką efektywnością.

Najczęściej kompresjoterapia kończyn dolnych jest prowadzona z użyciem rajstop, podkolanówek oraz pończoch uciskowych.

 

Kiedy prowadzona jest kompresjoterapia kończyn dolnych?

Terapia kompresyjna nóg ma rozległe zastosowanie. Kompresjoterapia kończyn dolnych prowadzona jest głównie w poniższych przypadkach:

1. Żylaki kończyn dolnych. Terapię stosuje się w celu zapobiegania żylakom oraz po ich wystąpieniu, by niwelować objawy jak obrzęki, opuchlizna, ciężkość nóg.

2. Przewlekła niewydolność żylna. Jest ona główną przyczyną pojawienia się żylaków. Dochodzi w niej do zaburzenia prawidłowego przepływu krwi w kończynach dolnych. Pojawiają się wtedy objawy jak pajączki, obrzęki nóg, ich przemęczenie i ciężkość.

3. Owrzodzenia żylne. Stosowana jest również kompresjoterapia w leczeniu owrzodzeń żylnych, które mogą pojawić się na skutek zaawansowanej niewydolności żył.

4. Zabiegi na kończynach dolnych Zaleca się prowadzenie terapii kompresyjnej po różnych zabiegach, na przykład w przypadku skleroterapii żył, po zabiegach ablacji, laseroterapii, usuwaniu żył.

5. Obrzęki limfatyczne. Zadaniem kompresjoterapii jest też niwelowanie obrzęków powstających na skutek zastoju limfy, czyli obrzęków limfatycznych. Może dochodzić do nich w różnych chorobach, po urazach oraz po zabiegach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *