Twardy czy miękki materac – który zdrowszy?

Dylemat pomiędzy wyborem twardego a miękkiego materaca to najpowszechniejszy problem, przed jakim stają osoby chcące kupić materac do spania. Wokół twardości materaca narosło wiele mitów i stereotypów, np. o tym, że tylko twarde materace są zdrowe. To nieprawda, a co więcej, takich i podobnych opinii znajdziemy w Internecie i wśród znajomych sporo. Jak wybrać materac?

Lepszy twardy czy miękki materac?

Jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę w sypialni. Po pewnych symptomach można stwierdzić, czy materac jest zbyt twardy lub za miękki. W zależności od tego, można odczuwać innego rodzaju dyskomfort. Jest to szczególnie ważne, bo to duża różnica, czy materac powinien być twardszy, czy może właśnie jest zbyt sztywny i potrzeba go zmienić na taki, który będzie nieco bardziej miękki. Trzeba już na początku powiedzieć, że bardzo trudno jest samodzielnie określić i dopasować indywidualną twardość materaca. Większość modeli jest produkowana aż w czterech wersjach, w sklepach znajdziemy najczęściej:

 • materace miękkie (H1),
 • materace średnio-miękkie (H2),
 • materace twarde (H3)
 • i materace bardzo twarde (H4).

Twardość zawsze dobieramy w pierwszej kolejności do wagi, wzrostu i budowy ciała konkretnej osoby. Ktoś o większej masie ciała będzie potrzebował prawdopodobnie twardszego w odbiorze materaca, a ktoś o mniejszej masie ciała może lepiej czuć się na bardziej miękkim materacu, co sprawia, że ciało może się lepiej zatopić w strukturze materaca. Jednak jest to wszystko bardzo subiektywne i indywidualne, bo każdy z nas ma inne receptory i to, co dla kogoś może wydawać się twarde, dla innej osoby może okazać się nawet zbyt miękkie! Dlatego nigdy nie powinno się wybierać materaca samodzielnie, zdecydowanie lepiej zrobisz, jeśli powierzysz to specjaliście w profesjonalnym sklepie z materacami do spania. Jeśli często wyszukujesz w Internecie takie frazy jak: “materac” czy “dobre materace” to sprawdź ofertę firmy Expert Snu. To dystrybutor materacy polskiej produkcji, w którego asortymencie można znaleźć materace o różnej twardości i w różnej cenie. Co warto wiedzieć?

Po czym poznać, że materac jest niedopasowany do użytkownika?

Symptomy źle dobranego, nieodpowiedniego, czyli zbyt twardego, albo z kolei zbyt miękkiego materaca to między innymi:

 • wrażenie zapadania się w materacu,
 • dyskomfort i ból pleców po przebudzeniu
 • wrażenie sztywności pleców, zbitych kręgów w kręgosłupie,
 • problemy z ułożeniem się w jednej wygodnej pozycji, częste zmiany
 • budzenie się rano w innej pozycji niż w tej, w której najczęściej się śpi
 • uczucie zmęczenia po przebudzeniu,
 • poczucie spiętych mięśni i uczucie napięcia w ciele,
 • drętwienie kończyn po przebudzeniu,
 • kłopoty z prawidłowym ukrwieniem i krążeniem, drętwienie ramion, mrowienie w kończynach.

Jak wybrać odpowiednio twardy materac do spania?

Jeśli materac jest zbyt miękki to może powodować wrażenie zapadania się do środka lub towarzyszyć temu będzie uczucie jakby pływania na powierzchni materaca, co jest równie niekomfortowe i niezdrowe dla kręgosłupa. Rano często bolą cię plecy, czujesz wrażenie sztywnego ciała lub niekomfortowego skręcenia kręgosłupa? Może być to sygnał, że śpisz na zbyt miękkim materacu i plecy oraz kręgosłup nie mają zapewnionego odpowiedniego podparcia. Natomiast zbyt twardy materac też nie jest dobrym rozwiązaniem, bo nie zapewni zdrowego snu oraz prawidłowej regeneracji. Na zbyt twardym materacu ciało nie może się rozluźnić, a mięśnie są nieustannie spięte tak samo jak podczas dnia, pracy czy uprawiania sportu. Znacznie utrudnia to zasypianie, może powodować dyskomfort i niewygodę. Może też prowadzić do częstego wybudzania się w nocy, bo ciało szybko da nam znać, że coś jest nie tak. Dlatego materac nie może być ani za twardy, ani zbyt miękki – musi być w sam raz, czyli powinien być dopasowany do konkretnej osoby, jej wagi i wzrostu.

Jak wybrać twardość materaca do wzrostu oraz wagi?

Każdy materac i jego twardość należy zawsze dopasowywać do konkretnej osoby. Nie ma czegoś takiego jak jeden idealny materac, który sprawdzi się tak samo w każdej sypialni. Żeby materac był wygodny musi być dopasowany do konkretnej osoby, najważniejsza jest waga,wzrost oraz także budowa ciała, bo ktoś ciężki może być wysoki i dobrze zbudowany lub niski i z większym brzuchem, co diametralnie wpływa na rodzaj wybranego materaca do spania. Ważne przy wyborze twardości są też wcześniejsze doświadczenia z materacami do spania, ulubiona pozycja do spania czy problemy zdrowotne. Zacznijmy jednak od tego, co najważniejsze, czyli od wagi.

Waga a twardość materaca

W dużym uproszczeniu można założyć, że osoby drobne i szczupłe powinny wybierać materace stosunkowo miękkie, aby nawet przy niewielkim ciężarze ciało mogło się delikatnie zagłębić w materac. Osoby o małej wadze mogą też spróbować z materacami o średniej twardości, bo wiele zależy po prostu od indywidualnych predyspozycji. Natomiast materace średnio twarde oraz twardsze są często polecane dla osób o większej masie ciała, gdzie nacisk na podłoże jest mocniejszy i taki materac musi silniej ‘pracować’ aby odpowiednio podeprzeć ciało użytkownika w prawidłowy sposób.

Stosunek wagi do wzrostu

Jak dopasować twardość materaca do wzrostu? W teorii można przyjąć takie założenie:

 • osoba o wadze 50-60 kg przy wzroście 150-180 cm – materac miękki H1,
 • osoba o wadze 60-90 kg przy wzroście 150-180 cm – materac średni H2,
 • osoba o wadze powyżej 90 kg przy wzroście 150-180 cm – materac twardy H3,
 • osoba o wadze ponad 120-140 kg przy wzroście 150-180 cm – materac bardzo twardy H4.

Jednak to tylko teoria, w praktyce trzeba wziąć pod uwagę także inne czynniki jak choćby pozycja do spania czy problemy zdrowotne. Przy spaniu na boku preferowane są bardziej miękkie materace niż przy spaniu na plecach, jeśli jednak ktoś ma problemy z kręgosłupem to powinien uważać przy spaniu na plecach, bo źle dopasowana twardość może pogłębiać problem.

Pozycja do spania

Wybierając twardość materaca trzeba wziąć pod uwagę także pozostałe czynniki, które w przeciwieństwie do naszej budowy ciała są często po prostu zależne od naszych preferencji. Chodzi między innymi o ulubioną pozycję do spania. Jak dobrać twardość materaca do pozycji spania? Do spania w pozycji na boku polecamy nieco bardziej miękkie i plastyczne materace o twardości H2 lub ostatecznie H3. W tej pozycji są dwa główne punkty nacisku ciała na materac – barki oraz biodra. To właśnie w tych partiach ciała należy zadbać o to, aby materac odpowiednio zmniejszał nacisk i pozwalał się barkom oraz biodrom zapaść w strukturze. Jeśli wybierzemy do spania na boku zbyt twardy materac, to ciało będzie układać się nierównomiernie, bo materac będzie aktywnie wypychał nasz bark czy biodro, a w efekcie kręgosłup będzie się wyginał i regeneracja w trakcie snu będzie mocno utrudniona. Do spania na plecach często nieco łatwiej jest dopasować materac, gdyż w tej pozycji często jest mniej punktów ucisku. Do spania na plecach można dopasować praktycznie dowolny materac, ważne, aby było nam na nim wygodnie i żeby ciało zapadało się na nim równomiernie. Jeśli ktoś ma jednak nietypową budowę ciała, np. bardzo szerokie biodra czy specyficzny kształt barków, to wówczas trzeba wziąć to dodatkowo pod uwagę. Można także spać na brzuchu. Do spania na brzuchu wybieramy średnio miękkie materace, chociaż warto wiedzieć, że ta pozycja w ogóle nie jest rekomendowana przez specjalistów. Podczas spania na brzuchu uciskane są narządy wewnętrzne oraz jest duży nacisk na biodra i miednicę. Trzeba uważać, aby materac nie okazał się zbyt miękki, bo dodatkowo zapadanie się brzucha będzie mieć bardzo negatywny wpływ na nasz kręgosłup. Zdaniem specjalistów pozycja na brzuchu to często sygnał, że śpimy na złym materacu i ciało szuka desperacko neutralnej pozycji, w której będzie mu wygodnie. Jeśli jednak nie chcesz z niej rezygnować, koniecznie wybierz dość miękki materac i zadbaj dodatkowo o niską poduszkę aby uniknąć przeciążenia odcinka szyjnego kręgosłupa.

Jak widać nie jest łatwo wybrać samodzielnie twardość materaca. Najlepiej jest zapytać o poradę profesjonalnego doradcę w dobrym sklepie z materacami, który nie tylko okaże wsparcie podczas wyboru modelu czy rozmiaru materaca, ale także doradzi, jaką twardość wybrać. Pamiętaj jednak, że materac zawsze trzeba wybierać do konkretnej osoby.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *