Komputery w szkołach — praktyczne sposoby na dbanie o bezpieczeństwo sprzętu i poprawne działanie akcesoriów

Nowoczesna szkoła i metody przekazywania wiedzy wykorzystują komputery do nauki. Pomagają w urozmaiceniu zajęć, jak i zdobywaniu ważnych umiejętności cyfrowych. O sposoby zapewnienia bezpieczeństwa cyfrowego i dobór odpowiednich akcesoriów w szkołach zapytaliśmy eksperta.

Mało kto wyobraża sobie edukację bez komputera czy tabletu. Z technologii chętnie korzystają uczniowie i nauczyciele, którzy za jej pomocą urozmaicają lekcje. Komputery stały się częścią szkolnej codzienności, a korzystanie z nich nie ogranicza się jedynie do zajęć informatycznych.

Jedno konto użytkownika czy wiele?

W polskich szkołach ze stanowiska komputerowego w pracowni informatycznej korzysta wielu uczniów. Nie ma u nas praktyki wypożyczania i zapewniania, każdemu z nich np. laptopa. Z tego powodu kwestie bezpiecznego użytkowania komputerów są tak istotne, tym bardziej że najczęściej korzysta się z jednego konta użytkownika. Dlatego zaleca się częstą zamianę haseł do stanowisk. Pozwala to na zabezpieczenie, po każdych zajęciach urządzeń przed nieautoryzowanym dostępem.

Warto pamiętać, że sieciowe połączenie komputerów w sali pozwala na tworzenie większej ilości kont indywidualnych użytkowników. Dzięki temu łatwiej administratorowi dbać o bezpieczeństwo. I tak np. uczeń ma dostęp tylko do swoich plików i nie może omyłkowo lub celowo usunąć dokumentów ucznia z innej klasy, który korzysta z tego samego stanowiska.

Zdaniem Krzysztof Zając, Product Manager z Fixit Polska:

  • Pliki szkolne i uczniów to również dane wrażliwe, które należy zabezpieczyć przed kradzieżą, intencjonalnym zmianom czy skasowaniu. Warto skorzystać z praktyk stosowanych na co dzień w firmach, czyli m.in. stałego monitorowania i informowania administratora, o podłączeniu do któregokolwiek z urządzeń, zewnętrznych pamięci przenośnych USB.

Pomocne będzie również całkowite wyłączenie z poziomu administratora możliwości samodzielnego podłączania urządzeń zewnętrznych. Rola administratora pozwala dodatkowo na całkowite zablokowanie możliwości kopiowania i usuwania plików z danego komputera.

Przewodowe czy bezprzewodowe? Kilka słów o akcesoriach komputerowych

Kwestia doposażenia pracowni komputerowych i akcesoriów jest ściśle związana z budżetem, jakim dysponuje szkoła. Właśnie z tego względu najczęściej decydują się na sprzęt przewodowy, który jest zazwyczaj tańszy od tego przewodowego. Obok myszy i klawiatury, trzecim najpopularniejszym akcesorium w szkołach są zestawy słuchawkowe z wbudowanym mikrofonem. Intuicyjnie te zestawy są bardziej narażone na usterki, ale ich bezprzewodowe odpowiedniki łatwiej wynieść omyłkowo z sali — ocena zagrożenia i wyboru sprzętu pozostaje do indywidualnej decyzji dyrekcji.

Jak dodaje Krzysztof Zając:

To, czym powinni się kierować dyrektorzy przy kupnie peryferiów, nie jest kwestią sposobu połączenia urządzenia z komputerem, a ergonomia sprzętu. Odpowiednio dobrana mysz i klawiatura nie tylko wpływają na lepszą postawę przy stanowisku komputerowym, ale i podnoszą znacząco komfort, co przekłada się m.in. na lepsze zaangażowanie w lekcję.

Peryferia w szkołach są narażone na znacznie szybsze wyeksploatowanie ze względu na wielu użytkowników, którzy z nich korzystają. Pomimo tego, lepiej zainwestować w ergonomiczne urządzenia w wyższej półki, które będą bardziej odporne na specyfikę warunków szkolnych. W przypadku stanowiska komputerowego w szkole urządzenia przewodowe sprawdzą się równie dobrze, co bezprzewodowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *