Okulary damskie i męskie – czym się różnią?

Przy zakupie okularów liczy się przede wszystkim ich funkcjonalność, ale także komfort noszenia i styl. Te czynniki wpływają zarówno na prezencję noszącego, jak i jego samopoczucie. Na te aspekty zwracają uwagę zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Czy konstrukcja okularów może różnić się w zależności od płci, dla której jest przeznaczona? A co z modelami unisex? Subtelne różnice tkwią nie tylko we wzornictwie.

Różnice płci w salonie optycznym. Czy rzeczywiście istnieją?

Choć w wielu dziedzinach różnice między płcią damską i męską współcześnie się zacierają, niektóre naturalne cechy budowy i kształtu twarzy kobiet i mężczyzn wciąż pozostają specyficzne. Warto o tym pamiętać także przy zakupie okularów korekcyjnych czy przeciwsłonecznych.

W każdym salonie optycznym znajdziesz rozróżnienie na modele w zależności od płci. Ten podział zdecydowanie ułatwia i przyspiesza wybór oprawek dla siebie. Jakie różnice uwzględnia taka kategoryzacja? To m.in.:

  • wielkość szkieł;

  • stopień ich przyciemnienia (w przypadku szkieł przeciwsłonecznych);

  • wzornictwo;

  • kolorystyka.

Dzięki szerokiej ofercie marek, takich jak Anne Marii, Liw Lewant, Mertz, Massi Eyewear, Ray-Ban, Prada, Vogue czy Solano oprawki męskie i damskie dają ci nieograniczone możliwości stylistyczne. Sprawdź to na wybranych przykładach!

Design i wzornictwo marki Solano – okulary damskie i męskie równie atrakcyjne

Okulary damskie od męskich odróżnia przede wszystkim ich wygląd. Niektóre wzory pasują do kobiecych rysów twarzy, które zwykle są nieco łagodniejsze niż u mężczyzn. Poza tym damskie okulary są węższe i występują w szerszej gamie kolorystycznej. Panowie raczej rzadko kupują oprawki w jasnych, pastelowych barwach, chyba że te szczególnie pasują do ich stylizacji.

Jeśli chodzi o okulary Solano, męskie kolekcje obejmują modele utrzymane w surowym, minimalistycznym stylu i stonowanej kolorystyce. Połączenie niebanalnej formy i subtelności sprawia, że każdemu noszącemu dodają klasy i elegancji. Z kolei panie mogą liczyć na nieco delikatniejsze, opływowe kształty, podkreślające atuty zgrabnej, kobiecej twarzy.

Okulary przeciwsłoneczne – jak dobrać je do płci?

W tym wypadku różnice zachodzą przede wszystkim w kolorystyce szkieł i głębi ich przyciemnienia. Szkła przeciwsłoneczne dla panów są przeważnie przyciemniane w sposób jednolity, a gradienty są ograniczone. Kobiety mogą z kolei bawić się większą ilością modeli, jeśli chodzi o efekty czy paletę odcieni.

Minimalizm we wzornictwie okularów z ochroną przeciwsłoneczną to raczej domena panów. Jeśli zastanawiasz się nad oprawkami dla siebie, zwróć uwagę właśnie na takie parametry.

Okulary unisex – wygodne i uniwersalne rozwiązanie

Takie modele mają cechy wspólne dla oprawek męskich i damskich. Dotyczy to m.in,. wielkości okularów. Dzięki specjalnej konstrukcji i elastycznym materiałom dopasowują się do różnych szerokości twarzy. Okulary unisex to także stonowana, neutralna kolorystyka, w której znaleźć można barwy:

  • czarną;

  • białą;

  • srebrną;

  • złotą;

  • brązową.

To także kategoria, do której można zaliczyć oprawki bezramkowe.

Zastanawiasz się nad doborem oprawek? Nie zawsze musisz uzależniać zakup okularów od płci i zawężać swój wybór. Określ, czy zależy ci na podkreśleniu atutów własnej płci, czy raczej na uniwersalnym, funkcjonalnym rozwiązaniu. Dzięki szerokiej ofercie w salonach optycznych nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem idealnej pary okularów dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *