Rozłącznik i czujnik indukcyjny – niewielkie, ale ważne elementy instalacji elektrycznej

Bardzo często to właśnie niewielkie elementy spełniają bardzo ważne funkcje i umożliwiają prawidłową pracę instalacji elektrycznej lub automatyki przemysłowej. Odpowiadają za ich bezpieczeństwo, a także poprawne funkcjonowanie. Warto nieco bliżej przyjrzeć się rozłącznikom oraz czujnikom indukcyjnym i dowiedzieć się, dlaczego ich stosowanie jest tak istotne.

Rola rozłączników w instalacji elektrycznej

Rozłącznik izolacyjny oraz bezpiecznikowy stanowią dwa podstawowe rodzaje zabezpieczeń, jakie stosuje się w przypadku instalacji elektrycznej. Pierwszy z nich jest wykorzystywany głównie jako rozłącznik awaryjny. Działa on w dwojaki sposób:

  • przewodzi prąd w przypadku wystąpienia zwarcia czy przeciążenia, a przewodnictwo to występuje jedynie przez określony czas,
  • izoluje obwód elektryczny, zapewniając bezpieczeństwo podczas obsługi maszyn oraz urządzeń, które są podłączone do sieci.

Rozłącznik bezpiecznikowy służy natomiast do ochrony przed negatywnymi skutkami, jakie może wywołać zwarcie lub przeciążenie sieci elektrycznej. W momencie wykrycia awarii automatycznie przerywa on dopływ prądu w całym obwodzie. W ten sposób nie dochodzi do uszkodzenia podłączonych do niego urządzeń. Powinien znajdować się w każdej instalacji, gdyż jest to ważny punkt ochronny.

Jak działa czujnik indukcyjny?

Główną funkcją, jaką pełni czujnik indukcyjny jest wykrywanie metalowych przedmiotów lub części maszyn, które pojawiają się w strefie ich działania. Elementy te wykorzystuje się głównie do kontroli położenia, przemieszczeń oraz ruchów wykonywanych przez mechanizmy sterowane automatycznie. Jest zbudowany z głowicy z cewką indukcyjną oraz rdzeniem ferrytowym, generatora napięcia, układu detekcji oraz wzmacniacza.

Czujniki zbliżeniowe podłącza się najczęściej do liczników, układów przekaźnikowych oraz sterowników. W ten sposób możliwe jest obracanie, pozycjonowanie oraz kontrolowanie ruchomych części maszyny.

Zarówno czujniki indukcyjne, jak i rozłączniki są niewielkimi elementami. Mimo swoich rozmiarów pełnią bardzo ważne funkcje i ich stosowanie ma ogromne znaczenie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *