Menopauza a andropauza – podobieństwa i różnice

Menopauza a andropauza – podobieństwa i różnice
5 (100%) 1 vote

Menopauza to okres przekwitania u kobiet, natomiast andropauza to określenie, którego używamy, aby nazwać ten sam proces, zachodzący jednak u mężczyzn. Zdecydowanie częściej powszechnie mówi się jednak o menopauzie. Objawy przekwitania u kobiet i mężczyzn są do siebie dosyć podobne.Menopauza

Menopauza to okres przekwitania u kobiet. Pojawia się on zazwyczaj mniej więcej około 40-50 roku życia kobiety i trwa kilka lat. Inaczej menopauza określana jest również jako klimakterium. Moment wystąpienia menopauzy jest uwarunkowany czynnikami mającymi podłoże genetyczne, a więc u niektórych kobiet menopauza może wystąpić wcześniej, a u niektórych później.

Kobiety różnie przechodzą okres klimakterium – czasem objawy są łagodniejsze, a czasem bardzo nasilone, trudne do zniesienia i uprzykrzające codzienne funkcjonowanie. Jednym z pierwszych objawów jest zanik miesiączkowania i występuje on u każdej kobiety. Wiąże się to z utratą płodności. Inne objawy menopauzy nie zawsze pojawiają się u wszystkich kobiet. Możemy podzielić je na symptomy, które mają podłoże fizyczne oraz te, które mają podłoże psychiczne.

Kobieta w okresie klimakterium jest często rozdrażniona, ma wahania nastrojów, może wykazywać większe niż normalnie skłonności do depresji. Często ma także problemy z koncentracją, a poziom jej ogólnego samopoczucia psychicznego znacznie spada. Oczywiście może być również tak, że kobieta nie odczuje żadnych negatywnych skutków psychicznych. Jeśli chodzi o objawy fizyczne, to najczęściej występującymi są nadmierna potliwość oraz nagłe uderzenia gorąca.

Kobiety w okresie menopauzy opisują je tak, jakby nagła fala gorąca przechodziła przez całe ich ciało. Kobiety przechodzące klimakterium skarżą się często również na ogólne osłabienie organizmu. Niektóre z nich cierpią także na uciążliwą bezsenność, rzutującą na jakość ich samopoczucia w ciągu dnia.

 

Andropauza

Andropauza to odpowiednik menopauzy, z tym że występujący u mężczyzn. Zazwyczaj pojawia się jednak nieco później niż klimakterium. Andropauzę bowiem mężczyźni przechodzą najczęściej po ukończeniu 50 roku życia. Oczywiście, tak jak w przypadku menopauzy, nie ma reguły, kiedy andropauza się pojawi.

Co ciekawe, mężczyźni bardzo często nawet po okresie andropauzy zachowują płodność – w przeciwieństwie do kobiet, które przeszły menopauzę. Andropauza wiąże się często z obniżeniem samopoczucia, stanami depresyjnymi, zaburzeniami koncentracji, uderzeniami gorąca, bezsennością. Zatem objawy andropauzy są dość podobne do objawów menopauzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *