Jak rozmawiać z dzieckiem o bezpieczeństwie ruchu drogowego?

Najlepiej zacząć jak najwcześniej! Dzieci to uczestnicy ruchu drogowego szczególnie narażeni na wypadek.

Tylko w 2021 roku w Polsce miało miejsce aż 1775 wypadków drogowych, w których ucierpiały dzieci w wieku 0-14 lat . Wiele z nich było do uniknięcia. Dlatego obowiązkiem każdego rodzica jest uświadomienie dziecku potencjalnych zagrożeń, które czyhają na ulicy. Pierwszy rok szkoły to zarazem ostatni dzwonek, żeby nauczyć dzieci prawidłowego zachowania w ruchu ulicznym.

Zgodnie z prawem, dziecko kiedy kończy 7 lat, staje się pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego. Jednak w tym wieku nasza pociecha nie jest jeszcze w stanie powstrzymać odruchów ciekawości lub przewidzieć konsekwencji swoich czynów – dlatego nauka na początku nie jest łatwa i wymaga od opiekunów sporo cierpliwości. Im szybciej wdrożone zostaną dobre nawyki związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego, tym lepiej.

Jest kilka naczelnych zasad, których przestrzegać muszą wszyscy. Warto, żeby dziecko poznało je jak najwcześniej:

  1. Pieszy porusza się na chodniku. Kiedy nie ma chodnika, powinien poruszać się po poboczu. Kiedy nie ma wydzielonego pobocza, pieszy powinien trzymać się lewej krawędzi jezdni, gdyż wtedy jest najlepiej widoczny dla nadjeżdżających samochodów.
  2. Pieszy idący chodnikiem ma pierwszeństwo, ALE w praktyce warto zawsze zachować czujność. Szczególnie niebezpieczne bywają rowery i hulajnogi, które bezgłośnie nadjeżdżają z tyłu ze znaczną prędkością. Niestety, aby zachować bezpieczeństwo, osoba piesza niejednokrotnie musi mieć “oczy dookoła głowy”.
  3. Specjalne znaki informują o wydzielonej strefie zamieszkania, ale należy pamiętać, że nie jest to strefa wyłączona z ruchu. Należy również spodziewać się tam samochodów i zachować ostrożność. 
  4. Jeśli dziecko nie ma ukończonych 10 lat, zgodnie z przepisami powinno poruszać się w towarzystwie dorosłego opiekuna. 
  5. Bez względu na porę dnia, warto zaopatrzyć dziecko w elementy odblaskowe poprawiające jego widoczność. W sklepach internetowych można znaleźć szeroki wybór zawieszek odblaskowych bądź kamizelek odblaskowych dla dzieci.

Jak mówić, żeby dziecko nas słuchało?

Najważniejsze, żeby mówiąc o bezpieczeństwie drogowym wyrażać się na tyle dosadnie (dostosowując przekaz do wieku dziecka), aby nie pozostawiać wątpliwości i nie bagatelizować zagadnienia. Dziecko skuteczniej przyjmie do siebie proste komunikaty, takie jak np. “Samochód jedzie szybko. Jeśli wybiegniesz na ulicę, może cię uderzyć i zrobić ci wielką krzywdę. To bardzo boli”. Nie strasz dziecka opowiadając mu krwawe historie “ku przestrodze” – zamiast tego nieustannie przypominaj, jak należy się zachowywać bezpiecznie.

Tutaj przechodzimy do sedna sprawy: dzieci najlepiej uczą się biorąc dobry przykład z rodziców! Okazją do nauki może być każdy rodzinny spacer. Nigdy w towarzystwie dziecka nie idź na skróty: nie przebiegaj przez ulicę, nie przechodź na czerwonym świetle, nie wymuszaj pierwszeństwa. Nie pozwól, by w tym względzie potomstwo zarzuciło Ci brak konsekwencji. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *