Na czym polega drukowanie ulotek metodą offsetową?

Zastanawiasz się, jak uzyskać wysokiej jakości ulotki reklamowe dla swojej firmy? Zachęcamy do poznania drukowania offsetowego, techniki druku, która gwarantuje doskonałe rezultaty. W tym artykule przybliżymy Ci, na czym polega drukowanie ulotek metodą offsetową, jakie są jego zalety oraz jakie zastosowania ma ta metoda w praktyce.

Czym jest drukowanie offsetowe?

Drukowanie ulotek metodą offsetową to jedna z najpopularniejszych technik druku stosowanych na świecie. Polega ona na przenoszeniu obrazu z matrycy (najczęściej płyty aluminiowej) na papier za pomocą cylindrów i odpowiednich farb. Technika ta opiera się na zasadzie oddziaływania sił między hydrofobowymi farbami drukarskimi a hydrofilowymi substancjami wodnymi.

Proces drukowania ulotek metodą offsetową

Drukowanie offsetowe składa się z kilku etapów:

1. Przygotowanie matrycy

Na początek należy przygotować matrycę, czyli płytę aluminiową pokrytą warstwą fotosensybilną. Na tej płycie powstaje wzór drukowy poprzez naświetlanie fotosensybilnej warstwy naświetlarką. Następnie płyta jest myta, a nieutwardzona emulsja zostaje usunięta, odsłaniając hydrofobowe (odpychające wodę) obszary odpowiadające obrazowi do druku.

2. Montowanie matrycy na maszynie

Przygotowaną płytę montuje się na cylindrze maszyny drukarskiej. W trakcie procesu drukowania na cylindrze nanoszona jest warstwa wody i farby. Hydrofilowe obszary matrycy przyciągają wodę, podczas gdy hydrofobowe obszary przyciągają farbę.

3. Przenoszenie obrazu na papier

Obraz z matrycy zostaje przeniesiony na papier za pomocą kolejnych cylindrów – gumowego i dociskowego. Farba przenosi się z matrycy na gumowy cylinder, a następnie na papier.

Poznaj – Serwis Zebra – Profesjonalne naprawy drukarek etykiet i terminali

Zalety drukowania ulotek metodą offsetową

1. Wysoka jakość druku

Druk offsetowy charakteryzuje się wyjątkowo wysoką jakością obrazu, ponieważ technika ta pozwala na uzyskanie bardzo precyzyjnych i wyraźnych detali.

2. Niski koszt jednostkowy przy dużych nakładach

Drukowanie offsetowe jest opłacalne przede wszystkim przy większych nakładach. Im więcej ulotek zamawiamy, tym niższy jest koszt jednostkowy.

3. Szeroka gama materiałów do druku

Metoda offsetowa pozwala na drukowanie na różnych rodzajach papieru i innych materiałach, co daje wiele możliwości wyboru w zależności od potrzeb. Jednym z miejsc, które zajmuje się drukowaniem ulotek metodą offsetową, jest Drukarnia offsetowa Anex.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *