Brama skrzydłowa – wybieramy napęd – jak zrobić to mądrze?

Automatyka do bramy – https://www.montersi.pl/automatyka-bram  jest kluczowa do działania całego systemu. Jej wybór waży na tym, jak skomplikowane będzie całe to przedsięwzięcie. Niniejszy wpis proszę potraktować w kategoriach wprowadzenia, po którym żadna brama skrzydłowa nie będzie już przysparzała strachu czy nerwów. Tu za przykład posłuży zestaw automatyki do bram firmy Nice.

Skrzydło bramy – jaka długość

Jeden z najprostszych do zmierzenia parametrów – każdy siłownik ma w swojej katalogowej karcie podaną maksymalną dł€gość skrzydła, które będzie kompatybilne z jego działaniem. Przykładowo Nice WINGO2024 ma siłowniki montowane na skrzydłach, których długość zawiera się w przedziale do 2 metrów.

Sprawdź wypełnienie

Kolejna ważna rzecz – rodzaj wypełnienia w konstrukcji skrzydła. Zabudowane w pełni blachą albo sztachetami skrzydła będą mocno podatne na silniejsze boczne podmuchy wiatru. Siła wiatru będzie przenoszona na korpus siłownika. W skrajnych sytuacjach może to prowadzić do połamania.

Aby sobie tego oszczędzić, trzeba wykorzystać dłuższe i mające mocniejszy charakter modele siłowników. Skrzydło 2 metrowe wypełnione blachą – warto w tym przypadku wykorzystać zestaw WINGO3524 do długości skrzydła 3,5 metra. Następna sprawa do zapobiegania negatywnym skutkom oddziaływania wiatry będzie elektrozamek. Trzyma on bramę w pozycji zamkniętej – polecamy tu urządzenie PLA10. Zanim kupimy elektrozamek warto będzie przekonać się czy centrala w siłownikach ma dedykowane wyjście, by obsłużyć to urządzenie.

 

Skrzydło bramy – jaki ciężar?

Tutaj dobrze będzie zwrócić się do firmy, która była odpowiedzialna za stworzenie konkretnej bramy. Producenci znają ciężar skrzydeł. W sumie każdy napędowy zestaw ma określony ciężar maksymalny dla jednego skrzydła. Nie można montować siłownika, jeżeli nie mamy określonych możliwości granicznych w dokumentacji technicznej. Najbezpieczniejszy zapas na poziomie 25% – taki najlepiej zastosować. Dzięki temu na pewno przekładnia siłownika będzie funkcjonowała dłużej.

Użytkowanie Zestawy automatyki dzielimy na dwa tryby jeśli chodzi o pracę. Chodzi o pracę przydomową oraz pracę intensywną. W drugim przypadku mowa o więcej niż 50 cyklach w ciągu doby. Na przykład w przypadku wspólnot mieszkaniowych oraz parkingów, taka ilość cykli jest normą w czasie krótszym niż godzina. Pozostaje zatem wykorzystać siłowniki na napięcie o wartości 24V. Wewnętrzne elementy tworzy się w nich z bardzo wytrzymałych na duże obciążenia komponentów.

Zawias i jego osadzenie

Tu trzeba rozważyć techniczne aspekty montowania siłownika na bramie typu skrzydłowego. W konstrukcjach marki Nice często występuje wymiar „C”. To ma największe znaczenie przy wybieraniu odpowiedniego napędu. Słupki o wymiarach 100 x 100 milimetrów gdzie zawias mamy zamocowany w połowie, da nam wynik C=50mm. W zasadzie, każdy napęd z oferty Nice da się tu zamontować poprawnie.

Najlepiej będzie wybrać siłowniki Nice WINGO z napędem śrubowym, gdzie skrzydło nie przekracza długością trzech metrów. W drugim przykładzie słupki murowane z cegły klinkierowej o wymiarach 380×380 milimetrów. Trzeba pomyśleć na co się zdecydować bo wydłużone wersje siłowników nie zawsze będą dobrze się sprawdzały. Podobnie jak napędy z łamanym ramieniem. Mają one mnóstwo mocnych stron jeśli chodzi o użytkowanie i montaż.

W jakich warunkach montować?

Dochodzimy do miejsca, w którym czasem trzeba będzie wykorzystać słupki z małym przekrojem – 80×80 milimetrów. Z jednej strony mamy tam furtkę, z drugiej ogrodzenie danej posesji. Wciśnięcie na taką bramę siłownika może być naprawdę bardzo trudne, a czasem po prostu niewykonalne. Wówczas trzeba postawić na montaż podziemny – przykładowo Nice XMETRO.

Jednak trzeba pamiętać, że stopień skomplikowania montażu będzie tutaj wymagał wykonania drenażowego systemu w skrzyni fundamentowej siłownika. To czyni w niektórych przypadkach całą sprawę wręcz misją niemożliwą.

Słowem podsumowania

Te wskazówki na pewno pomogą sprawniej dokonać wyboru jeśli chodzi o odpowiedni zestaw automatyki dla bramy skrzydłowej. Trzeba jednak mieć na uwadze, że tu bez działań profesjonalnego instalatora się nie obejdzie. Taka osoba dopiero gwarantuje, że wszystko będzie u nas rozwiązane tak jak być powinno.

Zastanawiasz się jaki napęd do bramy skrzydłowej wybrać? Zgłoś się do fachowców z firmy Montersi.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *