Jak pasteryzować słoiki?

To pytanie w ostatnich tygodniach nurtuje szczególnie przedstawicieli młodszych roczników, gdyż to oni szturmem ruszyli do lasów na swoje pierwsze po latach grzybobranie. Przez ostatnie dwa lata grzybów było niewiele, dlatego mizernymi zbiorami nikt nie zawracał sobie głowy, w tym roku mamy prawdziwy wysyp grzybów, w związku z czym trzeba właściwie się nimi zająć.

Zbieranie grzybów z rodzicami to podstawa, aby nauczyć się rozpoznawać jadalne gatunki grzybów. Każdy, kto miał okazję zbierać w dzieciństwie czy młodości dary lasu w towarzystwie rodziców nabrał tę umiejętność. Na zbieraniu grzybów nasza aktywność zwykle się jednak kończyła i raczej nikt z nas nie interesował się tematem pasteryzacji słoików czy przygotowywania odpowiedniej zalewy. Dzisiaj podpowiadamy, jak pasteryzować słoiki, by cieszyć się własnymi zbiorami przez długie zimowe miesiące.

Przetwory przechowujmy w ciemnym i chłodnym miejscu.


Pasteryzacja, czyli proces zabezpieczający przed dostępem powietrza i psuciem zawartości słoika.

Pasteryzacja słoików polega na takim rozgrzaniu dobrze zakręconych słoików już z zawartością, żeby znajdujące się w środku powietrze uwypukliło wieczko słoika. Natomiast w czasie studzenia powietrze wciąga wieczko do środka.

Gdy grzyby wielkie korzenie mają, wielką zimę zapowiadają.

Jak to zrobić? Poznaj zasady:

– Gorące (!) słoiki napełniamy przetworami i dokładnie zakręcamy.

– Na dnie kociołka lub dużego garnka układamy metalową wkładkę do pasteryzacji, lub kuchenną ściereczkę. (zabezpieczenie przed pękaniem słoików)

– W garnku ustawiamy słoiki tak, żeby mogła między nimi swobodnie przepływać woda.

– Zalewamy słoiki gorącą wodą (wcześniej przygotowaną) tak, żeby sięgała ok. 3 cm poniżej najniższego słoika i doprowadzamy do wrzenia.

– Pasteryzujemy słoiki od 10 do 30 minut, zgodnie z przepisem na przetwory, który sobie wybraliśmy. Po tym czasie wieczka słoików powinny się uwypuklić.

– Ostrożnie wyjmujemy słoiki z wrzątku, dociskamy wieczka rękawicą i jeszcze raz dokręcamy.

– Zawijamy słoiki w gruby ręcznik lub koc albo wkładamy pod kołdrę. Obracamy do góry dnem i odstawiamy na kilka-kilkanaście godzin do wystudzenia. Niektórzy zostawiają tak przygotowane słoiki w ciepłej (!) kuchni.

UWAGA!

Słoiki, przed napełnieniem przetworami, trzeba dokładnie umyć płynem do naczyń lub wstawić do zmywarki na program o najwyższej temperaturze, a następnie – wyparzyć. Przed nałożeniem przetworów umyte i wyparzone słoiki warto trzymać jeszcze w piekarniku (przez ok. 10-30 minut) w temperaturze 100 °C.

Zawsze wybieramy niepopękane słoiki bez wyszczerbień oraz niezardzewiałe nakrętki o równych brzegach.

Proces jest bardzo czasochłonny, ale to właśnie dzięki niemu zabezpieczymy nasze przetwory przed psuciem się. Zadbajmy także o to, aby nasze zbiory zawierały tylko jadalne grzyby, dlatego, jeśli mamy choć 1% niepewności w stosunku do jakiegoś okazu, to wyrzućmy go. Można również dać grzyby do sanepidu do sprawdzenia (niska opłata, a może uratować życie). Zdrowie i życie jest najważniejsze. Porady dietetyka na temat grzybów również będą przydatne.

Życzymy smacznego! Teraz już wiesz, jak pasteryzować słoiki.

Gdy się człowiek śpieszy, to się grzyb cieszy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *