Jak wykonuje się badanie USG oka?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie, w tym również na stan wzroku. Badania okulistyczne są istotnym elementem diagnostyki i profilaktyki chorób narządu wzroku. Jednym z nich jest badanie USG oka – nieinwazyjne, bezbolesne i szybkie, a przede wszystkim bardzo precyzyjne. W artykule przyjrzymy się bliżej temu badaniu, jego przebiegowi i wskazaniom do wykonania.

Czym jest badanie USG oka?

Badanie ultrasonograficzne (USG) oka to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która pozwala na ocenę struktur gałki ocznej oraz tkanek okołocznych. USG oka jest oparte na zjawisku echa dźwiękowego — fali ultradźwiękowej, która przenika przez tkanki oka i jest odbijana przez różne struktury gałki ocznej. Badanie wykonywane jest z wykorzystaniem ultrasonografu okulistycznego. Dzięki tej metodzie można uzyskać obraz wnętrza oka oraz ocenić stan jego poszczególnych elementów, takich jak soczewka, ciało szkliste czy siatkówka.

Rodzaje badań USG oka

W praktyce okulistycznej stosuje się dwa podstawowe rodzaje badań USG oka: A-scan i B-scan.

  • A-scan (Amplituda-skan) – badanie jednowymiarowe, które pozwala na pomiar długości gałki ocznej oraz grubości soczewki. Przede wszystkim służy do wyliczenia mocy soczewki wszczepianej podczas operacji zaćmy.
  • B-scan (Brightness-skan) – badanie dwuwymiarowe, które dostarcza obrazu przekroju gałki ocznej, dzięki czemu można ocenić jej struktury anatomiczne oraz wykryć ewentualne zmiany patologiczne. B-scan jest bardziej zaawansowaną metodą niż A-scan.

Przebieg badania USG oka

Badanie USG oka przeprowadza lekarz okulista lub diagnosta ultrasonografista w specjalistycznych gabinetach okulistycznych lub przychodniach diagnostycznych. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta, jest szybkie i bezbolesne.

Pacjent siada na specjalnym krześle z oparciem na głowę, aby uzyskać stabilną pozycję. W zależności od rodzaju badania może być również poproszony o przyjęcie pozycji leżącej. Na powierzchnię gałki ocznej, przez którą mają przenikać fale ultradźwiękowe, nakłada się niewielką ilość specjalistycznego żelu, który zwiększa powierzchnię styku między skórą a głowicą USG oraz ułatwia prowadzenie badania. Jak tłumaczy nasz rozmówca z firmy Poland Optical:

Lekarz delikatnie przystawia głowicę USG do powierzchni oka i porusza nią w różnych kierunkach. W trakcie badania B-scan obraz generowany przez aparat USG jest w czasie rzeczywistym wyświetlany na monitorze, co pozwala lekarzowi na ocenę poszczególnych struktur gałki ocznej.

Wskazania do wykonania USG oka

Badanie USG oka może być wykonane z różnych przyczyn, między innymi w celu:

  • Diagnostyki chorób gałki ocznej i tkanek okołocznych — np. odwarstwienia siatkówki, guzów, krwiaka czy ciał obcych.
  • Oceny stanu anatomicznego oka przed zabiegami chirurgicznymi.
  • Wykrycia zaćmy lub jaskry oraz monitorowania ich przebiegu.
  • Pomiaru długości gałki ocznej i grubości soczewki w celu doboru soczewek wszczepialnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *