Postępowanie po detoksie. O czym należy pamiętać?

Przerywanie ciągu alkoholowego powinno zostać przeprowadzone w odpowiednich warunkach. Najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą opcją będzie detoks w ośrodku odwykowym, ponieważ trudno jest uniknąć skutków zespołu abstynenckiego, takich jak nudności, wymioty i biegunki, drgawki i bóle mięśni, bezsenność, niepokój i lęki, omamy wzrokowe i słuchowe. Pamiętać jednak trzeba, że sam detoks nie oznacza jeszcze rozwiązania problemu alkoholowego.

Monitorowanie zdrowia fizycznego i psychicznego

Istotne jest, aby po zakończeniu procesu detoksykacji monitorować swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Obejmuje to regularne wizyty u lekarza na badania kontrolne, monitorowanie wszelkich zmian w samopoczuciu oraz szukanie pomocy w razie potrzeby. Dodatkowo ważne jest, aby być świadomym wszelkich niebezpiecznych zachcianek, które mogą pojawić się w tym czasie, i prawidłowo na ich pojawienie się reagować.

Ustanowienie zdrowej rutyny

Po detoksie alkoholowym warto ustanowić zdrową rutynę, która pomoże utrzymać dobre samopoczucie. Obejmuje to zaplanowanie regularnych ćwiczeń, spożywanie zdrowych posiłków, zapewnienie odpowiedniej ilości snu i unikanie substancji, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Jak dodaje przedstawiciel ośrodka leczenia uzależnień Primum Vivere: Korzystne jest również zaangażowanie się w codzienne działania, które przynoszą radość i satysfakcję bez sięgania po używki.

Uczestnictwo w terapii odwykowej

Największe szanse na rozwiązanie problemu alkoholowego po skutecznym detoksie daje całodobowe przebywanie w ośrodku odwykowym. Ale terapia odwykowa odbywać się może także w trybie ambulatoryjnym. Nowoczesną opcję stanowi natomiast terapia alkoholowa online, umożliwiająca uczestnictwo w zajęciach osobom, które mają ograniczone możliwości dojazdu do ośrodka. Aczkolwiek taka forma terapii nie dla każdego pacjenta będzie odpowiednim rozwiązaniem, wymaga ona bowiem największej samodyscypliny.

Terapie odwykowe podzielić możemy też ze względu na to, czy realizuje się je grupowo, czy też indywidualnie. W pierwszym przypadku atut stanowi możliwość skonfrontowania swoich doświadczeń i emocji z tym, przez co przeszli inni ludzi znajdujący się w podobnej sytuacji. Zaletą zajęć indywidualnych jest natomiast to, że terapeuta skupić może całą uwagę na problemach konkretnego pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *