Psychodietetyka: Klucz do zdrowego stylu życia.

Psychodietetyka to fascynujące połączenie nauki o żywieniu i psychologii, które ma na celu zrozumienie, jak nasze myśli, uczucia i zachowania wpływają na nasze wybory żywieniowe. Psychodietetyk, specjalista w tej dziedzinie, wykorzystuje różne techniki i strategie, aby pomóc nam zrozumieć nasze nawyki żywieniowe i wprowadzić zdrowe zmiany.

Jak działa psychodietetyka?

Psychodietetyka koncentruje się na zrozumieniu, dlaczego jemy to, co jemy. Czy jemy, kiedy jesteśmy głodni, czy może jemy z nudów, stresu lub przyzwyczajenia? Czy jemy szybko, nie zwracając uwagi na to, co jemy, czy może zatrzymujemy się, aby naprawdę cieszyć się jedzeniem?

Psychodietetyk pomaga nam zrozumieć te wzorce i nauczyć się nowych, zdrowszych nawyków żywieniowych. Na przykład, mogą nas nauczyć technik uważnego jedzenia, które pomagają nam skupić się na doświadczeniu jedzenia i lepiej zrozumieć nasze sygnały głodu i sytości.

Poznaj – Mentoring Dietetyczny – profesjonalne wsparcie w Twojej drodze do zdrowia

Techniki uważnego jedzenia

Uważne jedzenie to praktyka skupienia pełnej uwagi na doświadczeniu jedzenia – na smakach, zapachach, teksturach i uczuciach, które towarzyszą jedzeniu. To oznacza zwracanie uwagi na to, co jemy, jak to smakuje, jak się czujemy podczas jedzenia i po jedzeniu. Pomaga nam zrozumieć, kiedy jesteśmy naprawdę głodni, a kiedy po prostu mamy ochotę na coś do jedzenia. Dodatkowo, pomaga nam zrozumieć, w jaki sposób różne rodzaje jedzenia oddziałują na nasze ciało i ogólne samopoczucie. Na przykład, możemy zauważyć, że po zjedzeniu pewnych pokarmów czujemy się pełni energii, podczas gdy inne mogą nas usypiać.

Poznaj – Czym jest deficyt kaloryczny – skuteczny sposób na odchudzanie

Praktykowanie uważnego jedzenia może również pomóc nam cieszyć się jedzeniem bardziej, ponieważ zamiast pochłaniać jedzenie na szybko, zatrzymujemy się, aby naprawdę docenić każdy kęs.

Oto kilka prostych ćwiczeń, które możesz wypróbować, aby praktykować uważne jedzenie:

 • Zacznij od listy zakupów: Zastanów się nad wartością zdrowotną każdego produktu, który dodajesz do swojej listy, i trzymaj się listy, aby uniknąć impulsywnych zakupów.
 • Przyjdź do stołu z apetytem, ale nie kiedy jesteś wygłodniały: Jeśli pomijasz posiłki, możesz być tak zdesperowany, aby coś zjeść, że twoim pierwszym priorytetem jest zapełnienie pustki, a nie cieszenie się jedzeniem.
 • Zacznij od małej porcji: Może być pomocne ograniczenie wielkości talerza do dziewięciu cali lub mniej.
 • Doceniaj swoje jedzenie: Zrób przerwę na minutę lub dwie przed rozpoczęciem jedzenia, aby zastanowić się nad wszystkim i wszystkimi, którzy przyczynili się do przygotowania posiłku. Wyraź w ciszy wdzięczność za możliwość cieszenia się pysznym jedzeniem i towarzystwem, z którym go spożywasz.
 • Zaangażuj wszystkie zmysły w posiłek: Kiedy gotujesz, podajesz i jesz jedzenie, zwracaj uwagę na kolor, teksturę, aromat, a nawet na dźwięki, jakie różne jedzenia wydają podczas ich przygotowywania. Próbując gryźć jedzenie, spróbuj zidentyfikować wszystkie składniki, zwłaszcza przyprawy.
 • Bierz małe kęsy: Łatwiej jest w pełni smakować jedzenie, kiedy twoje usta nie są pełne. Odłóż sztućce między kęsami.
 • Dokładnie żuj: Żuj dobrze, aż poczujesz esencję jedzenia. (Może to oznaczać żucie każdego kęsa od 20 do 40 razy, w zależności od jedzenia.) Możesz być zaskoczony wszystkimi smakami, które są uwalniane.
 • Jedz powoli: Jeśli zastosujesz powyższe rady, nie pochłoniesz swojego jedzenia. Poświęć co najmniej pięć minut na uważne jedzenie, zanim zaczniesz rozmawiać ze swoimi towarzyszami przy stole.

Techniki radzenia sobie ze stresem

Stres jest często dużym czynnikiem wpływającym na nasze nawyki żywieniowe. Techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, mogą pomóc radzić sobie ze stresem bez uciekania się do jedzenia.

Medytacja pomaga uspokoić umysł, co może pomóc zmniejszyć pragnienie jedzenia z powodu stresu. Może to być szczególnie pomocne dla osób, które mają tendencję do „emocjonalnego jedzenia” – jedzenia, aby radzić sobie z negatywnymi emocjami.

Praktykowanie technik radzenia sobie ze stresem może również pomóc nam lepiej zrozumieć, jak nasze emocje wpływają na nasze wybory żywieniowe. Na przykład, możemy zauważyć, że jesteśmy bardziej skłonni do jedzenia niezdrowych pokarmów, kiedy jesteśmy zestresowani lub smutni.

Radzenie sobie ze stresem jest kluczowym elementem zdrowego stylu życia, a zwłaszcza zdrowego podejścia do jedzenia. Oto kilka technik, które mogą pomóc:

 1. Medytacja: Medytacja to potężne narzędzie do radzenia sobie ze stresem. Może pomóc uspokoić umysł, zwiększyć świadomość siebie i swojego ciała, a także zmniejszyć poziom stresu. Istnieje wiele różnych form medytacji, takich jak medytacja uważności, medytacja transcendentalna, medytacja kierowana, medytacja chodząca i wiele innych. Wybierz formę, która najbardziej Ci odpowiada i poświęć jej kilka minut każdego dnia.
 2. Ćwiczenia oddechowe: Ćwiczenia oddechowe są prostym, ale skutecznym sposobem na radzenie sobie ze stresem. Mogą pomóc uspokoić umysł i ciało, a także zwiększyć koncentrację. Proste ćwiczenie, które możesz spróbować, to tzw. „oddech kwadratowy”. Wdychaj przez nos na cztery rachunki, potem zatrzymaj oddech na cztery rachunki, wydychaj przez usta na cztery rachunki, a potem znowu zatrzymaj oddech na cztery rachunki. Powtórz to kilka razy.
 3. Joga: Joga to praktyka, która łączy ruch, oddech i medytację. Może pomóc zredukować stres, poprawić elastyczność i siłę, a także zwiększyć poczucie spokoju i równowagi. Istnieje wiele różnych stylów jogi, więc możesz wybrać ten, który najbardziej Ci odpowiada.
 4. Techniki relaksacyjne: Techniki relaksacyjne, takie jak progresywne relaksowanie mięśni, mogą pomóc zredukować stres i napięcie mięśniowe. Progresywne relaksowanie mięśni polega na napinaniu i relaksowaniu różnych grup mięśni w ciele, zaczynając od stóp i kończąc na głowie.
 5. Autosugestia: Autosugestia to technika, która polega na powtarzaniu pozytywnych afirmacji lub instrukcji dla siebie, aby pomóc zmniejszyć stres. Możesz na przykład powtarzać dla siebie: „Jestem spokojny i zrelaksowany” lub „Mam kontrolę nad swoim stresem”.

Pamiętaj, że kluczem jest regularna praktyka tych technik. Im częściej je praktykujesz, tym skuteczniejsze będą.

————————

Podsumowanie

Psychodietetyka to potężne narzędzie, które może pomóc nam zrozumieć nasze nawyki żywieniowe i wprowadzić zdrowe zmiany. Poprzez praktykowanie uważnego jedzenia, naukę technik radzenia sobie ze stresem, i zrozumienie naszych sygnałów głodu i sytości, możemy zacząć cieszyć się jedzeniem i jednocześnie dbać o nasze zdrowie. Pamiętaj, że każda osoba jest inna i to, co działa dla jednej osoby, może nie działać dla innej. Dlatego ważne jest, aby znaleźć strategie, które działają dla Ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *