Musisz wyrobić paszport? Sprawdź, od czego zacząć!

Wyjazd za granicę to spore wyzwanie dla osób, które pierwszy raz mają zamiar zwiedzić odległe państwa. Niestety nie zawsze jesteśmy świadomi, że sam dowód osobisty nie wystarczy, aby przekroczyć granicę niemal wszystkich państw spoza Unii Europejskiej. Wszędzie tam wymagane jest od nas posiadanie dokumentu paszportowego. O ile jednak jego wyrobienie nie należy do czynności skrajnie skomplikowanych, tak czas oczekiwania może nam pokrzyżować cały wyjazd. Jak zatem wygląda procedura wyrobienia paszportu?

Gdzie wyrobić paszport?

Wyrobienie dokumentu paszportowego zaczynamy w dowolnym punkcie czy też biurze paszportowym. Tutaj jednak nie mamy dobrych wieści dla osób mocno zdigitalizowanych, ponieważ paszportu nie załatwimy sobie przez internet. Po udaniu się do stacjonarnego punktu paszportowego, przystępujemy do wypełnienia wniosku o paszport i tam też składamy wszystkie pozostałe załączniki. Pamiętajmy także, że w tym samym punkcie musimy później odebrać paszport!

Jakie dokumenty do paszportu?

Wymogi formalne w tym względzie nie są mocno wygórowane. Wystarczy, że do wypełnionego wniosku paszportowego dołączymy zdjęcie paszportowe (wykonane zgodnie z aktualnie obowiązującymi wymogami technocznycznymi), dowód uiszczenia opłaty paszportowej (o tym poniżej) oraz pokażemy nasz dowód osobisty. Jeżeli dysponujemy tytułem do uzyskania zniżki czy też ulgi do opłaty paszportowej, również musimy posiadać przy sobie odpowiedni dokument potwierdzający ten fakt.

Ile trzeba zapłacić za paszport?

Bazowa stawka wynosi równe 140 zł. To od niej naliczane są stosowne zniżki oraz ulgi. Mniej zapłacą m.in. studenci, uczniowie, małe dzieci, emeryci, renciści czy osoby niepełnosprawne. Należy tylko pamiętać, aby zachować dowód uiszczenia opłaty, ponieważ stanowi on obowiązkowy załącznik! Więcej informacji na temat wyrobienia paszportu można znaleźć na stronie Joblife.pl.

Ile trzeba czekać na paszport?

Na koniec to, co interesuje nas najbardziej, czyli okres oczekiwania na wydanie paszportu. Tutaj możemy się nieźle zdziwić, ponieważ czas ten urzędowo wynosi do 30 dni. Co gorsza, w wyjątkowych sytuacjach może nawet ulec wydłużeniu! To powoduje, że o paszporcie najlepiej jest pomyśleć na długo przed planowanym wyjazdem za granicę. Co zrobić, jeżeli czasu mamy niewiele? Wtedy jedynym ratunkiem może okazać się wyrobienie tzw. paszportu tymczasowego, który przynajmniej w teorii wydawany jest najszybciej jak to możliwe. Niestety tymczasowy dokument traci ważność już po 12 miesiącach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *