Czym jest i jakie są zalety druku rolowego?

Spośród wszystkich dostępnych metod druku jedną z najpopularniejszych jest druk offsetowy – który przy średnich i dużych nakładach nie ma sobie równych. To technologia, która ma różne odmiany. Jedną z nich jest rolowy druk offsetowy. Czym dokładnie on jest? Jakie są jego zalety? Tłumaczymy to w poniższym wpisie.

Kilka słów o druku offsetowym

Zanim wyjaśnimy, czym jest druk rolowy, warto krótko wytłumaczyć, czym jest druk offsetowy. Jak tłumaczy specjalista z firmy FUJIFILM Sericol: „Druk offsetowy to przemysłowa odmiana druku przeznaczona głównie do realizacji dużych nakładów (minimum 1000 sztuk). To technika druku płaskiego, co oznacza, że wszystkie elementy matrycy znajdują się na jednym poziomie. Grafika przenoszona jest z płaskiej formy na podłoże. Najczęściej są to arkusze, jednak istnieje również możliwość wykonania nadruku na papierze z roli”.

Co to jest druk rolowy?

Druk rolowy, nazywany również drukiem zwojowym, to technika, w której obraz zostaje przeniesiony z płaskiej formy drukowej na podłoże w formie zrolowanego papieru. Stosowane atramenty cyfrowe wyróżniają się małą lepkością. Są tu dwie dostępne metody:

  • Coldset, czyli druk „na zimno”. To technika, w której farba naniesiona na papier utrwala się poprzez wsiąkanie w materiał i dalszą polimeryzację spoiwa. Druk rolowy coldsetowy stosowany jest głównie w przypadku prostych, mniej wymagających realizacji takich, jak gazetki reklamowe czy instrukcje obsługi.
  • Heatset, czyli druk „na gorąco”. Działanie polega na osuszaniu farby przy użyciu wysokiej temperatury. W ten sposób nadruk znacznie szybciej schnie. Ta technika stosowana jest głównie przy projektach, w których bardzo istotna jest wysoka jakość takich, jak np. katalogi, czasopisma, albumy.

Jakie są zalety druku zwojowego?

Główną zaletą druku zwojowego jest jego niska cena. Warunkiem jest jednak duży nakład (powyżej 20 000 sztuk). Przy dużych realizacjach – ta forma jest najbardziej opłacalna. W porównaniu do druku arkuszowego ceny mogą różnić się od siebie nawet o 70%.

Do zalet druku rolowego warto zaliczyć także czas realizacji. Dzięki nowoczesnym technologiom ta metoda pozwala na błyskawiczną prędkość. W porównaniu do druku arkuszowego druk rolowy może być nawet pięciokrotnie szybszy. Dzięki temu klient może otrzymać gotowy produkt znacznie szybciej.

Druk zwojowy to doskonałe rozwiązanie dla osób, które szukają szybkich i tanich sposobów na wydrukowanie dużej ilości egzemplarzy (gazetek reklamowych, ulotek itp.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *