Zmieniaj swoje myślenie: 'Powinienem’ vs 'Chcę’

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, jak język, którego używamy na co dzień, wpływa na nasze podejście do zadań, które stoją przed nami? Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak mocno możemy zmienić naszą motywację do działania, modyfikując nieco nasz język.

Warto zmienić swoje myślenie z „powinienem” na „chcę”, gdyż ma to ogromny wpływ na nasze podejście do życia i osiąganie celów. Zamiast czuć się zobowiązani do robienia rzeczy, które uważamy za konieczne, powinniśmy skupić się na tym, co naprawdę chcemy osiągnąć i jak możemy to zrobić.

Powinienem – ciężar obowiązku

Kiedy mówimy do siebie lub innych „powinienem to zrobić”, zazwyczaj oznacza to, że czujemy presję, aby coś zrobić, ale niekoniecznie chcemy tego dokonać. Wyrażenie „powinienem” jest często sygnałem obowiązku, presji społecznej czy poczucia winy. Mówiąc „powinienem”, stawiamy się w roli ofiary okoliczności.

Na przykład, kiedy mówimy „Powinienem iść na siłownię”, często oznacza to „Nie chcę iść na siłownię, ale wiem, że to jest dobre dla mojego zdrowia / wyglądu / samopoczucia, więc czuję się zmuszony do pójścia”. Czy brzmi to motywująco? Niestety nie.

Czytaj – Jak przestać być leniwym. Przewodnik krok po kroku

Chcę – moc wyboru

Teraz przestawmy to na „Chcę iść na siłownię”. Zmiana ta zdaje się być niewielka, ale różnica w odbiorze jest kolosalna. ’Chcę’ oznacza, że jest to nasz wybór, nasza decyzja. Słowo 'chcę’ nadaje nam poczucie kontroli nad sytuacją, oznacza, że nie robimy czegoś, bo musimy, ale dlatego, że tego pragniemy.

Pomyślmy o tym w kontekście lenistwa. Czy jest łatwiej przestać być leniwym, gdy „powinieneś” coś zrobić, czy gdy „chcesz” coś zrobić? Większość ludzi odpowie, że „chcę” jest zdecydowanie bardziej motywujące.

Jak to zastosować w praktyce?

Rozpocznij od małych kroków. Zacznij zauważać, ile razy w ciągu dnia mówisz lub myślisz „powinienem”. Zamiast tego, spróbuj zastąpić „powinienem” słowem „chcę”. Zobacz, jak to wpłynie na Twoje podejście do zadań.

Być może odkryjesz, że niektóre rzeczy, które myślałeś, że „powinieneś” robić, naprawdę nie chcesz robić. To może być sygnał, że warto te zadania zredefiniować, delegować lub całkowicie z nich zrezygnować.

Zmiana myślenia z „powinienem” na „chcę” to proces, który wymaga czasu i praktyki, ale warto się nim zainteresować. Może to być klucz do przezwyciężenia lenistwa i zwiększenia naszej efektywności oraz satysfakcji z życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *