Od czego zależy dźwiękoszczelność stolarki okiennej i drzwiowej?

Dźwiękoszczelność to jedno z kluczowych kryteriów, które wpływają na ostateczny wybór konkretnych okien i drzwi. Odpowiednio dobrana izolacja akustyczna pozwala cieszyć się spokojem, bez względu na natężenie hałasu w otoczeniu. Czym kierować się podczas poszukiwań dźwiękoszczelnej stolarki okienno-drzwiowej? Od czego zależy ten parametr? Zapraszamy do lektury dalszej części naszego artykułu.

Materiały i konstrukcja

Pierwszym czynnikiem wpływającym na dźwiękoszczelność okien i drzwi są materiały, z których poszczególne systemy zostały wykonane. Istotne jest, aby miały dobre właściwości tłumiące dźwięki. Najbardziej popularne materiały to drewno, aluminium oraz PCV (polichlorek winylu).

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy Plastixal, polskiego producenta okien aluminiowych oraz stolarki z PCV: Każdy z tych materiałów ma swoje zalety i wady. Drewno charakteryzuje się doskonałą izolacją akustyczną, ale wymaga więcej konserwacji niż aluminium czy PCV. Aluminium jest bardzo trwałe, ale nieco mniej efektywne pod względem tłumienia dźwięków. PCV to dobry kompromis między ceną a jakością – przy odpowiedniej konstrukcji systemów zapewnia wysoką dźwiękoszczelność.

Uszczelki i montaż

Jakość uszczelek to kolejny czynnik mający wpływ na dźwiękoszczelność stolarki okienno-drzwiowej. Warto zwrócić uwagę na to, aby uszczelki były wykonane z wysokiej klasy materiałów oraz dobrze dopasowane do okien i drzwi. Uszczelki mogą być jedno- lub dwuetapowe. Te drugie zapewniają lepszą izolację akustyczną.

Dla izolacji akustycznej znaczenie ma również sposób montażu. Okna powinny być mocno osadzone w ścianach, a przestrzeń między nimi a otworami murarskimi wypełniona pianką poliuretanową lub innym materiałem tłumiącym dźwięki. Ważna jest także dbałość o szczegóły podczas instalacji, takie jak dokładne ustawienie i wyważenie okien oraz drzwi.

Współczynnik Rw

Ostatecznie efektywność dźwiękoszczelnych okien i drzwi wejściowych do domu można ocenić na podstawie współczynnika Rw. Wyraża on ilość decybeli, o jaką dana stolarka zmniejsza natężenie hałasu. Im wyższa wartość Rw, tym lepsza izolacja akustyczna. Warto jednak pamiętać, że różne materiały i konstrukcje mają różne wartości Rw. W czasie wyboru należy kierować się więc nie tylko tym parametrem, ale także swoimi potrzebami i oczekiwaniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *