Potrzebny ci stół warsztatowy? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Stół warsztatowy to podstawowe narzędzie pracy w niejednej branży. Dobry stół roboczy powinien być przede wszystkim wytrzymały oraz funkcjonalny. Przekonaj się, o czym jeszcze warto pamiętać przy wyborze stołu warsztatowego dla siebie.

Profesjonalny stół warsztatowy to konstrukcja zupełnie inna niż chociażby blat kuchenny. Zanim zdecydujesz się na upatrzony model, zadbaj o to, żeby Twój stół warsztatowy był dopasowany do swoich potrzeb bez względu na to, czy wykorzystujesz go w celach hobbystycznych czy zawodowych. Sprawdź, co wyróżnia profesjonalne stoły warsztatowe i znajdź idealny mebel do Twojego warsztatu.

Stoły warsztatowe – wielkość blatu i inne kluczowe parametry

Popularne stoły warsztatowe to przede wszystkim meble praktyczne i solidne. Bez względu na to, czy są wykorzystywane w zakładach produkcyjnych, czy też ma to być po prostu funkcjonalny stół warsztatowy do garażu, mebel ten powinien wyróżniać się określonymi cechami. Ze względu na zastosowanie z pewnością należy odpowiednio dobrać blat. Chodzi tu zarówno o materiał, z którego został wykonany, jak i rozmiar. Najczęściej stoły warsztatowe posiadają blaty wykonane z:

  • płyty wiórowej – na początek rozwiązanie budżetowe, które w porównaniu z innymi blatami będzie z pewnością najtańsze. Płyta wiórowa nie jest jednak zbyt trwała, wobec czego tego typu wykończenie stołu poleca się wyłącznie do okazjonalnego majsterkowania, jeśli nie chcesz wydawać kroci na wyposażenie w warsztacie. Jeśli wybierzesz blat z płyty wiórowej koniecznie zadbaj o odpowiednią konserwację, aby zwiększyć żywotność materiałów, z których wykonano stół warsztatowy.
  • drewna – klasyka, czyli stoły robocze z blatem drewnianym. Cechuje je znakomita trwałość, a jednocześnie struktura drewna nie jest tak twarda jak chociażby w przypadku blatów stalowych. Drewniane blaty na stoły warsztatowe wykorzystuje się bardzo często także w profesjonalnych zakładach.
  • stali – stalowe nawierzchnie są oczywiście najbardziej wytrzymałe, ale także specyficzne podczas pracy. Świetnie sprawdzają się przy pracy z ciężkimi materiałami, ale do bardziej delikatnych zadań wciąż lepszym rozwiązaniem może być drewno.
  • PCV – plastikowe blaty są tanie i lekkie. Plusem jest fakt, że nie przewodzą prądu, a powierzchnia jest zazwyczaj odporna na zarysowania. Jeśli jednak potrzebujesz stołu do prac z ciężkimi materiałami, lepiej postawić na bardziej wytrzymałe tworzywo.

Nie zapomnij, że stoły warsztatowe dostępne są w różnych rozmiarach. Oczywiście wielkość w dużej mierze uzależniona jest od dostępnej przestrzeni, niemniej zawsze warto wybrać większy model, który w razie potrzeby będzie służyć dodatkową powierzchnią roboczą.

Akcesoria do stołu przydatne w każdym warsztacie

Bez względu na to, czy mówimy o stołach w przydomowych warsztatach czy profesjonalnych zakładach, warto postawić na praktyczne akcesoria. Oczywiście podstawą będą szafki, czyli podręczne miejsce do przechowywania narzędzi czy materiałów. Miejsce pracy powinno być także odpowiednio doświetlone. Może zatem warto wybrać kompleksowy model, który będzie oferował oświetlenie. Na różnego rodzaju narzędzia czy inne akcesoria przydatne będą także półki. Niezwykle funkcjonalne są także tzw. panele narzędziowe, na których można przymocować najważniejsze przedmioty codziennej pracy. W ten sposób uzyskasz do nich łatwy dostęp, a nadal utrzymanie miejsca pracy we względnym porządku nie powinno sprawić trudności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *