Jak tanio kupić książki?

Tekst ten jest adresowany raczej do tej części czytelników, która niekoniecznie lubi przebywać w bibliotekach. Wielu z nas ceni sobie bowiem dużo bardziej swoje własne znaleziska. Będzie o książkach, miejscach gdzie można je tanio dostać i oczywiście wskazówkach dotyczących tego co zrobić żeby nie wydawać na nie majątku. Myślę, że to dość przydatna wiedza, która pozwoli waszemu portfelowi głęboko odetchnąć – bo pewnie już nie raz budżet na ten cel został przekroczony.

Od czego zacząć?

Na początek zdecydowanie polecam spokój i rozwagę. Kiedy ukazuje się konkretna pozycja, zwykle zachwycamy się jej recenzjami i opiniami. Zazwyczaj początkowy entuzjazm bardzo szybko zamienia się w konkretną transakcję. Potem po kilku dniach często pojawiają się wyrzuty sumienia. Nagle okazało się, że wcale tej książki tak naprawdę nie potrzebujemy. Jeśli już na coś się nam spodobało i odczekaliśmy z decyzją o zakupie to po jakimś czasie może się okazać, że dana pozycja jest do kupienia dosłownie za grosze. Dany sklep, sieć handlowa zrobiła promocję/wyprzedaż i można zaoszczędzić. W kontekście promocji warto jeszcze wspomnieć o tym żeby być uważnym na zagrania takich sieci handlowych jak np. Empik. Książki w ich sklepach internetowych są często tańsze od tych w konkretnym salonie – a przecież można sobie je zamówić online i odebrać w konkretnym punkcie.

 

Online czy stacjonarnie?

Wspomniałem o empiku i tym samym pojawił się kolejny ważny temat. W zasadzie obie opcje mają swoich zwolenników i swoje plusy i minusy. Polecam jednak zdecydowanie zakupy online – zwłaszcza w przypadku gdzie kupujemy kilka pozycji. Raz, że nie trzeba się ruszać nigdzie z domu – nie ważne gdzie mieszkasz. Ponadto przy odrobinie wysiłku naprawdę można znaleźć świetne okazje. Tutaj pewnie każdy zna takie serwisy jak allegro.pl, ceneo.pl, czytam.pl, taniaksiazka.pl, bonito.pl i wiele innych. Cała tajemnica tkwi jednak w tym żeby skupić się na antykwariatach internetowych. Google powiedzą nam na ten temat co tylko sobie zażyczymy. Trafić można w zasadzie wszystko. Także te książki których już nigdzie nie można znaleźć – i to często po cenach od kilku do kilkunastu złotych niższych. Pamiętajmy, że używane nie zawsze musi oznaczać gorsze!

 

Ciekawa alternatywa

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym ciekawym miejscu. Polecam wyprzedaże – szczególnie te w dużych marketach takich jak Auchan ewentualnie Lidl czy Biedronka. W dużych koszach wypełnionych książkami jest zwykle pełen ich przekrój. Całkiem nowe książki można kupować już od nawet 3-5 zł. Tego typu sklepy mogą sobie pozwalać na takie ceny – dlaczego tego nie wykorzystać?

 

Gdzie kupie tanie książki:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *