Historia girlandy elektrycznej

Dziś, na pewno, w każdym domu i w każdej rodzinie święto Nowego roku i Bożego Narodzenia obywa się przy użyciu girland elektrycznych. Girlandami są ozdabiane nie tylko choinki czy sosny, ale i choinki sztuczne PE, okna, drzwi, a niektórzy nawet ozdabiają mieszkania w całości, na wzór znanej zachodniej tradycji ozdobić własne miejsce zamieszkiwania bardziej jaskrawo, aniżeli u sąsiada. Tak czy owak, lecz girlanda elektryczna dosyć dawno wykorzystuje się ludzkością w jakości głównego elementu ozdoby noworocznych świąt. Ale jak dawno? Zanurzmy się do historii tego przyrządu elektrycznego.

W Europie płonące świece zaczęły wykorzystywać się jeszcze w XV stuleciu i najpierw były przeznaczane nie w celu ozdoby, a do odstraszania złych duchów. Girlanda elektryczna przyszła do świątecznego życia codziennego znacznie później, kiedy praktyczne wykorzystanie energii elektrycznej zostało stopniowo przenikać do mas ludowych.

Po raz pierwszy ideę zamienić tradycyjne łatwopalne świece i fajerwerki na choince analogami elektrycznymi w 1895 podjął angielski wynalazca i współpracownik jednej z firm telefonicznych Ralph Morris. Przez ten czas elektryczne żarówki zaczęły wszędzie wykorzystać w jakości oświetlenia sztucznego a Morris tylko zaproponował rozwiesić te żarówki pod postacią girlandy, podłączywszy żarówki do sieci elektrycznej.

Według drugiej niezweryfikowanej wersji, girlandę z elektrycznych żarówek w 1882 roku wyrobił asystent wielkiego i wyjątkowego Thomasa Edisona Edward Johnson. Ale ze względu na złożoność projekt nie otrzymał praktycznego wcielenia. Morris potrafił nie tylko rozwinąć tę ideę, ale i wymyślił, jak bardzo prosto tę ideę ucieleśnić.

W tym samym 1895 roku jedna z pierwszych elektrycznych girland była wykorzystana w celu ozdoby noworocznej choinki, ustalonej przed Białym domem w Waszyngtonie, DC USA. Tylko w 1906 roku tę ideę przejęła Europa i w szczególności Finlandia. Właśnie tego roku kilku fińskich stołecznych choinek za rozporządzeniem ówczesnego rządu były ozdobione żarówkami elektrycznymi, połączonymi w girlandy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *