Badanie IgE od A do Z

Badanie IgE najprościej rzecz mówiąc to jedno z głównych badań, które wykonywane jest w celu rozpoznania alergii. Głównym zadaniem popularnych testów alergicznych jest oczywiście wykrycie substancji, które uczulają danego pacjenta.

Warto wspomnieć o tym, że badania mogą mieć różną postać. W dzisiejszych czasach zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszą się testy skórne, czyli tzw. „testy punktowe”. Coraz częściej wykonuje się również testy śródskórne oraz testy prowokacyjne. Profesjonalne testy alergiczne można wykonać na własne życzenie w prywatnym laboratorium (np. instytut-mikroekologii.pl).

Na czym polega badanie IgE?

Badania IgE polegają na policzeniu we krwi dokładnej liczby białych krwinek o właściwościach kwasochłonnych. Alergicy we krwi mają ich zdecydowanie więcej niż zdrowe osoby.

Liczba krwinek o właściwościach kwasochłonnych wzrasta proporcjonalnie do stopnia alergii. Bardzo popularnym sposobem wykrycia alergii jest także profesjonalne badanie białka, które u osób z alergią jest zdecydowanie wyższe niż u zdrowych pacjentów. Takim białkiem jest właśnie immunoglobulina klasy E – IgE całkowite. Statystycznie podwyższona wartość względem normy występuje nawet u około 60% dzieci z alergią. Warto wspomnieć również i o tym, że najwyższe wyniki notuje się u dzieci, które zmagają się z atopowym zapaleniem skóry. Mierząc stężenie IgE całkowitego można bardzo dokładnie ocenić nasilenie uczulenia na dany alergen. Ma to bardzo duże znaczenie przede wszystkim w sytuacji, kiedy to lekarz rozważa zastosowanie odczulania (tzw. immunoterapii swoistej)

IgE całkowite

Badanie IgE całkowite to badanie krwi, którego zadaniem jest potwierdzenie istnienia przeciwciał alergicznych we krwi. Badanie te odgrywa bardzo ważną rolę przede wszystkim przy diagnozowaniu alergii wziewnych. Dzięki badaniu można dowiedzieć się między innymi, czy dany pacjent buduje przeciwciała w klasie IgE. Mogą zdarzyć się takie sytuacje, kiedy to objawy chorobowe mogą być mediowan nie przez immunoglobuliny klasy IgE, ale przez IgG. W takim przypadku odczulanie pacjenta nie będzie przynosić żądnych satysfakcjonujących rezultatów.

Czym jest przeciwciało IgE?

Podstawowym zadaniem przeciwciała IgE jest przede wszystkim ochrona organizmu przed wieloma groźnymi pasożytami. Niestety w przypadku zjawiska „nadwrażliwości”, przeciwciało IgE jest tak naprawdę mechanizmem spustowym w rozwoju alergii.

U osób uczulonych każdy kontakt z danym antygenem może powodować rozwinięcie szeregu różnorodnych objawów, takich jak np. katar, zaczerwienienie skóry lub świąd. Leczenie farmakologiczne ma na celu zablokowanie wydzielania IgE po kontakcie z uczulonym antygenem. Dzięki kontroli IgE można z kolei w bardzo prosty sposób diagnozować alergie oraz czynniki wywołujące objawy.

IgE w diagnostyce alergii?

IgE w diagnostyce alergii odgrywa bardzo ważną rolę. W podstawowej diagnostyce alergologicznej u wszystkich pacjentów zaleca się systematyczne kontrolowanie nie tylko poziomu IgE całkowitego, ale również eozynofilii, a dokładniej mówiąc liczby eozynofilii we krwi. Specjalistyczna diagnoza wyniku, pozwala ustalić, czy objawy kliniczne wynikają z alergii. Wyniki mogą być wykorzystane również do oceny skuteczności leczenia antyalergicznego.

Podniesiony poziom całkowitego IgE – co może oznaczać?

Pamiętać należy o tym, że poziom IgE całkowitego nie zawsze w 100% koreluje ze stanem klinicznym. Podwyższone stężenie może sugerować między innymi: choroby atopowe, zespół nerczycowy, mononukleozę zakaźną, aspergilozę albo niedobory odporności u dzieci. Podwyższone stężenie może sugerować także różnorodne choroby skóry takie jak np. łuszczycę, świerzb albo pęcherzycę. Jeżeli chodzi o małe dzieci to podwyższone stężenie może wynikać z infekcji spowodowanych przez pasożyty. Mowa tutaj między innymi o owsikach, glistnicy albo włośnicy. Choroba atopowa najczęściej oznacza atopowe zapalenie skóry i alergiczny nieżyt nosa lub spojówek. Problem ten dotyczy przede wszystkim małych dzieci w pierwszym roku życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *