Aranżacja wnętrz domów drewnianych

Drewniane domy w technologii szkieletowej od dawna cieszą się olbrzymią popularnością w krajach zachodnich, a od kilku lat podbijają również nasz krajowy rynek budowlany. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę szereg korzyści, wynikających z decyzji o budowie właśnie takiego domu. Konstrukcje szkieletowe są eleganckie i ekologiczne, a co najważniejsze – niedrogie w realizacji i utrzymaniu.

Przemierzając polskie drogi trudno oprzeć się wrażeniu, że nowe domy jednorodzinne i mniejsze domki rekreacyjne wyrastają jak grzyby po deszczu. Faktycznie, realizacja inwestycji budowlanej może być zaskakująco szybka, jeśli zdecydujemy się na konstrukcję szkieletową – mówi ekspert z PUH Ligar Jerzy Grabski.

Budując w technologii suchej, do nowego domu z drewna możemy wprowadzić się w ciągu 4 miesięcy od momentu otrzymania zezwolenia na budowę.

Dom z drewna taki jak chcesz

Bardzo często drewniane domy budzą skojarzenia ze skansenem albo agroturystyką w górach. Rzeczywiście, drewno, jako naturalny i łatwo dostępny surowiec, było tradycyjnie wykorzystywane do budowy domów od zarania dziejów, toteż zajmuje ważną pozycję w historii regionalnej architektury.

Ponowny wzrost zainteresowania budowlami z drewna zawdzięczamy właśnie amatorom dawnego stylu, którzy zwrócili uwagę nie tylko na naturalne piękno tego surowca, ale też jego duże możliwości w zakresie racjonalnego gospodarowania energią. Nowoczesne domy z drewna są nie tylko eleganckie, ale także oszczędne.

Chociaż budowa całkowicie oparta na drewnie jest bez wątpienia ukłonem w stronę natury, wykończenia wnętrz drewnianych domów wcale nie muszą nawiązywać do stylu rustykalnego czy folkowego. Estetyka oraz funkcjonalność pomieszczeń to kwestia całkowicie podporządkowana upodobaniom i potrzebom inwestora.

Możliwości aranżacji drewnianego domu

Choć szkielet tzw. „kanadyjek” wznoszony jest w całości z drewna, ściany wewnętrzne po ociepleniu pokrywane są zazwyczaj płytami kartonowo-gipsowymi. Dzięki temu możemy wykończyć je w dowolny sposób, np. malując na ulubiony kolor, kładąc tapety czy pomysłowe okładziny.

Jeżeli decyzję o budowie domu z drewna podjąłeś właśnie z powodu sympatii do wiejskiego stylu, dobrym pomysłem jest wykończenie przynajmniej części ścian elegancką wykładziną, również wykonaną z drewna lub wyeksponowanie niektórych części konstrukcyjnych, np. elementów stropu.

Mocny akcent drewniany w pomieszczeniu wcale nie musi podporządkować sobie całego wystroju. Oczywiście, doskonale będzie pasował tutaj kominek i komoda z folklorystycznymi bibelotami, ale równie dobrze możesz urządzić nowoczesne wnętrze w stylu minimalistycznym, decydując się na białe ściany i zachowując umiar w doborze dodatkowych dekoracji.

Bez względu na to, czy marzy ci się przytulny domek w stylu góralskim, czy wolisz nowoczesne, a nawet surowe wnętrza, każdy ze swoich pomysłów z łatwością zrealizujesz w ciepłym i wygodnym domu z drewna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *