Książki, które uczą życia

Wiele książek, kryje w sobie uniwersalne historie. Odnosząc ich treść do codzienności, zyskamy nieocenione wsparcie. Książki mogą bowiem bawić, uatrakcyjniać wolny czas, dostarczać emocji, ale i uczyć życia.

Czytamy książki, aby dowiedzieć się, kim jesteśmy i kim możemy się stać.(Ursula Le Guin)

Kultowe książki, które zmuszają do myślenia

http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/kultowe-ksiazki-ktore-zmuszaja-myslenia

Zdaje się, że na temat zalet płynących z czytania powiedziano już wszystko. Rolę, znaczenie i wartość książek, również podkreśla się bezustannie. To bowiem właściwie dobrana lektura, często staje się wsparciem w dowolnym obszarze życia. Na przyjaciół nie każdy może liczyć, czasem trudno poprosić o pomoc lub zwrócić się po poradę. Z cennych treści zawartych w książkach, możemy natomiast korzystać w dowolnym momencie i czasie.

Codzienność bywa na tyle skomplikowana, że wiele osób chce wiedzieć, jak żyć szczęśliwie?

Oczywiście pytanie to dotyczy najróżniejszych przestrzeni. Gdy jedni zastanawiają się, jak pokonać problemy finansowe inni rozmyślają o przyszłości lub zamartwiają się o dzieci. W każdej sytuacji najłatwiej skorzystać z przykładów i doświadczeń innych. Książki, które uczą życia, zawierają bezcenne wskazówki. Z łatwością odniesiemy je do własnej sytuacji i wykorzystamy na co dzień. Bardzo możliwe, że to właśnie książki udzielą nam wsparcia, pomogą rozwiązać trudności lub uniknąć problemów.

Gdyby nie dobre książki, które przeczytałem, miałbym dużo węższą wizję świata.(Mario Vargas Llosa)

Życie i zdrowie masz tylko jedno – pamiętaj o tym

Poradniki to gatunek stworzony z myślą o niesieniu pomocy. Warto więc zacząć od pozycji tego rodzaju. „Życie i zdrowie masz tylko jedno” to myśl, którą powinien zapamiętać każdy. W ten sposób został zatytułowany poradnik, który odnosi się do wszystkich aspektów życia. Dowiemy się, jak wyznaczać i realizować życiowe cele. Sprawdzimy, jak odkryć swoją życiową misję? Przekonamy się, jak budować relacje i udany związek? Zrozumiemy, jak ważna jest harmonia i wewnętrzny spokój. Uwierzymy, że możemy pokonać choroby psychiczne i fizyczne. Nauczymy się dbać o ciało i zdrowo odżywiać. To jedyna, tak obszerna pozycja na rynku, która obejmuje interdyscyplinarną wiedzę z wielu dziedzin naukowych. Kluczowe pytania nareszcie znalazły odpowiedź. Ta książka zawiera recepty na życie, które powinien posiąść każdy.

Jak żyć pomimo niepełnosprawności fizycznej?

Choroby i nieszczęśliwe wypadki odciskają piętno na życiu wielu osób. Niespodziewanych kolei losu nie sposób przewidzieć. W razie tragedii budzi się pytanie. Jak żyć pomimo niepełnosprawności fizycznej? Ułomność wiąże się z ograniczeniami. Stopniowo budzi się brak wiary, poczucie nieszczęścia i bezsensowności istnienia. W takich sytuacjach musimy odnaleźć „Balans”. Dowodzi tego poruszająca historia Sönke Petersena. Ten młody żużlowiec miał przed sobą karierę. Mógł planować przyszłość i wierzyć, że osiągnie każdy cel. Wypadek na torze zmienił jednak wszystko. Petersen doznał przerwania rdzenia kręgowego. W takim wypadku wózek inwalidzki staje się przykrą koniecznością. Sportowiec nie zamierzał się jednak poddać. Już po pół roku stawiał pierwsza kroki. Na chwilę obecną wciąż balansuje pomiędzy sprawnością i niesprawnością. Szuka równowagi motywującej, by nigdy się nie poddawać. Ta książka uczy, jak odnaleźć balans nawet wtedy, gdy dotknie nas tragedia.

Historie ludzi, którzy stracili wszystko

Brak własnego, nawet najmniejszego kąta to niewyobrażalny dramat. Nieposiadanie własnego miejsca na świecie, nie pozwala odnaleźć poczucia bezpieczeństwa. Powinniśmy jednak pamiętać, że bezdomność może dotknąć każdego. Wystarczy jeden niewłaściwy krok. Błędna decyzja, czy splot okoliczności. Reportaż „Niczyj. Prawdziwe oblicza bezdomności” uczuli nas na ten społeczny problem. Poznamy historie ludzi, którzy stracili wszystko. Osób, które wiedzą, co to znaczy nie mieć nikogo i niczego. Na potrzeby książki, bezdomni odważyli się opowiedzieć o swych smutkach i radościach. Zdradzili, czemu płaczą i za czym tęsknią. Okazuje się, że są to ludzie podobni nam. Na co dzień najczęściej ich omijamy. Tak naprawdę dzieli nas jednak jedynie ilość posiadanych dóbr. Dzięki tej książce zrozumiemy, że bezdomność nie jest wyborem. Najpewniej inaczej zaczniemy też taktować osoby nieposiadające niczego. Ten poruszający reportaż „napisało” życie. Zyskamy okazję, by bliżej poznać przyczyny tego społecznego problemu. Pośród nich znajdziemy odosobnienie, rodzinne tragedie, brak motywacji, czy nawałnice problemów.

Z kamerą wśród kobiet Iranu

Relacje damsko – męskie nigdy nie są łatwe. Prawa kobiet, w różnych miejscach pozostawiają wiele do życzenia. Może jednak okazać się, że sytuacje, które znamy z własnego życia, są naprawdę komfortowe. Poznając życie innych, najpewniej docenimy własne. Reportaż „Poszukiwacz marzeń. Z kamerą wśród kobiet Iranu” zabierze nas do Islamskiej Republiki Iranu. W tym miejscu obowiązuje system patriarchalny. Oznacza to, że mężczyźni wiodą prym. Kobiety żyjące w ich cieniu, mają niestety status obywateli drugiej kategorii. Prawo rodzinne nie sprzyja przedstawicielkom płci pięknej. Jako żony, panie mogą opuszczać dom jedynie za pozwoleniem męża. To partner decyduje również, z kim i gdzie mogą się spotykać. Europejczyków najbardziej bulwersuje jednak fakt, że w związek małżeński mogą wstępować już 13-letnie dziewczynki. W Islamskiej Republice Iranu tylko mężczyzna ma prawo do rozwodu. Gwałty, przemoc fizyczna i psychiczna to codzienność, której nikt nie zmieni. Według prawa zapisanego w Koranie wina zawsze leży po stronie kobiety. Dzięki tej książce docenimy warunki, w jakich przyszło nam żyć.

Jak okiełznać samolubnego jedynaka?

Książki to skarbnica wiedzy o świecie i życiu. Każdy znajdzie w nich wskazówki, cenne spostrzeżenia, czy sugestie. Najmłodsi czytelnicy, ich rodzice i opiekunowie nie powinni o tym zapominać. Literacki świat w przystępny sposób potrafi przedstawić wiele zagadnień. „Potworna Michasia” to książeczka, która wspomaga rozwój wewnętrzny małych czytelników. Rodzice będą mogli sprawdzić, jak okiełznać samolubnego jedynaka. Zrozumieją także, że rozpieszczanie może mieć zgubne konsekwencje. Tytułowa Michasia ma siedem lat i buzię aniołka. Niestety bywa bardzo niegrzeczna, a swe zachcianki potrafi wymuszać płaczem. Niebawem zostanie spełniona kolejna. Michasia otrzyma wymarzonego kotka, który zmieni w jej życiu wszystko. To piękna, opisana przystępnie i z humorem historia. Największym atutem książeczki pozostaje jednak pouczająca problematyka.

 

Jak widać, książki mogą stać się doskonałym „nauczycielem”. Czerpmy więc z każdej lekcji, bo wartościowych tytułów jest cała masa.

Bardzo wiele książek należy przeczytać po to, aby sobie uświadomić, jak mało się wie. (Nikołaj Gogol)

NIE CZYTASZ – NIE ZNASZ ŻYCIA

http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/czytasz-znasz-zycia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *