Wybieramy domenę – poradnik dla początkujących

Jeśli chcemy uruchomić serwis internetowy, potrzebny nam będzie dla niego adres. W „realu” szuka się dla biznesu odpowiedniej powierzchni biurowej przy określonej ulicy miasta, w internecie potrzebna będzie domena. W obydwu przypadkach chodzi o adres, pod którym znajdą nas klienci.

Zanim podpowiemy, na co zwrócić uwagę, wybierając domenę internetową, warto w kilku słowach wyjaśnić ten termin. Domena to nic innego jak ciąg nazw systemu DNS. Taka domena składa się z nazwy głównej oraz z rozszerzenia (np. .com, .pl itd.). Warto dodać, że co pewien czas pojawiają się nowe rozszerzenia. Wróćmy jednak do wybierania domeny.

 

Dobra domena, czyli jaka?

Wszystko zaczyna się tak naprawdę od wyboru nazwy domeny. Nie jest to łatwe, ponieważ większość atrakcyjnych domen jest już zajętych. Coraz trudniej wymyślić zatem atrakcyjny adres internetowy, ale oczywiście nie jest to niemożliwe. Dobra domena powinna już podpowiadać, z jaką witryną www mamy do czynienia. Domena powinna być również łatwa do wymówienia, aby jej nazwę można było przekazać poprawnie na przykład w reklamie radiowej lub w rozmowie telefonicznej. Dobrze, jeśli w nazwie domeny zawarte jest słowo kluczowe, na które będzie pozycjonowana strona www, ale nie można z tym przesadzać. Nazwa domeny powinna być krótka. Warto także dobrać odpowiednią końcówkę – dla stron lokalnych to rozszerzenie regionalne, dla polski to .pl, jeśli chcemy działać w Europie – .eu, a na całym świecie – .com.

 

Gdzie szukać domen?

Kolejny etap to rejestracja domen. Warto korzystać z usług rejestratora, który ma bardzo szeroką ofertę domen, który proponuje promocje na domeny lub oferuje domeny w pakietach z dodatkowymi usługami (np. Domeny.pl). Często to ostatnie rozwiązanie jest najkorzystniejsze, ponieważ możemy na przykład przez pewien czas korzystać za darmo z hostingu czy kreatora stron www.

Innym rozwiązaniem jest poszukiwanie domen na rynku wtórnym. W internecie znajdziemy serwisy specjalizujące się w odsprzedaży domen, którymi właścicielami są inne osoby lub firmy. To okazja, żeby pozyskać często bardzo atrakcyjny adres internetowy. Jeśli zależy nam na konkretnej nazwie domeny, która jest już zajęta, można również skontaktować się z obecnym jej właścicielem i zaoferować odkupienie domeny.

 

Zanim kupisz domenę

Rejestracja domen nie jest skomplikowana, ale nie należy się z tym spieszyć. Zanim staniemy się właścicielem danego adresu internetowego, warto sprawdzić jego przeszłość. Trzeba wiedzieć, że wiele domen, które są obecnie dostępne, już w przeszłości były używane, działały pod nimi różne strony internetowe. Należy zainteresować się tą przeszłością. Może się zdarzyć, że dana domena była związana z witryną pornograficzną lub była karana przez Google z powodu nieuczciwego pozycjonowania. Takich domen lepiej unikać, a ich przeszłość sprawdzimy na przykład w serwisie Wayback Machine.

Wybór domeny powinien być przemyślaną, świadomą decyzją. Nieodpowiednio dobrany adres internetowy może sprawiać kłopoty nie tylko przy promocji i pozycjonowaniu, ale także przy budowaniu rozpoznawalności serwisu.

Jeden komentarz do “Wybieramy domenę – poradnik dla początkujących

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *