Jaką umywalkę wybrać do małej łazienki?

Właściciele małych łazienek mają niezwykle trudne życie, przynajmniej jeśli chodzi o dobór urządzeń sanitarnych. Jak wiadomo, małe łazienki wymagają wnikliwego planowania i wdrożenia specjalnych rozwiązań, które pozwolą na maksymalne wykorzystanie przestrzeni. W poniższym artykule omówimy rodzaje umywalek łazienkowych i podpowiemy, które z nich sprawdzą się najlepiej w łazienkach o niewielkich rozmiarach.

 

Umywalki łazienkowe – rodzaje

Dzisiejszy rynek oferuje ogromny wybór umywalek. W sklepach możesz odnaleźć umywalki w przeróżnych kolorach, rozmiarach i kształtach. Ze względu na sposób montażu umywalki dzielimy na:

  • Umywalki wiszące (ścienne) mocowane bezpośrednio do ściany. To najpopularniejszy i najtańszy wariant, ma on jednak sporą wadę – pod umywalką wiszącą nie można umieścić szafki, która stworzyłaby miejsce na przechowywanie rzeczy.
  • Umywalki narożne – odmiana umywalek wiszących, umieszczane są w rogu pomieszczenia.
  • Umywalki nablatowe – ustawiane na blatach lub innych meblach łazienkowych. Rozwiązanie bardzo efektowne, polecane dla łazienek o nowoczesnej aranżacji.
  • Umywalki podblatowe – mocuje się je poniżej poziomu blatu, w przeznaczonym dla tego otworze.
  • Umywalki wolnostojące, które można postawić bezpośrednio na podłodze. Najlepiej sprawdzą się w dużych, przestrzennych łazienkach.

 

Jaka umywalka do małej łazienki?

Bez względu na wielkość łazienki, wymiary umywalki powinny wynosić minimum 50 x 40 cm. W innym wypadku woda będzie rozchlapywać się po podłodze, a codzienne czynności (jak golenie czy mycie zębów) mogą przysparzać sporo trudności. Dlatego umywalki o bardzo małych wymiarach (np. 30 x 30 cm) powinno umieszczać się w toaletach, a nie łazienkach.

Do małych łazienek polecane są zwłaszcza umywalki ścienne, których zgrabne kształty i rozmiary sprawiają, że idealnie wpisują się one w aranżację małych łazienek. Niestety nie możesz umieścić pod nimi szafki na rzeczy, dlatego lepszą alternatywą mogą okazać się umywalki nablatowe – najlepiej o niewielkiej (ale wystarczającej) głębokości i szerokości. Możesz je umieścić na meblach łazienkowych, dzięki czemu sprytnie wykorzystasz wolną przestrzeń i zyskasz miejsce do przechowywania. Pomysłem wartym rozważenia jest również umieszczenie w małej łazience umywalki narożnej, co pozwoli na maksymalne wykorzystanie powierzchni w kącie pomieszczenia.

 

Podsumowanie

Czasami mała umywalka może okazać się… za mała nawet do niewielkiej łazienki. Dlatego urządzając łazienkę, wybierz umywalkę o optymalnych rozmiarach, która pozwoli Ci na wygodne użytkowanie, nie zabierając przy tym zbyt wiele miejsca i nie zaburzając aranżacji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *