Gdzie stosuje się enkodery?

Enkoder jest urządzeniem, które określa, jaką liczbę obrotów wykonała dana maszyna. Potrafi przetwarzać ruch mechaniczny lub liniowy na sygnał elektryczny. Z tego powodu enkodery ceni w szczególności automatyka przemysłowa. Jakie jeszcze korzyści przynosi korzystanie z tego urządzenia?

Enkoder — jakie przynosi korzyści?

Enkoder określa dokładną prędkość, pozycję kątową, przesunięcie, liczbę obrotów lub też przebytą odległość w ruchu postępowym. Za sprawą tego urządzenie umożliwia kontrolowanie ruchu, napędu, a także pracy poszczególnych komponentów maszyn. Co jednak najważniejsze dla danego przedsiębiorstwa – ułatwia optymalizacje ruchu. Enkoder stanowi więc nadzór, bez którego optymalizacja ruchu nie byłaby skuteczna.

Nie ulega wątpliwości, że automatyzacja procesów, zwiększanie wydajności funkcjonowania systemów i instalacji wymaga precyzyjnego sprzętu, który ułatwia pracę na wielu płaszczyznach. Właśnie to zadanie spełnia enkoder. Jest to urządzenie pomiarowe, które ponadto charakteryzuje się uniwersalnym zastosowaniem. Pozytywnie wpływa na sprawne działanie nie tylko samych maszyn, ale także całego przedsiębiorstwa.

Warto wiedzieć, że z enkoderami mamy do czynienia w codziennym życiu, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Istnieje bowiem wiele rodzajów, które znajdują swoje zastosowanie w wielu sytuacjach.

Na czym polega praca enkodera?

Enkoder wykorzystuje optyczny układ pomiarowy, wytwarzając sygnał wyjściowy. W efekcie przekształca ruch na sygnał elektryczny i to jest jego głównym zadaniem. Układ optyczny urządzenia jest odpowiedzialny wyłącznie za pomiar przesunięcia, ale to układ elektroniczny wpływa na ostateczny efekt. Formułuje on sygnał wyjściowy (przetwarza informacje pomiarowe na sygnał elektryczny). Sygnał odczytuje urządzenie sterujące. Może być to sterownik PLC lub licznik impulsów.

Dostępnych jest kilka wersji tych urządzeń, dlatego wiele przedsiębiorstw może dostosować typ enkodera do wymagań i charakteru swojej działalności.

Gdzie stosowane są enkodery?

Urządzenie to ma szerokie zastosowanie, a wykorzystywanie enkoderów przynosi różne efekty. Ostatnimi czasy najczęściej stanowią element układów automatyki. Najpopularniejsze zastosowania enkoderów to:

  • przemysł i pojazdy przeznaczone do celów specjalistycznych,
  • różne aplikacje
  • maszyny i ich systemy bezpieczeństwa
  • linie produkcyjne i montażowe

Miejsc, gdzie stosuje się enkodery jest znacznie więcej. Bowiem coraz częściej okazuje się, że przydają się we wszystkich miejscach, gdzie nie obejdzie się bez precyzyjnego pomiaru oraz nadzoru prędkości, kierunku ruchu, przebytej drogi, pozycji elementów mechanicznych lub liczby obrotów, jakie wykonuje maszyna. Enkoder zawsze niezmiennie wpływa na poprawne i efektywne funkcjonowanie zarówno maszyn, jak i całych systemów. Ponadto jest niewielką inwestycją, przynoszącą jednocześnie wymierny zysk dla przedsiębiorstwa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *