Mleczne zęby w pigułce

Zęby mleczne zaczynają wyrastać dzieciom zwykle około 6. miesiąca życia, choć czasem zdarza się, że pierwsze pojawiają się u 4-miesięcznych niemowląt. Sprawdź, jaka jest kolejność wyrzynania się zębów mlecznych i kiedy zaczynają wypadać. Poniżej przeczytasz też, kiedy malucha powinien obejrzeć dentysta.

 

 

W jakiej kolejności rosną mleczne zęby?

W stomatologii funkcjonuje kalendarz, zgodnie z którym wyrastają mleczne zęby. Pamiętaj jednak, że ma on charakter umowny i kolejność wyrzynania się zębów mlecznych u twojego dziecka może być nieco inna. Każde dziecko rozwija się inaczej, więc zupełnie się tym nie martw.Zazwyczaj zęby wyrastają dzieciom parami – najpierw dwie dolne jedynki, potem jedynki z górnej szczęki. Kolejne są dolne dwójki, a tuż za nimi te u góry. Zwykle z tymi ośmioma ząbkami dziecko kończy pierwszy rok życia.Następne w kolejności będą wyrastać czwórki – najpierw na dole. U dziecka, które ma około 1,5 roku pojawią się dolne, a następnie górne trójki. Piątki pojawiają się około 2. roku życia – te górne nawet nieco później.Standardowo ząbkowanie kończy się około 33. miesiąca życia. Wtedy też należy udać się z dzieckiem do stomatologa. Dentysta wykona przegląd uzębienia i sprawdzi, czy zęby wyrosły prawidłowo. W razie wątpliwości może skierować malucha do ortodonty.Warto odwiedzać gabinet stomatologiczny co 4 miesiące, bo mleczaki szybko się psują. Jeśli dentysta w porę zauważy zmiany próchnicze, będzie mógł je usunąć bez borowania i zakładania plomby.

 

 

Kolejność wypadania zębów mlecznych

Zazwyczaj zęby wypadają dziecku w kolejności podobnej do tej, w której wyrastały. Proces zaczyna się koło 5. roku życia i trwa do momentu, w którym dziecko skończy 13 lat.W miejscu zębów mlecznych wyrastają stałe – mają nieco inny kolor, nie są już tak białe. Wynika to z ich anatomicznej budowy. Mają mocniejsze i bardziej odporne na próchnicę szkliwo.

Treść tego artykułu powstała we współpracy z dentystagliwice.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *