Złamana ręka – pierwsza pomoc

Złamania ręka zwykle jest wynikiem upadków, zderzeń podczas uprawiania sportu, jak i wypadków komunikacyjnych. Wymaga ona lekarskiej interwencji, jednak zanim udamy się na wizytę do medyka bądź wezwiemy pogotowie, niezbędne jest udzielenie pierwszej pomocy. Dowiedz się, czym objawia się złamana ręka oraz jak udzielić pomocy poszkodowanemu!

Złamana ręka – objawy

Do złamania ręki dochodzi w momencie, gdy ma miejsce częściowe bądź całkowite przerwanie ciągłości kości. Złamanie otwarte polega natomiast na dodatkowym przerwaniu ciągłości powłok podskórnych. Możliwe jest również złamanie z przemieszczeniem, kiedy fragmenty złamanej kości przemieszczają się względem siebie.

Objawy złamania ręki to:

  • silny ból ręki,
  • całkowite lub częściowe ograniczenie zakresu ruchomości oraz zniesienie siły mięśniowej,
  • obrzęk i zatarcie rysu stawów,
  • zniekształcenia i deformacje kończyny,
  • tkliwość palpacyjna,

Ponadto, w przypadku złamania otwartego część kostnych elementów wystaje ponad powierzchnię skóry.

Pierwsza pomoc przy złamaniu ręki

Niezwykle istotne jest zachowanie spokoju i upewnienie się, że można bezpiecznie podejść do poszkodowanego. Wtedy należy sprawdzić jego stan zdrowia – może okazać się, że natychmiastowe wezwanie karetki będzie konieczne. Jeśli osoba poszkodowana jest przytomna i nic nie zagraża jej życiu, zwykle zaleca się, aby przetransportować ją do szpitala samodzielnie.

Zanim jednak przybędą medycy czy zabierzemy poszkodowanego do szpitala, niezbędne jest udzielenie pierwszej pomocy. Jeśli to możliwe, powinniśmy delikatnie ściągnąć biżuterię, jak i odzież. Co ważne, nigdy nie wolno poruszać okolicy urazu, aby potwierdzić rozpoznanie złamania! Ponadto, nie należy zmieniać ułożenia ręki bądź próbować ją nastawiać – nasza pomoc polega jedynie na unieruchomieniu kończyny!

Otwarte złamanie ręki – pierwsza pomoc

Jeśli dojdzie do złamania otwartego, należy zabezpieczyć ranę jałowym opatrunkiem, najlepiej gazą jałową – dokonujemy tego, przykładając materiał bezpośrednio do rany. Należy pamiętać, aby nie uciskać ani nie dotykać widocznych tkanek. Co ważne, konieczne jest usztywnienie kończyny w pozycji zastanej – nie manipulujemy ręką, gdyż grozi to uszkodzeniem kolejnych tkanek i kości.

Jeśli poszkodowany posiada liczne złamania, złamanie otwarte należy traktować priorytetowo. Dzięki temu ograniczymy ryzyko wdania się infekcji bakteryjnej.

Zamknięte złamanie ręki – pierwsza pomoc

W przypadku złamania zamkniętego kości zalecane jest usztywnienie kości oraz dwóch sąsiednich stawów, a przy złamaniu w obrębie stawuunieruchomienie go wraz z dwiema sąsiadującymi z nimi kośćmi. W tym celu należy wykorzystać temblak na złamaną ręką – jeśli jednak nie mamy do niego dostępu, możliwe jest stworzenie prowizorycznej opaski z ręcznika bądź bluzy.

Złamana ręka – jak wygląda dalsza pomoc?

Rehabilitacja ręki po złamaniu zależy nie tylko od rozległości urazu, ale i jakości udzielonej pierwszej pomocy. Wpływa ona na to, jak szybko poszkodowany powróci do pełni sił.

Ponadto, złamana kość potrzebuje wsparcia, aby prawidłowo się zagoić – właśnie dlatego w szpitalu medycy nastawiają kończynę, a następnie stosują specjalny podkład, który znacznie ułatwia aplikację gipsu – podkłady pod gips są miękkie, dokładnie przylegają do skóry pacjenta i nie ulegają rozwarstwieniu. Pozwalają one na większą ochronę skóry, niwelując ryzyko wystąpienia podrażnień czy odleżyn. Kolejnym krokiem jest przygotowanie opaski z gipsu – medycy zanurzają je po kolei na kilka sekund w wodzie, aby następnie owijać je wokół złamania na tak zwaną „opaskę”, by stworzyć kilka warstw opatrunku.

Aby kończyna była skutecznie unieruchomiona na czas niezbędny do całkowitego wyleczenia, potrzebny jest wysokiej jakości gips oraz podkłady podgipsowe. Kliknij tutaj, aby znaleźć wyroby odpowiednie do profesjonalnego użytku.

Po założeniu gipsu należy odczekać kilkanaście minut, zanim dojdzie do jego całkowitego stwardnienia. Aby nie było konieczności zbyt długiego czekania, warto użyć gipsu syntetycznego.

Złamana ręka – jak długo nosi się gips?

W zależności od typu złamania, usztywnienie należy nosić od kilku do nawet kilkunastu tygodni. Niezbędny jest przy tym temblak na rękę, który odciąża bark.

Gojeniu się kości powinien towarzyszyć proces rehabilitacji, który musi przebiegać zgodnie z zaleceniami specjalisty. Warto przy tym pamiętać, że pierwszemu etapowi całego procesu towarzyszy stan zapalny oraz powstawanie krwiaka. Drugi etap polega natomiast na gojeniu się kości, a trzeci – odbudowywaniu odłamków kostnych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *