Jak rozpoznać raka piersi?

Rak piersi jest najczęściej rozpoznawanym nowotworem w Polsce. Najczęściej diagnozowany jest u kobiet.

Wylicza się, że rocznie na tego rodzaju chorobę zapada nawet 100 000 Polek i niestety połowie z nich nie udaje się z nią wygrać. Tak złe rokowania to wynik diagnostyki nowotworowej, która najczęściej przebiega dopiero w zaawansowanej już fazie choroby. Okazuje się, że to właśnie wykrycie raka w początkowym stadium daje największe szanse na całkowite wyleczenie.

Guz piersi to niejedyny objaw raka

Kobiety powinny zwracać dużą uwagę na wygląd swoich piersi. Okazuje się, że zwiastunem choroby nowotworowej jest nie tylko wyczuwalny guz. Chorobę da się rozpoznać także po innych objawach.

Rak daje niepokojące syndromy. Po pierwsze zmienia się wygląd piersi. Te najczęściej stają się mniejsze, bo tkanka piersi zaczyna się kurczyć. W niektórych przypadkach ulegają powiększeniu. Piersi mogą również boleć, zmienia się ich kolor – najczęściej stają się zaczerwienione.

Zmiany zauważyć można też w wyglądzie brodawek – widoczne jest pomarszczenie skóry oraz sącząca się wydzielina. Nierzadko na piersiach powstają owrzodzenia, uwidocznione zostają też żyły. Oczywiście takie objawy mogą, ale nie muszą wystąpić. Co więcej, najczęściej nie pojawiają się wszystkie naraz. To dlatego raka we wczesnym etapie rozwoju tak trudno rozpoznać. Pocieszające jest natomiast to, że nawet rozpoznanie charakterystycznych dla choroby nowotworowej zmian, nie musi zwiastować raka. Medycy potwierdzają, że w 80% przypadków mają one charakter łagodny.

Nietypowe objawy, które wiążą się z rakiem piersi

Kobiety, którym udało się wygrać walkę z rakiem piersi, potwierdzają, że oprócz symptomów charakterystycznych i tych, o których głoszą sami onkolodzy, pojawiają się także te nietypowe, które trudno powiązać akurat z nowotworem złośliwym piersi.

Pacjentki, które cierpiały z powodu raka piersi, przyznają, że w początkowym stadium choroby odczuwały sile bóle żeber oraz bóle pachwin i obojczyka. To właśnie takie objawy spowodowały, że panie udały się do lekarza celem konsultacji. Już w podstawowych badaniach usg zdiagnozowano u nich guzki. Poddane biopsji niestety potwierdziły obecność nowotworu złośliwego.

Diagnostyka raka piersi

Kobiety po 20 roku życia powinny rozpocząć profilaktykę antynowotworową. Podstawowym działaniem ma być samobadanie piersi. Takie zaleca się wykonywać przynajmniej raz w miesiącu. Realizację samobadania przedstawia każdy ginekolog, warto więc udać się do tego specjalisty w celu edukacji. Okazuje się, że to właśnie samobadanie piersi jest bardzo często czynnikiem, dzięki któremu udaje się wyczuć niepokojące objawy, takie jak guzki, stwardnienia czy zgrubienia tkanki.

Raz w roku zaleca się także wykonanie usg piersi. Warszawa, ale też inne miasta w Polsce dysponują profesjonalnymi gabinetami, w których takowe bez problemu można wykonać. Badanie ultrasonograficzne jest w pełni bezpieczne, można je wykonywać wielokrotnie bez żadnych powikłań. Trwa dosłownie kilka minut i jest bezbolesne. Pamiętajmy jednak, by badanie usg wykonywane było przez wykwalifikowanego medyka, przy wykorzystaniu sprzętu najlepszej jakości. Dzięki temu daje się wykryć nawet kilkumilimetrowe zmiany. To właśnie takie są charakterystyczne dla początkującego etapu choroby nowotworowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *