Metody leczenia ortodontycznego

Na czym polega leczenie ortodontyczne?

Celem leczenia wady zgryzu zawsze jest prawidłowe ustawienie względem siebie w łuku wszystkich zębów. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednio dobranych do wieku pacjenta oraz do jego wady zgryzu aparatów na zęby. Obecnie w powszechnym użyciu znajdują się aż 3 rodzaje aparatów na zęby:

  • Ruchome aparaty na zęby,
  • Stałe aparaty na zęby,
  • Niewidoczne aparaty (systemy nakładkowe).

Dostępność takich możliwości leczenia wad zgryzu nie powoduje jednak, że każda z nich może być stosowana u każdego pacjenta. Dla kogo przeznaczone są wskazane wyżej rodzaje aparatów na zęby?

Ruchome aparaty na zęby

Jest to najprostszy rodzaj aparatów na zęby, który składa się z akrylowej płytki oraz z drucików. Prostota budowy takich aparatów sprawia niestety, że możliwości ich zastosowania są bardzo ograniczone. Aparaty ruchome można więc stosować jedynie u małych dzieci, u których nie doszło jeszcze do wyrżnięcia się wszystkich zębów stałych. W bardziej dojrzałych układach zębowych tak proste aparaty na zęby nie miałyby bowiem szans zmiany ustawienia lub obracania zębów stałych. Takie ograniczenie zastosowania ruchomych aparatów na zęby sprawia, że w praktyce mogą być one stosowane jedynie u dzieci mniej więcej od 4 do 11 roku życia. Ruchome aparaty na zęby odznaczają się też tym, że ich stosowanie nie jest zbyt uciążliwe dla małych pacjentów. Takie aparaty są noszone jedynie przez kilka godzin dziennie, mogą być spokojnie zdejmowane na czas jedzenia oraz na czas wykonywania zabiegów higienicznych. Skuteczność leczenia, jeszcze słabo rozwiniętych wad zgryzu u dzieci za pomocą aparatów ruchomych jest oczywiście zależna od tego, czy dziecko faktycznie stosuje aparat, co wymaga także sporo od pilnujących tego rodziców.

Stałe aparaty na zęby

Drugim rodzajem aparatów na zęby są aparaty stałe, które przez cały czas trwania leczenia ortodontycznego (czyli przez mniej więcej 2-3 lata) są przyklejone do zębów pacjenta. Stały aparat na zęby składa się z przyklejanych do powierzchni zębów zamków, z łączących zamki łuków ortodontycznych oraz z elastycznych ligatur. Widoczność przyklejonych do zębów aparatów ortodontycznych jest zależna przede wszystkim od tego, z jakich materiałów są wykonane zamki. Większość osób myśląc o stałych aparatach ortodontycznych od razu widzi aparaty z metalowymi zamkami, które faktycznie są bardzo widoczne i mają negatywny wpływ na estetykę uśmiechu. Coraz częściej jednak pacjenci decydują się na zastosowanie niewidocznych aparatów na zęby z nieco mniej widocznymi zamkami, które są wykonane np. z ceramiki. Niezależnie od tego, z jakiego materiału zostały wykonane zamki, każdy taki aparat na zęby działa w taki sam sposób i stopniowo przesuwa znajdujące się w łukach zęby na prawidłowe miejsce. W trakcie leczenia pacjent co około 3 tygodnie zgłasza się do gabinetu ortodontycznego w celu skontrolowania osiągniętych już efektów leczenia oraz ewentualnego skorygowania napięcia łuków aparatu.

Niewidoczne aparaty na zęby – Systemy Invisalign

Obecnie pacjenci chcąc wyleczyć swoją wadę zgryzu mają możliwość zastosowania jeszcze jednej metody, która jest w sumie połączeniem zalet ortodontycznych aparatów ruchomych i aparatów stałych. Systemy Invisalign to rodzaj niewidocznych aparatów na zęby, który pacjenci otrzymują w formie gwarantujących pełną dyskrecję i wygodę stosowania przezroczystych nakładek.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, ortodonta z Kliniki Stomatologicznej Viscardi w Tychach: „Systemy Invisalign od pewnego czasu są bardzo chętnie wybierane przez pacjentów jako metoda leczenia wady zgryzu. Ich największą zaletą jest to, że są one aparatami wyjmowanymi, które w dowolnym momencie można wyjąć, żeby np. zjeść obiad, umyć zęby czy wziąć udział w spotkaniu służbowym. Ważne jest też to, że przezroczyste nakładki, czyli alignery są niemal całkowicie niewidoczne w trakcie noszenia. Pacjent przy rozpoczęciu leczenia otrzymuje nie jeden aligner, ale cały zestaw wykonanych indywidualnie dla niego nakładek, które będzie zmieniał co około 2 tygodnie. Dzięki temu w trakcie trwania leczenia poważnie ogranicza się też liczbę wykonywanych wizyt kontrolnych w gabinecie”.

Poznaj – Skutery elektryczne inwalidzkie

Systemy Invisalign, ze względu na wskazane przez naszego rozmówcę zalety naprawdę są coraz częściej wybierane przez pacjentów. Niestety nie każda wada zgryzu może zostać wyleczona tą metodą. Czasami bowiem, żeby prawidłowo ustawić względem siebie wszystkie zęby, konieczne jest zastosowanie aparatów stałych, które działają przez cały okres leczenia, a nie tylko przez określony czas w trakcie dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *