Jak przygotować się do terapii online?

Zdecydowałeś się na psychoterapię online? Dowiedz się jak przygotować się do pierwszego spotkania z terapeutą i na czym polega ta forma terapii.

Za tobą długa droga. Podjęcie decyzji o rozpoczęciu terapii nie jest łatwe i swoją motywację już teraz możesz uznać za swój sukces. Być może ze względów zawodowych lub prywatnych zdecydowałeś się na terapię online. Na czym polega taka forma terapii? Jak przygotować się do spotkań? Jak się do tego zabrać?

Jak przygotować się do terapii online?

1. Znajdź platformę skupiającą psychoterapeutów. Wasze zasady współpracy będą jasne, prawdopodobnie odgórnie narzucone przez styl działania serwisu. Dzięki temu Twoje płatności będą bezpieczne a rozmowy odpowiednio zaszyfrowane. Dobrze prowadzoną platformą jest np. trzymsie.pl.

2. Znajdź dobrego terapeutę, upewnij się, że ma on wystarczające kwalifikacje do prowadzenia terapii. Dobrze wykształcony terapeuta jest psychologiem, psychiatrą lub pedagogiem (w rzadkich przypadkach ma jakiś inny zawód). Poza tym ukończył cztero- lub pięcioletnie szkolenie psychoterapeutyczne. Profesjonalny terapeuta pracuje pod stałą superwizją i jest zrzeszony w jednym z towarzystw psychologicznych lub psychiatrycznych.

3. Zapewnij sobie dobry sprzęt. Czy Twój mikrofon i głośniki działają? Czy system jest zaktualizowany? Nie pozwól aby problemy ze sprzętem skróciły Twój czas korzystania z terapii lub wprowadziły niepotrzebny stres.

4. Sprawdź połączenie z internetem. Aby Wasza rozmowa była płynna i niczym niezakłócona zadbaj o stabilne połączenie z internetem.

5. Wybierz miejsce i porę spotkania, tak abyś miał zapewnioną intymność. Krzyki innych domowników sprawią, że Twój proces terapii będzie mniej efektywny. Idealnie byłoby abyś na czas terapii pozostał sam w mieszkaniu i czuł pełną swobodę wypowiedzi.

6. Wybierz tło. Korzystając z video chatu wpuszczasz psychoterapeutę do kawałka swojego życia. Pomyśl jaki kawałek chcesz pokazać na samym początku, tak abyś czuł się z tym komfortowo.

7. Pomyśl co skłoniło Cię do podjęcia terapii. Jakie są Twoje motywacje? Jakie emocje wokół spotkania? Podziel się tymi myślami z Twoim terapeutą! Twoja otwartość nada spotkaniu odpowiednią dynamikę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *