Sprawdź, jak wygląda leczenie ortodontyczne w kilku krokach

Nie trzeba mieć śnieżnobiałych i idealnie gładkich zębów, ale wad zgryzu nie powinno się lekceważyć. Nie wyglądają dobrze, często stają się źródłem gorszej komunikacji międzyludzkiej i problemów ze strony jamy ustnej. Można jednak temu wszystkiemu zaradzić, decydując się na leczenie ortodontyczne. Wymaga to oczywiście cierpliwości, wolnych środków finansowych i czasu, ale uzyskane efekty wynagrodzą wszystko. Pora zastanowić się nad tym, na czym tak naprawdę polega leczenie ortodontyczne bo nie każdy jest tego świadomy.

Uśmiech jak marzenie? Postaw na leczenie ortodontyczne!

Ortodonta na pierwszej wizycie z pewnością nie założy nam aparatu na zęby, bo zanim do tego dojdzie, minie sporo czasu. Samo przygotowanie odpowiedniego planu leczenia zajmuje czasem wiele dni, nawet tygodni. Każdy przypadek jest oczywiście indywidualny, dlatego mogą pojawić się pewne mniejsze lub większe różnice. Pierwsza konsultacja dotyczy wstępnego postawienia diagnozy, znalezienia przyczyny powstałego problemu, z którym pacjent przyszedł do ortodonty. Niezbędne informacje zbierane są na podstawie wywiadu lekarskiego, ale oprócz tego trzeba jeszcze zrobić zdjęcia radiologiczne. Wszystko to służy jak najlepszej ocenie wady zgryzu. Potrzebne będą także wyciski szczęki i żuchwy, na podstawie których wykonuje się potem gipsowy model diagnostyczny.

Najbardziej skomplikowanym etapem jest właśnie opracowanie szczegółowego planu leczenia, co w każdym przypadku wygląda nieco inaczej. Ortodonta analizuje wykonane modele diagnostyczne i zdjęcia RTG. Wykonywane są także pomiary cefalometryczne. Zapadają decyzje dotyczące tego, co należy zrobić przed założeniem aparatu, czyli jakie trzeba wykonać zabiegi stomatologiczne. Czasami koniecznością staje się wyleczenie chorych zębów, zniwelowanie aktywnego stanu zapalnego w jamie ustnej, ekstrakcja zęba/zębów. Ortodonta proponuje metody leczenia, rodzaj aparatu, określa czas trwania terapii i jego koszty.

To warto wiedzieć

Aparat stały przeznaczony jest wyłącznie dla pacjentów, u których został już zatrzymany rozwój zębów, wszystkie zdążyły się już wyrżnąć. Składa się on z zamków i łuku, a wszystko to przytrzymywane jest przez ligatury. Dotyczy to oczywiście tradycyjnego aparatu metalowego bo te nowoczesne mogą być wręcz niewidoczne. Przy dużych wadach zgryzu standardowe aparaty ortodontyczne sprawdzają się najlepiej ze względu na trwałość i siłę zamków. Dużo bardziej estetycznie wyglądają te z zamkami wykonanymi z porcelany, nie tracąc przy tym na walorach użytkowych.

Założenie aparatu ortodontycznego zawsze poprzedza wyleczenie wszystkich zębów i przygotowanie ich na kontakt z klejem stomatologicznym. Przeprowadza się profesjonalne oczyszczanie, scaling, piaskowanie, fluoryzację. Sam proces zakładania aparatu na zęby nie wiąże się z żadnymi dolegliwościami bólowymi, pojawiają się one dopiero później, wraz z przemieszczaniem się zębów, na skutek działającej na nie siły nacisku. Czas potrzebny na założenie aparatu ortodontycznego wynosi zwykle około godziny. Mając już go na zębach, trzeba przygotować się na szereg wizyt kontrolnych, które odbywają się zwykle co 4-6 tygodni. Służą one kontrolowaniu postępów leczenia, a gdy ortodonta uzna, że został już uzyskany nadrzędny jego cel, można przystąpić do zdjęcia aparatu stałego. Na tym jednak leczenie ortodontyczne się nie kończy, bo w celu podtrzymania efektów, aby nie doszło do powrócenia zębów do stanu pierwotnego, trzeba wdrożyć retencję.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *