Na czym polega audyt kadrowy i kiedy warto go przeprowadzić?

Prawo wymaga od przedsiębiorców zatrudniających pracowników właściwej realizacji obowiązków kadrowych. Aby sprawdzić, czy są one prowadzone poprawnie, przeprowadza się audyty kadrowe.

Jakie obowiązki ma firma w obszarze kadr?

Obsługa kadr to wszelkiego rodzaju czynności, które związane są z zatrudnieniem pracowników. Gdy przedsiębiorca zatrudnia pierwszego pracownika, wraz z nim jest także zobowiązany do prowadzenia kadr, czyli dopełnienia spraw formalnych wymaganych przez prawo.

Wśród obowiązków tego rodzaju znajduje się między innymi przygotowanie umów o pracę, prowadzenie aktów pracowniczych, właściwe obliczanie płacy, a także obowiązki względem ZUS, US, PFRON. Oczywiście, to tylko wybrane czynności, które spadają na braki pracodawcy, ponieważ jest ich znacznie więcej.

Gdy przedsiębiorca chce mieć pewność, że kadry są prowadzone jak należy, może zlecić audyt kadrowy, który zostanie wykonany przez zewnętrzna firmę.

Czym jest audyt kadrowy?

Audyty kadrowe to specjalne czynności kontrolne, które dotyczą obszaru kadr. Są one prowadzone przez firmy zewnętrzne, które posiadają właściwe przygotowanie w dziedzinie takiego kontrolingu. Skrupulatnie wykonany audyt kadrowy pozwala m.in. na:

  • określenie, czy dokumentacja pracownicza jest prowadzona poprawnie,
  • potwierdzenie bezbłędności naliczeń,
  • zidentyfikowane tych obszarów, które wymagają dopracowania,
  • wskazanie tych procesów, które wymagają skorygowania.

Na podstawie wyników audytu kadrowego przedsiębiorca może wdrożyć działania naprawcze, aby jego odział kadr pracował poprawnie. To także okazja do uniknięcia kar nakładanych przy kontrolach z PIP, ZUS, gdy wykryte zostaną nieprawidłowości.

Kiedy warto zlecić audyt kadrowy?

Na audyt kadrowy decyduje się wiele firm, które chcą mieć pewność, że działania w ramach kadr, a także płac, prowadzone są u nich prawidłowo.

Audyt może być zlecony zarówno w sytuacji, gdy podejrzewa się lub już wykryło się błędy związane z realizacją obowiązków kadrowych, a także płacowych. Jednak może być on zlecany również systematycznie, jako element profilaktycznej kontroli firmy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *