Zabieg trymowania sierści – najważniejsze informacje dla właścicieli psów

Usuwanie martwej sierści psa służy usztywnieniu włosa oraz zmniejszeniu wzrostu podszerstka. Dzięki trymowaniu można zniwelować problem linienia czworonoga. Zabieg zwykle powinien być przeprowadzany co dwa miesiące.

Potrzebny zabieg

Trymowanie sierści dotyczy zazwyczaj psów szorstkowłosych. Częstość zabiegu ustalana jest na podstawie ręcznego badania wypadania sierści. Trymowanie nie jest bolesne – polega na usunięciu martwej sierści. Na jej miejscu pojawia się nowy włos. Zabieg jest stosunkowo prosty do przeprowadzenia. Wiele bezprzewodowych maszynek dla psa wyposażonych jest w trymer, umożliwiający precyzyjne prace w okolicach uszu, łap oraz pyszczka czworonoga. Zabieg można również wykonać za pomocą specjalnego nożyka. Warto pamiętać, by nie kąpać przed nim czworonoga. W trakcie trymowania groomer przycina sierść psa zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów. W przypadku sznaucerów oraz terierów zabieg można trwać nawet kilka godzin. Psy tej rasy mają bowiem określone wzorce strzyżenia. Błędnie przeprowadzone trymowanie może doprowadzić do poważnych chorób i dolegliwości skóry czworonoga. Zabieg wykonywany jest zazwyczaj przez profesjonalnego groomera, może być też jednak przeprowadzony przez właściciela czworonoga w domu.

Zabieg dla psów o jedwabistym włosie

Trymowanie poprawia kolor sierści. Zdarza się, że zabiegowi poddawane są czworonogi o delikatnej strukturze włosowej. Trymowanie przeprowadzane jest wówczas w celu uzyskania idealnej szaty psa. W czasie zabiegu usuwana jest matowa i mało elegancka sierść. Do trymowania psów o delikatnej strukturze włosowej nie stosuje się urządzeń elektrycznych. Zabieg jest trudny, dlatego najczęściej wykonują go profesjonalni groomerzy. Martwy włos usuwa się przy pomocy palców, posypanych zazwyczaj specjalnym pudrem. Fryzjerzy stosują wtedy również nożyki lub kamienie trymerskie.

Zabiegi pielęgnacyjne czworonoga należy przeprowadzać regularnie. Trymowanie zazwyczaj dotyczy psów szorstkowłosych. Należy pamiętać, iż usuwanie martwej sierści nie jest jedynie zabiegiem poprawiającym wygląd czworonoga, ale przyczynia się do dobrego stanu jego skóry i sierści.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *