Jak znaleźć wymarzoną pracę?

Mimo wieloletniego doświadczenia i odpowiedniego wykształcenia, poszukiwanie pracy nadal może być dość długim i żmudnym procesem. Dlatego, zanim zaczniemy poszukiwania, warto się do nich odpowiednio przygotować. Aby potencjalny pracodawca, bądź inna osoba rekrutująca, wziął naszą kandydaturę pod uwagę – należy profesjonalnie przygotować dokumenty do pracy. Dzięki temu, znacznie zwiększymy swoje szanse na to, że zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną.

Wiele osób jest odrzucanych już na etapie weryfikacji zgłoszeń, ponieważ ich CV do niczego się nie nadaje, nie ma w nim najważniejszych informacji, czy też zawiera rażące błędy i jawne kłamstwa. Przygotowanie profesjonalnego CV lub listu motywacyjnego wcale nie jest takie trudne.

Poniżej przedstawiamy kilka porad na temat tego, jak przygotować profesjonalne dokumenty do pracy, aby poszukiwanie pracy zyskało na efektywności. Otóż:

  • CV- jeśli nie wiemy, jak powinno wyglądać, wystarczy skorzystać z jednego z wielu kreatorów CV, bądź też gotowych wzorów. W CV przede wszystkim należy podać podstawowe dane osobowe, informacje o tym, jak można się skontaktować z kandydatem. Następnie ważne jest opisanie wykształcenia, zdobytych umiejętności oraz doświadczenia i osiągnięć zawodowych. Na wszelkie podawane informacje najlepiej mieć i dołączyć potwierdzenia w postaci dyplomów, świadectw pracy itd. Pozostaje jeszcze kwestia zainteresowań. Niektórzy traktują ten ostatni punkt po macoszemu, natomiast potencjalny pracodawca może z niego naprawdę wiele wyczytać na temat potencjalnego kandydata do pracy.
  • List motywacyjny – w liście tym należy opisać swoją osobę, a także uzasadnić, dlaczego chce się kandydować na dane stanowisko. Taki list stanowi uzupełnienie do CV. List powinien być skierowany do konkretnej firmy. Jeśli zależy nam na podjęciu pracy na konkretnym stanowisku, w konkretnej firmie – warto postarać się, aby był on dobrej jakości. Nie powinien być on za długi, natomiast musi zawierać najważniejsze informacje o kandydacie, a konkretniej opisywać umiejętności, osiągnięcia oraz zdobyte doświadczenie na podobnych stanowiskach. Warto przedstawić swoje dobre strony i je umotywować.

Te dwa dokumenty są podstawą do tego, by rozpocząć owocne szukanie pracy. Gdy już są one gotowe i naprawdę dobrze dopracowane, to szanse na uzyskanie pracy znacznie się zwiększają. Jednak pozostaje jeszcze kwestia znalezienia interesujących nas ofert pracy. Gdzie szukać pracy? Otóż, pracodawcy ogłoszenie pracy wystawiają w wielu różnych miejscach, takich jak: gazety, urzędy pracy, hufce pracy, lecz już od dłuższego czasu króluje oczywiście Internet. Spośród różnych źródeł ogłoszeń, przede wszystkim warto zwracać uwagę na:

  • Serwisy ogłoszeniowe – to miejsca, w których znajdziemy wiele ciekawych ofert pracy, tak naprawdę w każdej branż. Jest to najprostsza metoda, by znaleźć pracę w konkretnym miejscu, na konkretnym stanowisku. Jednym z portali, który warto odwiedzić w trakcie poszukiwań, jest z pewnością serwis ogłoszeniowy Pokato.pl. Znajdziemy tam aktualne ogłoszenia wystawiane przez pracodawców i rekruterów, na które w prosty sposób można odpowiedzieć.
  • Media społecznościowe – pozostając przy Internecie, warto również rozejrzeć się w najpopularniejszych serwisach społecznościowych, które gromadzą tysiące osób z najbliższej okolicy. Na takich stronach można dołączyć do specjalnych grup łączących pasjonatów danych dziedzin, co upraszcza znalezienie pracy w wymarzonym zawodzie.
  • Targi pracy – jeśli ktoś chciałby osobiście spotkać się z pracodawcą, bądź jego przedstawicielami, to idealnym miejscem są również targi pracy. Organizowane są one w wielu miastach i skupiają podczas kilku dni setki pracodawców w jednym miejscu. Można w ten sposób znaleźć wymarzoną pracę, jak i również miejsce na staż, czy praktyki zawodowe.

Poszukiwanie pracy nie jest wcale takie trudne, trzeba po prostu przygotować profesjonalne dokumenty do pracy i rozpocząć poszukiwania wymarzonych ofert pracy, w komfortowym dla siebie miejscu. Najważniejsze jest dobre przygotowanie, a jeśli dołożymy starań – to z pewnością uda nam się zdobyć pracę na wymarzonym stanowisku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *