Zakład pogrzebowy – jak wybrać najlepszy?

Śmierć bliskiej osoby to jeden z najtrudniejszych momentów w życiu każdego człowieka, nie mniej jednak – mimo żałoby i bólu – trzeba uporać się z pogrzebem, zapewniając osobie zmarłej godny pochówek. Pomocny w tej kwestii okazuje się zakład pogrzebowy, świadczący usługi związane z ostatnią drogą. Czym powinien odznaczać się zakład pogrzebowy? Na co zwrócić uwagę dokonując wyboru?

Aspekty formalne

Dobry zakład pogrzebowy oferuje usługi kompleksowe w zakresie pochówku, począwszy od starannego przygotowania ciała do ostatniej drogi, poprzez profesjonalną obsługę uroczystości pogrzebowej, a na złożeniu ciała w grobie skończywszy. Zakład pogrzebowy, który zapewnia optymalną logistykę pochówki, to duże wsparcie dla bliskich.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając zakład pogrzebowy?

Wybierając zakład pogrzebowy warto zwrócić uwagę na zakres oferowanych usług, pomocne okazują się także opinie klientów umieszczane na różnych stronach internetowych.

Nietrudno zauważyć, że na rynku funkcjonują zarówno domy pogrzebowe, jak również firmy zajmujące się wyłącznie obsługą klienta – w tym przypadku obsługa pogrzebu zlecana jest innym jednostkom.

Zdecydowanie należy unikać szeroko rozumianych pośredników, wybierając zakład pogrzebowy, który świadczy kompleksowe usługi pogrzebowe we własnym zakresie. Rozwiązanie to wiąże się z mniejszym nakładem finansowym, poza tym łatwiej uniknąć ewentualnych nieporozumień.
Dobry zakład pogrzebowy respektuje życzenia rodziny, organizując uroczystość pogrzebową zgodnie z ustaleniami. Co ważniejsze, zajmuje się także wszelkimi formalnościami na cmentarzu, w urzędach czy firmach ubezpieczeniowych.

 

Kremacja czy pochówek tradycyjny?

Obecnie osoby zmarłe mogą być chowane w sposób tradycyjny lu po uprzednim skremowaniu ciała. Dobry zakład pogrzebowy oferuje obydwa rozwiązania, umożliwiając wybór rodzinie. Planując kremację zwłok warto dowiedzieć się, czy zakład pogrzebowy posiada własną spalarnię czy też do spopielenia ciała dojdzie w jednostce zewnętrznej. Kwestia okazuje się szczególnie ważna dla osób, które chciałyby pożegnać się ze zmarłym przed dokonaniem kremacji.

W sytuacji, gdy zakład pogrzebowy nie dysponuje własną spalarnią, optymalnym rozwiązaniem jest umożliwienie rodzinie wskazania krematorium, w którym nastąpi spopielenie ciała.

W przypadku pogrzebu tradycyjnego ważnym czynnikiem okazuje się posiadanie przez zakład pogrzebowy kaplicy, w której rodzina może czuwać przy ciele zmarłego – dotyczy to przede wszystkim pochówków cywilnych, bez ceremonii pogrzebowej w kościele.

Równie ważne okazuje się wyposażenie zakładu pogrzebowego, stan karawanów, posiadanie windy do trumien, wózków pogrzebowych, namiotu pogrzebowego, podestów nagrobnych oraz katafalków.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto także zweryfikować kompetencje kadry pracowniczej zakładu pogrzebowego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *