Wydawnictwo hybrydowe

Wydawnictwo hybrydowe zajmuje miejsce między tradycyjnym a samodzielnym publikowaniem, obejmuje wiele różnych modeli wydawniczych – forma modeli partnerskich wydania książek.

 

Podobnie jak w przypadku tradycyjnego wydawnictwa, możesz przesłać kopie książki, ale to nie znaczy, że Twoja książka zostanie opublikowana. Odrzucane są książki, jeśli uznane zostaną, że publikacja ma słabe szanse na sprzedaż.

 

Publikowanie partnerskie – hybrydowe

 

Hybrydowi wydawcy, oferują dwa rodzaje umów; pierwszy to tradycyjny kontrakt, drugi to umowa współfinansowania (mogą być różne opcje współfinansowania, różne co do wkładu przez wydawnictwo i autora). Pierwszy to standardowy model wydawniczy, co oznacza, że ​​cała praca jest wykonywana na koszt wydawnictwa, a następnie dochód opiera się na sprzedaży książki dla zysku. Druga opcja polega na tym, że autor wnosi określony procent wkładu na publikację książki, a zyski pochodzące ze sprzedaży dzielone są między wydawcę i autora w zależności od wkładu.

 

Poznaj nasze wydawnictwo – http://www.psychoskok.pl/

 

W tym miejscu pojawia się zamieszanie, ponieważ wydawcy hybrydowi często sami finansują książkę i podobnie jak inni wydawcy, książka jest edytowana, formatowana, promowana w odpowiednich kanałach, a także sprzedawana w szerokiej dystrybucji. Jednocześnie pewne tytuły są wydawane w formie współfinansowania – w tym przypadku autor otrzymuje większy zysk od sprzedaży.

 

Hybrydowa przestrzeń wydawnicza jest nieco kontrowersyjna, po części dlatego, że jest nowa, a po części dlatego, że nie ma uniwersalnej zgody co do tego, czym ona jest. Ponieważ modele hybrydowe prawie zawsze dotyczą autora płacącego za niektóre lub wszystkie usługi (i zawsze w zamian za wyższe stawki honorarium– większego zysku od sprzedaży dla autora), niektórzy twierdzą, że publikowanie hybrydowe jest takie samo jak vanity press.

 

Dla osób, które lubią myśleć w kategoriach czarno-białych, hybrydowa przestrzeń wydawnicza zwiększa ich poczucie porządku. Bez hybrydy są tylko tradycyjne publikowanie i samodzielne publikowanie. Czarny i biały. Otrzymujesz zapłatę za publikację lub płacisz za publikację. Hybrydowa przestrzeń wydawnicza nie jest przeznaczona dla czarno-białych myślicieli. Istnieje wiele modeli, które odróżniają je od wydawców próżniowych (vanity press), są prowadzone tak, jak firmy wydawnicze. Wiele z nich ma proces przesyłania zgłoszeń, kontroluje ich projekt okładki i proces redakcyjny, a wydawcy dbają o sprzedaż i marketing, promocję autorów. Autorzy zachowują twórczą własność i są traktowani bardziej jak partnerzy w procesie, zamiast być zależni od kaprysów swoich wydawców lub być pozostawieni sami sobie jak w przypadku self publishing.

Poznaj jak i gdzie wydać książkę –  http://gdziewydacksiazke.pl/

W modelu hybrydowym ​​autor płaci z góry w pewnym zakresie. Może to dotyczyć części lub wszystkich operacji drukowania, kosztów produkcji, promocji – dystrybucja, magazynowanie, logistyka jest nieodłączną częścią wydania i później sprzedaży książki. W zamian za współfinansowanie autor otrzymuje wyższą stawkę honorarium, ponieważ zainwestował w swoją pracę. Ma również wsparcie od wydawnictwa nie tylko w okresie przygotowania książki, ale również późniejszym, w czas trwania jej sprzedaży. Najważniejsze w tym modelu jest partnerstwo między autorem i wydawcą w celu, aby wspólnie osiągnąć sukces. Oczywiście nikt nie gwarantuje sukcesu.  Aby go osiągnąć potrzebna jest ciężka praca zarówno od strony wydawcy i autora.

 

Istnieją również tradycyjni wydawcy, którzy wykorzystują transakcje hybrydowe, w ramach których autorzy płacą za niektóre usługi w zamian za wyższe opłaty licencyjne albo nawet ich nie proponują w tym wypadku tego typu usługi, opłaty stają się vanity press. Większość tradycyjnych wydawców, którzy to robią, nie mówi o tym, ponieważ pojęcie autorów płacących za publikację jest mocno napiętnowane.

Ile można zarobić na wydaniu książki? http://www.prasa24h.pl/17751/ile-mozna-zarobic-na-wydaniu-ksiazki.html

 

Nie wszystkie modele wspomaganego publikowania są złe, ale niektóre z nich mają reputację wykorzystujących autorów. Bywa, że wydawnictwa ukrywają konieczność współfinansowania przez autorów, nie gwarantując nawet większego honorarium. Samodzielne publikowanie (self publishing) wymaga często więcej pracy od autora i w efekcie często jeszcze większych kosztów niż współpraca z wydawnictwem hybrydowym, a nie otrzyma korzyści ze współpracy z wydawnictwem.

 

Warto poznać ofertę wydania hybrydowego książki – publikowania partnerskiego. Autorom ten typ wydawniczy daje wyższe tantiemy niż tradycyjne publikowanie i większe wsparcie niż samodzielne publikowanie.

 

 

 

 

 

 

6 komentarzy do “Wydawnictwo hybrydowe

 • „Bywa, że wydawnictwa ukrywają konieczność współfinansowania” – bywa że tak zwane „tradycyjne wydawnictwa” – pobierają pewne opłaty ukryte – tu przynajmniej jest jasno określone czy płacisz, ile, czy wydawca pokrywa całość – różnica później jest w wynagrodzeniu autora

  Odpowiedz
 • Wydaje się ciekawym modelem – wiadomo rynek wydawniczy nie jest łatwy – to szansa dla debiutujących autorów

  Odpowiedz
 • wydaje dość sensowne – szczególnie dla blogerów i firm pragnące wydać książki eksperckie

  oferta łączy self publishing i tradycyjny model

  Odpowiedz
 • Zastanawiam się nad tą opcją wydania książki. Ofertę dostałem dość ciekawą. Napewno najlepsza na rynku, wśród tego typu wydawnictw. Oferują też marketing, promocję i współpracują z autorem. Nie jest to oferta typu zapłać za wydanie książki i zapominamy o Tobie autorze. Zależy im na współpracy i partnerskim wydaniu książki. Oczywiście autor też musi od siebie coś dać. Nie jest tak że wydawnictwo zrobi wszystko za Ciebie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *