7 rzeczy, które powinieneś wiedzieć, zanim odwiedzisz Szwecję

Kryje i skaliste wybrzeża, spokojne lasy i zorza polarna – Szwecja to piękny kraj, który przyciąga ponad pięć milionów turystów rocznie.

Oto kilka cennych wskazówek dotyczących podróży podczas planowania wakacji lub w ogóle pobytu w Szwecji.

Nie będziesz w stanie wymawiać nazw miejsc, ale to jest w porządku

Poza ojczystymi krajami anglofońskimi Szwecja ma jedną z największych i najbardziej płynnych społeczności anglojęzycznych w Europie! Dzięki kursom języka angielskiego z wczesnej edukacji oraz popularności filmów i programów telewizyjnych w języku angielskim komunikacja staje się znacznie łatwiejsza niż można się spodziewać w obcym kraju.

Island-hopping jest koniecznością

Wybrzeże Szwecji jest usiane tysiącami wysp, do których można dotrzeć samochodem lub promem. Dla wielu podróżnych podróżowanie po wyspach to świetny sposób, by cieszyć się nie tylko niesamowitą scenerią, ale także doświadczyć osobliwego spokoju okolicznych wiosek.

Istnieje monopol na alkohol

Jeśli chcesz kupić alkohol (powyżej 3%) poza restauracją lub barem, musisz znaleźć najbliższą Systembolaget – rządową i prowadzoną przez rząd sieć handlową, która jest jedyną legalną opcją kupowania alkoholu. w Szwecji. Ten system sprzedaży alkoholu został uchwalony w 1905 r. Podczas ruchu prohibicyjnego w celu zmniejszenia zarówno żłobienia i nadwyżki ceny.

Pływające sauny są niesamowite!

Nie jesteś pewien, czy chcesz popływać, czy udać się do spa? Dlaczego nie od razu oba rozwiązania wziąć pod uwagę? Szwedzkie sauny pływające to łaźnie parowe zbudowane na burtach przypominających ponton, dzięki czemu można spędzić relaksujący dzień nad jeziorem, oceanem lub rzeką. Te łaźnie parowe stały się niezwykle popularne w Szwecji i zapewniają zupełnie nowy poziom wakacyjnym wakacjom na wyspę.

 

 

Woda z kranu jest lepsza niż woda butelkowana

To norma społeczna, ekologiczna i finansowa, by pić wodę prosto z kranu. Szwedzkie zaopatrzenie w wodę jest dobrze bardzo dobrze rozwiazane, więc większość obywateli świadomych tego, że są świadomi ekologicznie, decyduje się na przekazywanie wody pitnej z plastikowych butelek. To samo dotyczy korzystania z toreb plastikowych i papierowych w sklepie spożywczym, więc jeśli chcesz uniknąć płacenia za nie, weź ze sobą swoją torbę.

Ograniczenia prędkości zmieniają się stale!

W 2008 roku Szwecja wprowadziła nowe znaki prędkości na swoich drogach i autostradach. Podczas gdy przed tym rokiem standardowe prędkości wynosiły 30, 50, 70 i 110 km / h, obszary pomiędzy tymi zmianami prędkości miały równe interwały w połowie znaków km / h, aby zachęcić do bardziej stopniowej zmiany prędkości. Miej oczy otwarte na te znaki, ponieważ często się zmieniają.

Nie brakuje owoców morza

Jako kraj nadbrzeżny i wyspiarski Szwedzi kochają swoje ryby! Kawior, lutfisk, śledź, surstrӧmming – wiele rybnych specjałów sprawiają, że Szwecja jest ulubionym miejscem dla miłośników owoców morza. Jeśli nie jesteś żądnym przygód, nie martw się – różnorodność oznacza, że nadal znajdziesz coś, co lubisz. Przyjdź z otwartym umysłem i wyjdziesz z pełnym żołądkiem.

Szwecja zdecydowanie pozwoliła być żądnymi przygód, jeśli chodzi o kuchnię. Zwykle nie jestem wielkim fanem ryb, więc jedzenie ryb każdego dnia wydawało mi się dziwne, ale wszystkie potrawy z ryb smakowały wyjątkowo świeżo.

Przepustka do raju, czyli reportaż o Szwecji napisany z punktu widzenia Polaka

Szwecja w przeciwności do Polski nie jest naznaczona tradycją martyrologiczną. Oznacza to, że historia tego narodu pozostaje wolna od obrazu wojen, czy narodowych cierpień. „Egzotyka” tego miejsca bardzo miło nas zaskoczy. Wszystko zdaje się zupełnie inne od rzeczywistości, którą znamy.

Mirosław Prandota oddaje w ręce miłośników Szwecji ale i tych którzy chcieliby poznać ten kraj „od podszewki” – książkę, będącą reportażem napisanym z dużą dawką humoru, wzbogaconym portretami ciekawych ludzi, którzy przeprowadzili się z Polski do Szwecji.

Cytaty z książki „Przepustka do raju” Mirosława Prandoty

http://www.psychoskok.pl/produkt/przepustka-do-raju/

❝Sztokholm jest monumentalny, czyściutki, estetyczny i historyczny. Niektórzy ludzie wyglądają podobnie, czyli również monumentalnie i tak dalej. Ale sztokholmczyków w nim tylu, ilu jest warszawiaków w Warszawie. Co ciekawe, a może „co gorsza” – 30 procent spośród mieszkańców stolicy Szwecji to imigranci, a z planów urbanistycznych na rok 2045 wynika, że połowę mieszkańców Sztokholmu będą stanowić muzułmanie❞.

❝Jak to się czasem mówi: „Nie ma lekko”. Jeżeli już mieszkasz w Szwecji, miej świadomość, że ściany są ze szkła, przez które wszystko widać. Możesz sobie chodzić na golasa, ale nikogo to nie zainteresuje, bo nagość jest tam rozumiana jako składnik natury. Jeżeli natomiast zechcesz wybić się na indywidualność, przećwicz to raczej w gęstym lesie. Tam akurat nie podpadniesz nikomu❞.

❝Feldmarszałek Lorentz von Linde wysadzał w powietrze polskie zamki. Leksykograf Samuel Linde opracował epokowe dzieło pod tytułem Słownik języka polskiego. Ogólnie rzecz biorąc, to jednak Szwedzi okropnie nam namieszali, natomiast Henryk Sienkiewicz w Potopie potraktował ich mimo wszystko zbyt łagodnie❞.

❝Potomkowie Karola X Gustawa, podpalacza Rzeczypospolitej, już nie są tak ekspansywni jak ich niesławnej pamięci przodek, ale po wypiciu butelki wódki, a jakże, budzą się w nich wojownicze skłonności. Na szczęście piją tylko raz w tygodniu❞.

❝Siedem wydań miało na szwedzkim rynku Quo vadis. Zrobiłem więc okolicznościową sondę wśród wiejskich szperaczy przebierających w stosach książek na pchlim targu: Kim był Sienkiewicz? Wyszło na to, że mógł być Niemcem, Rosjaninem czy Anglikiem, ale raczej nie był tym, kim był❞.

❝Szwedzcy przestępcy, tak samo jak polscy, nie lubią siedzieć w więzieniu, ale tam łaskawość sięga czasami szczytów fantazji. Przynajmniej w naszym odbiorze❞.

❝Jeżeli o całej Szwecji mówi się nieraz złośliwie, że to wymarzona oaza dla emerytów różnych nacji, szwedzka wieś zasługuje już tylko na miano muzeum etnografii❞.

❝Małżeństwo Polki ze Szwedem to mezalians od samego początku aż do końca, ale dziewczyny wychodzą za mąż chociażby dlatego, aby pognębić swoje krajowe koleżanki opowieściami o wspaniałym świecie, do jakiego trafiły po ślubie❞.

❝Szwecja uchodziła kiedyś za enklawę erotyki dla niedopieszczonych turystów z całej Europy. Dziś pozostał już tylko rozpaczliwy antyseks na łamach kapiących ginekologią tygodników ilustrowanych, a przedstawicielki najstarszego zawodu świata zwijają interes❞.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *