Chihuahua – najmniejsza rasa psa

Chihuahua to komiczne, zabawne i lojalne małe psy. Są absolutnie przepełnione osobowością – często dziwaczną i ekscentryczną nieporównywalną z żadną inną rasą.

Poza tym uogólnienia Chihuahua są niezwykle zmienne. Możesz znaleźć osobniki, które są żywiołowe lub spokojne. Odważne lub bojaźliwe. Zadziorne lub łagodne. Pewne siebie lub nerwowe. Uparte lub chętne do pomocy.

Jaki charakter może mieć Chihuahua?

To, jaki charakter może mieć Chihuahua, zależy w dużym stopniu od genetycznego temperamentu jego rodziców i dziadków. Innymi słowy, całe linie Chihuahua są społeczne lub aspołeczne. Jeśli przyprowadzisz do domu osobę, która odziedziczyła geny złego temperamentu … cóż, powiedzmy, że nie jest to mądre, jeśli nie jesteś przygotowany do życia z niestabilnym psem. Socjalizacja i trening często nie są w stanie przezwyciężyć złych genów u Chihuahua.

Socjalizacja i szkolenia są nadal niezwykle ważne!

Tak długo, jak twój Chihuahua odziedziczył geny normalnego temperamentu, sposób, w jaki go wyszkolisz, określi, w jaki sposób będzie się zachowywał.

Chihuahua nie mają szczególnie dobrej opinii wśród ogółu społeczeństwa. Zapytaj kilka osób: „Czy myślisz, że Chihuahua są miłymi psami?” i zobacz, jak wielu z nich wykrzykuje: „Nie, są złe, nieprzyjemne i gryzą!”

Niestety, muszę powiedzieć, że ta reputacja ma pewną podstawę w rzeczywistości. Tak wielu ludzi głupio hoduje rasę Chihuahua, których temperamenty nie są dobre. Wtedy ich szczenięta dziedziczą geny o złym temperamencie.

Inni ludzie biorą doskonale dobrą rasę chihuahua i traktują go jak wypchaną zabawkę lub lalkę, lub jako substytut ludzkiego niemowlęcia. Niosą go wszędzie w swoich ramionach, nie uczą żadnych rozkazów, nie śmieją się z oznak agresji, nie usprawiedliwiają złych zachowań, nie uspokajają i nie przejmują się psem.

Nic dziwnego, że tak wielu Chihuahua jest neurotycznych! Są tworzone w ten sposób przez ich właścicieli. Wszystkie psy, niezależnie od ich wielkości, muszą być nauczone, jak chodzić na własnych czterech nogach, jak robić to, co im powiedziano, i jak radzić sobie spokojnie ze światem.
„Dogadanie się z psem” nie zawsze oznacza, że ​​Chihuahua będą akceptowały wszystkich. Wręcz przeciwnie, wiele Chihuahua są naturalnie podejrzliwe wobec obcych. Ale jeśli wychowasz je w właściwy sposób, mogą być podejrzliwe bez informowania o tym otoczenia, w którym się znajdują i bez przechodzenia w stan agresji. Wszystko zależy od ciebie.
Podobnie, podczas gdy większość Chihuahua świetnie dogaduje się z innymi zwierzętami domowymi w swojej rodzinie, mają tendencję do wywoływania zamieszania, gdy szpiegują obcego psa. Musisz zadbać o to, aby powstrzymać ten proces, od pierwszego dnia przygarnięcia pupila, bo inaczej wymknie się spod kontroli.

Na szczęście istnieją Chihuahua, które są zdezorientowane, ale które ostatecznie zbliżą się do ludzi w swoim własnym czasie, szczególnie, jeśli osoba ta nie jest natarczywa. A niektóre Chihuahua są bardzo przyjazne od samego początku i pójdą do każdego.

Chihuahua 100% psa w psie

Chihuahua wydają się rozpoznawać i preferować własną rasę, więc dobrym pomysłem jest zatrzymanie dwóch z nich. Trzymają się razem, kiedy wyjdziesz, grają razem, czyszczą nawzajem uszy (Chihuahua mogą być obsesyjnymi lizusami!) I trzymają się nawzajem w cieple, tuląc się do siebie.
Chihuahua uwielbiają ciepło! Będą szukać najdrobniejszej plamy słonecznej, w której będą się wygrzewać, i wylegują się pod kocami i ręcznikami. Musisz uważać za każdym razem, kiedy siadasz na sofie lub łóżku, ponieważ tam może być ukryta Chihuahua!

Jeśli chcesz psa, który:

 • Jest mały i łatwy do przenoszenia
 • Dostępny w kilku różnych kolorach
 • Wesoły, łagodny i przyjacielski
 • Łatwy w pielęgnacji
 • Aktywny i ruchliwy
 • Bardzo przywiązany do właściciela
 • Kocha ciepły słoneczny klimat
 • Długowieczny

Chihuahua może być właśnie dla ciebie.

Jeśli nie chcesz psa, który:

 • Bywa zadziorny wobec obcych psów
 • Samce miewają skłonność do znaczenia pomieszczeń i przedmiotów

Czy Chihuahua jest odpowiednim psem dla ciebie?

Należy pamiętać, że dziedziczenie temperamentu jest mniej przewidywalne niż dziedziczenie cech fizycznych, takich jak rozmiar lub wydalanie. Temperament i zachowanie są również kształtowane poprzez podnoszenie i szkolenie.

Możesz uniknąć negatywnych cech, wybierając psa dorosłego ze schroniska dla zwierząt lub grupy ratunkowej. Z dorosłym psem możesz łatwo dostrzec, co dostajesz, a wiele dorosłych Chihuahua już udowodniło, że nie ma negatywnych cech.
Jeśli chcesz szczeniaka, możesz uniknąć negatywnych cech, wybierając odpowiedniego hodowcę i odpowiedniego szczeniaka. Niestety zazwyczaj nie można stwierdzić, czy szczeniak odziedziczył temperament lub problemy zdrowotne, dopóki nie dorośnie.
Na koniec możesz uniknąć negatywnych cech, szkoląc swojego Chihuahua, by szanował ciebie.

Podsumowanie

 1. Jeśli nie masz małych dzieci i szukasz bardzo małego psa, który okaże ci dużo miłości i oddania, możesz rozważyć przyjęcie Chihuahua ze schroniska dla zwierząt.
 2. Jeśli zdecydujesz się na zakup szczeniaka, upewnij się, że wybierzesz hodowcę, który jest otwarty na temat testów zdrowotnych i zdrowia linii obojga rodziców. Chroń swojego malutkiego przyjaciela przed przypadkowymi obrażeniami.
 3. Poproś o spotkanie z rodzicami Twojego szczeniaka i upewnij się, że jesteś całkowicie zadowolony z ich temperamentu.
 4. Socjalizacja ma ogromne znaczenie i często jest zaniedbywana przez małe psy. Upewnij się, że szczeniak Chihuahua spotyka się z dużą ilością dorosłych i dzieci, pod nadzorem oczywiście, aby uniknąć ich dorastania do zgryźliwego lub zrzędliwego psa.
 5. Nie daj się nabrać na kupowanie szczeniaka od szczególnie małych rodziców.
 6. Unikaj hodowcy, który sprzedaje nienaturalnie małe Chihuahua. Nieco większy pies będzie miał większe szanse na długie i zdrowe życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *