Gdzie znaleźć pomoc dla narkomana?

Uzależnienie od narkotyków jest trudnym do przezwyciężenia etapem życia, który wyniszcza nie tylko samego uzależnionego, ale też jego bliskich, znajomych i rodzinę.

Obserwowanie jak osoba z bliskiego otoczenia stacza się coraz bardziej w odmęty choroby, nie widząc żadnego sposobu zrezygnowania z używek, a często nawet nie dostrzegając własnego uzależnienia i skali problemu powoduje, że stajemy pod ścianą i nie wiemy jak się zachować.

Co może zrobić rodzic, obserwujący swoje dziecko sięgające po środki psychoaktywne lub partner, którego małżonek lub małżonka nie potrafi odstawić narkotyków? Gdzie szukać pomocy dla narkomana?

Dostrzeżenie problemu pierwszym krokiem do walki z uzależnieniem

Przyznanie się przed sobą, a następnie przed bliskimi do problemu z uzależnieniem od środków psychoaktywnych jest najtrudniejszym i często najdłużej trwającym etapem choroby. Pomimo świadomości regularnego sięgania po używki, narkomani często nie dostrzegają w tym niczego złego, a wręcz przypisują narkotykom korzystny wpływ na życie.

Bez względu na to czy osoba sięgająca po narkotyki wykorzystuje je do:

  • poprawienia własnego nastroju,
  • poradzenia sobie z problemami,
  • z ciekawości,
  • chęci zaimponowania rówieśnikom,
  • poprawy własnej wydajności,

uzależnienie z czasem przejmuje kontrolę nad życiem i wszystkie wydarzenia podporządkowywane są możliwości wzięcia kolejnej dawki, przeżycia kolejnego haju, poczucia kolejnego skoku adrenaliny i dobrego samopoczucia lub całkowitego wyciszenia.

Narkoman wie, że robi źle, często ma też świadomość tego, że może negatywnie wpływać na siebie i swoich bliskich. Od etapu świadomości do realnego przyznania się do problemu i chęci zaczerpnięcia pomocy jest jednak daleka droga i wsparcie bliskich na tym etapie może okazać się kluczowe.

To w końcu bliscy często jako pierwsi dostrzegają realną skalę problemu i skutków narkomanii na ich życie osobiste.

Gdzie można szukać pomocy dla narkomanów?

Jedyną słuszną i skuteczną drogą walki z uzależnieniem od środków psychoaktywnych jest terapia uzależnień w wyspecjalizowanym ośrodku pozwalającym na kompleksowe leczenie problemu. Nie da się jednak zmusić narkomana do podjęcia się leczenia, a prośby i groźby często przynoszą efekt odwrotny od zamierzonego.

Pozostaje więc wsparcie i unikanie stania się kozłem ofiarnym narkomana – bliscy nie mogą dopuścić, by ten wyręczał się nimi przy załatwianiu jego spraw, ponoszeniu konsekwencji jego czynów czy rozwiązywaniu problemów. Narkoman powinien zyskać takie wsparcie od otoczenia, aby miał możliwość pełnego doświadczania na własnej skórze konsekwencji nadużywania narkotyków, bez względu na to czy będą to problemy prawne, zdrowotne czy społeczne.

Narkoman jest w dalszym ciągu osobą odpowiedzialną za siebie i jako taką należy go traktować. Rodzina może wskazywać drogę do terapii, ale nie może przejmować na siebie problemów narkomana. W ten sposób ułatwia mu jedynie branie, a z czasem staje się współuzależniona.

Samo uświadomienie konsekwencji narkomanii nie jest oczywiście końcem drogi – nawet pokrzywdzony przez swoje wybory człowiek nie zawsze przyzna się do błędu i rozpocznie poszukiwanie profesjonalnej pomocy. Terapia nie może być pod przymusem, bo w takim układzie rzadko kiedy przynosi oczekiwane rezultaty.

Decyzja musi pochodzić od samego narkomana i opierać się na jego poczuciu bezsilności i chęci uzyskania pomocy. Rodzina może jedynie wspierać taką decyzję, wywierając wpływ na jej podjęcie, ale nie zmuszając prośbami czy groźbami, które zwyczajnie nie działają.

Ośrodek leczenia uzależnień sposobem walki z narkomanią

Narkomanii nie da się przezwyciężyć samodzielnie. Wiele osób uzależnionych próbuje, łudząc się możliwością samodzielnego zerwania z nałogiem, ale prędzej czy później głodny używek organizm i psychika łamią się, sięgając po kolejną porcję. Wsparcie ze strony doświadczonych terapeutów uzależnień jest niezwykle istotnym etapem procesu leczenia.

W Ośrodku Przebudzenie pod Wrocławiem narkomani oraz ich rodziny mogą liczyć na profesjonalną, kompleksową pomoc w walce z uzależnieniem niezależnie od etapu choroby, rodzaju nadużywanych środków odurzających i czasu i okresu, jaki upłynął od pierwszych oznak problemu narkotykowego. Na pomoc i wsparcie nie jest za późno, jeśli tylko sam uzależniony wyraża chęć zmian i poprawy jakości swojego życia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *