Domowe sposoby na hemoroidy

Same hemoroidy nie są chorobą, ale już zaburzenia ich funkcjonowania albo dysfunkcje budowy przyczyniają się do pojawienia się przykrych dolegliwości, z którymi bardzo często się borykamy.

Problem hemoroidów może dotyczyć nawet co drugiego Polaka. Niestety, większość z nas albo nie przyznaje się do tego problemu albo czeka do zaawansowanego stadium, kiedy hemoroidy uniemożliwiają już normalne funkcjonowanie.

Okazuje się, że guzki krwawnicze można w łatwy sposób usunąć, a w początkowej fazie rozwoju można to zrobić, nawet wykorzystując domowe sposoby. Jeśli nie zaczniemy leczyć hemoroidów od razu po ich pojawieniu, szybko mogą przyczyniać się do świądu, silnego bólu i krwawień. Dolegliwości te mogą być tak uciążliwe, że chory z trudem będzie siedzieć bądź się poruszać. Właśnie dlatego czym prędzej należy zastosować skuteczne leczenie hemoroidów. Warszawa, ale też inne większe miasta w Polsce na szczęście mają do dyspozycji doświadczonych proktologów, którzy zalecą skuteczną terapię. We wczesnym stadium kuracja może odbywać się domowymi sposobami, bez konieczności zastosowania inwazyjnych metod, takich jak tzw. gumkowanie czy zabieg chirurgiczny.

Kąpiel w gorącej wodzie

Hemoroidy pojawiają się na ostatnim odcinku odbytu. Aby skutecznie złagodzić najgorsze objawy tej dysfunkcji, można stosować gorące kąpiele. Wystarczy co kilka dni spędzić co najmniej kilkanaście minut w wannie z gorącą wodą – najlepiej w pozycji kucającej. Dzięki temu obrzęki zostaną znacznie zmniejszone.

Naturalne nasiadówki

Kolejnym skutecznym sposobem na niwelowanie przykrych objawów hemoroidów, są nasiadówki. Proktolodzy zalecają te z naparu z kory dębu, ale też oczaru wirginijskiego. Bakteriobójczo i obkurczająco naczynia krwionośne działa też sok z cebuli, wyciąg z rumianku i nagietka.

Kojące okłady

Na hemoroidy stosować też można naprzemiennie okłady z balsamem peruwiańskim, propolisem, kasztanowcem albo ruszczyka kolczastego. Łagodząco działają też okłady z ciepłej czarnej herbaty – spokojnie mogą je stosować również kobiety ciężarne, u których ryzyko pojawienia się hemoroidów jest znacznie większe.

Pomoc z apteki

Proktolodzy polecają również preparaty apteczne, które dostępne są zazwyczaj bez recepty. We wczesnej fazie rozwoju hemoroidów świetnie sprawdzają się leki w formie czopków bądź maści. Niestety trzeba reagować szybko, bo w zaawansowanym stadium konieczne już będzie leczenie krioterapią, laseroterapią, a w skrajnych przypadkach jedynym ratunkiem może być zabieg chirurgiczny przy użyciu skalpela.

Korzystając z leków dostępnych w aptece, należy pamiętać o ich stosowaniu zgodnie z przeznaczeniem. Przed użyciem należy dokładnie przeczytać ulotkę, bo chociaż preparaty na hemoroidy są z reguły bezpieczne, to jednak mogą wywołać powikłania.

Zmiana stylu życia

Musimy pamiętać, że hemoroidy pojawiają się też częściej u osób, które prowadzą nieodpowiedni styl życia. Wpływ na jej pojawienie ma między innymi bierny tryb życia, praca siedząca, nieodpowiednia dieta. Uznaje się, że przyczyną hemoroidów mogą być częste zaparcia, dlatego zaleca się stosowanie diety lekkostrawnej, z wysoką zawartością błonnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *